Ana SayfaBlogİlk Yardım Çantasında Neler Bulunur?

İlk Yardım Çantasında Neler Bulunur?

Bilinçli yapılan ilk yardım sayesinde kaza sonucu gelişen ölümleri önlemek mümkündür. Peki, ilk yardım çantasında neler bulunur? Çantayı hazırlama amacına göre hangi malzemenin ilk yardım çantasında bulunması gerektiğini bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Hadi başlayalım!

Hayat kurtarma zinciri ilk iki halkası ilk yardım uygulamalarıdır. Küçük bir müdahale sayesinde hayat kurtarmak mümkündür; fakat bilinçsizce yapılan müdahale nedeniyle durum olduğundan daha kötüye gidebilir.

İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler

İlk yardım çantası, nerede ve ne amaçla kullanılacağına göre araç ilk yardım çantası ve deprem ilk yardım çantası olarak adlandırılır. İlk yardım malzemeleri araç ve deprem için hazırlanan çantalarda farklılık gösterebilir. Yardım ekipleri ulaşana kadar olaya ilk müdahale çantanın içindeki malzemelerle yapılır.

Araç İlk Yardım Çantası İçindekiler

Araç trafiği yüksek sağlık riski demektir. Bu riski minimalize etmek için yalnızca trafik kurallarına uymak yeterli değildir. İçişleri Bakanlığı 2006 yılında yayımladığı yönetmelikle araçlarda acil durum çantası bulundurulmasını zorunlu kılmıştır. Araç ilk yardım çantasındaki bir malzemenin eksik olması durumunda aracın TÜVTÜRK muayenelerinden geçmesi mümkün değildir. Araçta bulunması gereken ilk yardım çantası içindekiler şu malzemelerden oluşmalıdır:

MalzemeMiktarıÖlçüsü/not
Sargı bezi2 adet10 cm * 3 – 5 m
Hidrofil gaz steril1 kutu10*10 cm 50’lik kutu
Üçgen sargılar3 adet 
Antiseptik solüsyon1 adet50 ml
Flaster1 adet2 cm * 5 m
Çengelli iğne10 adet 
Makas1 adet küçükPaslanmaz çelik
Esmark bandajı1 adet 
Turnike1 adetEn az 50 cm
Yara bandı10 adet 
Alüminyum yanık örtüsü1 adet 
Tıbbi eldiven2 çift 
El feneri1 adet 

Tabloda belirttiğimiz malzemelerin bulunduğu acil durum çantanın hazır olması gerekir. Bu malzemelere ek olarak zorunluluk kapsamında olmamakla birlikte aracınızda bulundurmanızın faydalı olacağı ilk yardım malzemeleri şunlardır:

  • İlk yardım kitapçığı
  • Kalem ve not defteri
  • Şişe su
  • Çakı
  • Yara bakım tozu
  • Yanık merhemi
  • Peçete
  • Islak mendil

Deprem İlk Yardım Çantası İçindekiler

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılında 23.756 deprem meydana gelmiştir. Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunun göstergesi olan bu veri doğrultusunda ilk yardım çantasının depremlerin ardından yapılan müdahale için hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz. Peki, deprem çantasında bulunması gereken, sağlık ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ilk yardım malzemeleri nelerdir?

Deprem çantası için araç ilk yardım çantasında bulunması gerekenler için olduğun gibi zorunluluk yoktur. Öyle ki e-ticaret sitelerinde içeriği ücret doğrultusunda değişen hazır deprem çantaları da satılır. Bu noktada AFAD deprem ilk yardım çantası içeriğini baz almanızı öneririz. Deprem ilk yardım çantası içindekiler şu malzemelerden oluşmalıdır:

MalzemeMiktarı (adet)Ölçüsü/not
Flaster11,25 cm x 500 cm
Yara bandı102,5 cm x 7,2 cm
Sargı bezi25-10 cm x 150 cm
Streil gaz kompres230 cm x 40 cm
Üçgen sargı bezi1136 cm x 96 cm x 96 cm
Non steril lateks eldiven2 
Yanık jeli13,5 gr
Çengelli iğne12 
Metal cımbız1   
Eğik kıyafet bandaj makası114 cm
Anında soğuk kompres1 

İlk Yardım Çantası Okul Öncesi İçin Nasıl Olmalı?

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında ilk yardım çantası bulundurmak zorunludur. Eğitim kurumlarındaki ilk yardım çantası şu malzemelerden oluşmalıdır:

MalzemeMiktarıÖlçüsü/not
Boyunluk1 adet 
CPR suni solunum maskesi1 adet 
Otomatik turnike1 adet 
Plastik ilkyardım makası1 adet 
Çengelli iğne12’li 
El feneri ledli1 adet 
Acil işaretleme düdüğü1 adet 
Elastik bandaj4 adet6*400
Sargı bezi6 adet5*150 cm
Steril sargı bezi25’li10*10
Üçgen sargı bezi3 adet 
Travma örtüsü1 adet 
Antibakteriyel yara temizleyici1 adet 
Yara bandı40’lı 
Çinkolu plaster1 adet25*50
Cımbız1 adet 
Dijital termometre1 adet 
Kimyasal buz2 adet 
Hidrofil pamuk1 adet 
Medikal eldiven4 adet 
Oksijenli su1 adet 
İspirto1 adet50 ml
Pamuklu çubuk10 adet 
Atık poşeti4 adet 

Özetle;

Her an her yerde ilk yardım uygulamalarına ihtiyaç duyulması mümkündür. Bu nedenle herkesin ilk yardım çantası bulundurması insani bir görevdir. Bu gerçeğin ortaya çıkardığı ilk yardım çantasında neler bulunur sorusunu yanıtladık. İlk yardım çantasında bulunması gerekenler konusunu hem deprem hem de araç açısından ele alarak ilk yardım çantası içindekiler listesi hazırladık. Bilinçli şekilde ilk yardım uygulayarak hayat kurtarmak için ilk yardım eğitimi almanızı öneririz. İlk yardım kursları hakkında merak ettiğiniz her şeyi ilk yardım eğitimi sayfamızda bulabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.