Ana SayfaHaberler"Her Çocuğu Fark Etmek" Temalı Eğitimlere 190 Bin Öğretmen Katıldı

“Her Çocuğu Fark Etmek” Temalı Eğitimlere 190 Bin Öğretmen Katıldı

MEB ve UNICEF iş birliğinde gerçekleştirilen “Gelişim ve Öğrenmenin Değerlendirmesi Üzerine Öğretmen Eğitimi” projesi kapsamında verilen eğitimler ile öğrencilerin öğrenme ve gelişim süreçlerinin izlenmesi amaçlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliği ile gerçekleştirilen “Gelişim ve Öğrenmenin Değerlendirmesi Üzerine Öğretmen Eğitimi” projesi kapsamında eğitim alan öğretmen sayısı 190 bine yaklaştı.

Bakanlıkça yapılan açıklamaya göre, “Her çocuğu fark etmek” temasıyla yapılan eğitimlere, tüm okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri katıldı. Proje kapsamında, yaklaşık 190 bin öğretmene eğitim verildi.

Proje ile öğretmenlerin gözlem yapabilme, bilgi toplama yöntemlerini kullanabilme, gözlem verisi kaydederek bu veriyi analiz edebilme yaklaşımları kazanmaları sağlanıyor. Tüm okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin eğitim süreci devam ediyor.

“Önemli bir sorumluluk”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerden, öğrencilerin öğrenme ve gelişim süreçlerini bütüncül olarak izleyip değerlendirmelerinin beklendiğini belirtti. Bu bütüncül anlayışta, süreç ve sonuç odaklı değerlendirme yaklaşımlarının etkin bir şekilde kullanılmasının mümkün olduğuna dikkat çeken Özer, öğretmenlerin eğitsel değerlendirme ve karar alma süreçlerine, çocuğun ve ebeveynlerinin dahil edilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Özer, şu ifadeleri kullandı:

Önemli sorumluluklarımız arasında çocuklarımızın ilerlemelerini, gelişim ve öğrenme alanlarını gözlemlemek ve değerlendirmek de var. Bu sorumluluk eğitsel süreçlerde çocuklarımızı farklı disiplinlerde ve gelişim alanlarında değerlendirmemizi ve karar alma süreçlerimizi olumlu yönde etkileyecektir.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/her-cocugu-fark-etmek-icin-egitim-alan-ogretmen-sayisi-190-bine-ulasti/2712856

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler