Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuEndüstriyel Yuvarlak Örme Kursu Sertifika Programı

Endüstriyel Yuvarlak Örme Kursu Sertifika Programı

Endüstriyel Yuvarlak Nedir?

Endüstriyel yuvarlak örme makinesi tekstil sektöründe kullanılan bir makinedir.  Endüstriyel örme meslek elemanı, görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için şunların tespitini yapabilmelidir:

 • Kumaşın yüzleri ve örülme yönü
 • Başlangıç iğnesi
 • İğne dizimi
 • İlmek iplik uzunluğu
 • İplik cinsi
 • İplik numarası
 • Kumaş gramajı
 • Üretim performansı

Endüstriyel Yuvarlak Örme Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde endüstriyel yuvarlak örme kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Endüstriyel Yuvarlak Örme Kursu Nedir?

Endüstriyel yuvarlak örme kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan endüstriyel yuvarlak örme eğitimi sektördeki bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin tekstil teknolojisi kullanımında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Kurs sürecinde iş sağlığı konusunda pek çok detay irdelenir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran endüstriyel yuvarlak örme kursu ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Temel Tekstil Uygulamaları
 • Yuvarlak Örme Makinelerinde Üretim
 • İş Planı ve Organizasyon
 • Yuvarlak Örme Kumaşlarda Analiz ve Değerlendirme
 • Örme Kumaş Analizi
 • Örme Üretim Hesaplaması
 • Örme Kalitesi
 • Depolama

Endüstriyel Yuvarlak Örme Kursuna Kimler Katılabilir?

Endüstriyel yuvarlak örme kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin endüstriyel yuvarlak örme sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu iş yeri onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Endüstriyel Yuvarlak Örme Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Endüstriyel yuvarlak örme eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online endüstriyel yuvarlak örme kursu eğitim programına katılabilir.

Online Endüstriyel Yuvarlak Örme Kursu Faydalı Mıdır?

Online endüstriyel yuvarlak örme kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim yeterli sayıda kursiyer olması durumunda temel bilgilerin verilebilmesi amacıyla açılır.

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Endüstriyel Yuvarlak Örme Kursu Kazanımları

Endüstriyel yuvarlak örme kursu eğitim programıyla kursiyerlerin tekstil sektöründe yuvarlak örme işlemlerini yapabilecek yeterliliğe sahip olması amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Endüstriyel yuvarlak örme makinesi nasıl kullanılır?
 • Endüstriyel yuvarlak örme makinesinin bakımında nelere dikkat etmek gerekir?
 • nasıl temizlenir?
 • Endüstriyel yuvarlak örme makinesi kullanırken nelere dikkat edilir?

Endüstriyel Yuvarlak Örme Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Endüstriyel yuvarlak örme elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Endüstriyel yuvarlak örme işlemlerinden sorumlu meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Endüstriyel Yuvarlak Örme Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için endüstriyel yuvarlak örme sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler endüstriyel yuvarlak örme sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Endüstriyel Yuvarlak Örme Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Endüstriyel yuvarlak örme sertifikası, bireyin tekstil sektöründe meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Endüstriyel Yuvarlak Örme Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı endüstriyel yuvarlak örme sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.