Ana SayfaHaberlerİklim Değişikliği Eylem Planı Hazırlandı!

İklim Değişikliği Eylem Planı Hazırlandı!

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında düzenlenen, “İklim Değişikliği Eylem Planı” tanıtım toplantısında, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelide yapılan son araştırmaya göre, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önlemek ve gerekli dönüşümü yapmak için 11 yıldan daha az zamanın bulunduğunu aktardı.

“Süre aleyhimize işliyor.” diyen Aşkar, küresel ısınmanın 1,5 derecenin üzerine çıkmasını önlemek için atmosferdeki karbondioksit seviyesinin 2030’a kadar yüzde 45 azaltılması gerektiğine işaret etti.

Bu krizi önlemek için atacakları her adımın çocukların hayatını doğrudan doğruya etkileyeceğini vurgulayan Aşkar, “İklim değişikliğini ele almak, etkisini azaltmak, çocuklarımızı korumak onlara olan borcumuzdur. Çocukları korumanın en iyi yollarından birisi şüphesiz ki çevresel olarak sürdürülebilir ve doğal afetlere karşı dirençli okullar tasarlamaktır ve bu konuda Bakanlığımız çok ileri bir noktaya gelmiştir.” dedi.

Aşkar, ayrıca “Çevre bilincine sahip öğrenciler, sorunların farkında. Bu farkındalık, onları iklim krizi ve sürdürülebilir kalkınma gibi konularda daha güçlü bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeye yardımcı oluyor.” diye belirtti.

Yeni projeler belli oldu

Aşkar, alanında deneyimli akademisyen ve uzmanlarla birlikte yaptıkları toplantılar sonucunda, yeni dönem projeleri olarak “çevre ve iklim değişikliği kapsamında öğretim programlarının güncellenmesi, bu konuda materyal geliştirme, farkındalık çalışmaları ve fiziki kapasitenin güçlendirilmesi” konularının belirlendiğini anlattı.

Eylem Planı konu başlıkları

MEB İklim Değişikliği Eylem Planı’nda konu başlıkları arasında, iklim değişikliğinin etkileri hakkında eğitim kurumlarında farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, iklim değişikliği sonucunda oluşabilecek afetler ve bu afetlere karşı alınabilecek önlemler, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu, su kaynaklarının korunması ve su tasarrufu, hava, su ve toprak kirliliği, geri dönüşüm ve sıfır atık ile iklim değişikliğinin çevre ve halk sağlığı üzerine etkileri bulunuyor.

Kaynak:  https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-iklim-degisikligi-eylem-plani-hazirladi/2696715

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler