Ana SayfaHaberlerİzmir için 122 Yeni Okul Yatırımı Programa Alındı

İzmir için 122 Yeni Okul Yatırımı Programa Alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İzmir ili için 63’ü anaokulu, 21’i ilkokul, 16’sı ortaokul ve 22’si lise olmak üzere 122 yeni okulu, yatırım programına aldıklarını kaydetti.

Özer, İzmir programı kapsamında Vali Yavuz Selim Köşger’i makamında ziyaret etti. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür de dahil oldu. Bakan Özer, İzmir’in en çok yatırım yaptıkları illerden biri olduğunu, yeni eğitim yatırımlarını güçlendirme kapsamında yaklaşık 2,1 milyar liralık yatırımın kente kazandırıldığını belirtti. İzmir’e 3 milyar liralık kaynak daha verdiklerini kaydeden Özer, bunu 2022 yılı bitmeden artırmak istediklerini bildirdi.

“Yıkılıp yapılmamış okul binası bırakmak istemiyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Özer, güçlendirme çalışmalarının İzmir’de 2-3 yıldır devam ettiğini dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti: “2022 yılında mevcut yapıların güçlendirilmesi sayesinde daha dayanıklı ve güvenli eğitim ortamlarını sağlamak açısından verimli bir dönem yaşadık. Bugün itibarıyla 6-7 ay içinde mevcut güçlendirmeleri nihayetlendirmeyi istiyoruz. 2023 yılının ikinci döneminde yıkılıp yapılmamış okul binası bırakmak istemiyoruz. Bu kapsamda İzmir’imize yeni yatırımı kazandırmış bulunuyoruz. İzmir’imiz için 63 yeni bağımsız anaokulu, 21 ilkokul, 16 ortaokul ve 22 de lise olmak üzere 122 yeni okulumuzu yatırım programına almış bulunuyoruz. Bu 122 yeni okulun yaklaşık maliyeti 2,3 milyar liraya tekabül etmektedir.”

“3 bin yeni anaokulu”

Bakanlık olarak okul öncesi eğitime erişimi artırmaya da öncelik verdiklerini vurgulayan Özer, 3 bin yeni anaokulunu yıl sonuna dek eğitim öğretime kazandıracaklarını aktardı. Göreve geldikleri dönemde Türkiye’de 2 bin 872 bağımsız anaokulu olduğunu belirten Özer, şöyle dedi: “

9 bine yakın ana sınıfı yaptık. Önceden yüzde 78 olan 5 yaş okullaşma oranı bugün yüzde 93. 750 oldu. İzmir’de de bağımsız anaokuluna öncelik veriyoruz. İzmir’imize 63 yeni bağımsız anaokulunu kazandıracağız. 2022 yılının sonuna kadar 63 okul ile yetinmeyip ihtiyaç doğrultusunda 90-100 tane bağımsız anaokulu kazandırmış olacağımıza inanıyorum. Okullarımızın 2022-2023 eğitim öğretim yılına hazırlanmasıyla ilgili büyük onarım ihtiyacı olan okullarımızın onarımlarını hızlıca tamamlayacağız. Bu kapsamda 300 milyonluk yeni yatırımı İzmir’e kazandırmış bulunuyoruz. Özetle, İzmir’imizdeki 2,1 milyar liralık yatırımı, 3 ilaveyle 5,1 bir milyar liralık yatırıma yükselttik.”

Bakan Özer, okulların ihtiyacını karşılama konusunda sorun olmadığını belirtip “Yaşanan sıkıntılı süreçler, bazı yatırımların yapılmasını geciktirdi ama hızlı bir şekilde valiliğimizin koordinasyonunda süreçlere devam edecek ve 2022-2023 eğitim öğretim yılına daha donanımlı bir şekilde başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/bakan-ozer-izmir-icin-122-yeni-okul-yatirimini-programa-aldiklarini-bildirdi-/2641176

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler