Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYakıt Ölçü Elemanı Kursu Sertifika Programı

Yakıt Ölçü Elemanı Kursu Sertifika Programı

Yakıt Ölçü Elemanı Kimdir?

Yakıt ölçü elemanı, petrol ürünleri nakliyatı sektöründe hizmet veren işletmelerde çalışan meslek elemanlarıdır. Yakıt ölçümünden sorumlu meslek elemanları yakıt hesaplamaları yaparak bu hesaplamaları sisteme kaydeder. Bu görev ve sorumlulukları iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yaparlar.

Yakıt Ölçü Elemanı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yakıt ölçü elemanı kurs programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Yakıt Ölçü Elemanı Kursu Nedir?

Yakıt ölçü elemanı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran yakıt ölçü elemanı kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Akaryakıt Türleri
 • Akaryakıtların Özellikleri
 • Yakıt Ölçüm Tipleri
 • Ölçüm Öncesinde Yapılması Gerekenler
 • Ölçü Hesaplamaları
 • Ürün Alımı ve Sevk
 • Ölçü Verilerinin Sisteme Kaydı
 • Fire Çeşitleri
 • Aşırı Fire

Yakıt Ölçü Elemanı Kursuna Kimler Katılabilir?

Yakıt ölçü elemanı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Yakıt Ölçü Elemanı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Yakıt ölçü elemanı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir.

Online Yakıt Ölçü Elemanı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Yakıt Ölçü Elemanı Kursu Kazanımları

Yakıt ölçü elemanı eğitimi ile kursiyerlerin ulaştırma hizmetleri alanında, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını gözeterek ölçüm işleri yapabilmeleri amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Akaryakıt çeşitleri nelerdir?
 • Akaryakıtlar kimyasal bakımdan nasıl bir yapıya sahiptir?
 • Yakıt ölçümü yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
 • Fire türleri nelerdir?
 • Ürün alımı ve sevk işlemleri nasıl yapılır?
 • Ölçüm öncesinde hangi işlemlerin yapılması gereklidir?
 • Yakıt ölçü işlerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından alınması gereken önlemler nelerdir?

Yakıt Ölçü Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Yakıt ölçü işlerinden sorumlu elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Yakıt Ölçü Elemanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için yakıt ölçü elemanı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Yakıt Ölçü Elemanı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Yakıt ölçü elemanı sertifikası, bireyin yakıt ölçüm işlerinde çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Yakıt ölçüm sertifikası olanlar da sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Yakıt Ölçü Elemanı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı yakıt ölçü elemanı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.