Ana SayfaBlogEn İyi Kişisel Gelişim Kitapları Öneri Listesi

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Öneri Listesi

Kişisel gelişim kitaplarının kitap okumak için iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Farklı bakış açılarına sahip olmayı sağlayan yol gösterici nitelikte kitaplar arayanlar için en iyi kişisel gelişim kitapları derlemesi yaptık.

Kişisel gelişim kitapları hem fiziksel kitapevlerinde hem de e-ticaret dünyasında en çok okunan kitap kategorileri arasında yer alıyor. Farklı alanlarda uzmanlaşmış kişilerin bilgi ve deneyimi harmanlayarak kaleme aldığı kişisel gelişim kitaplarını kitaplığınıza eklemenizi şiddetle öneririz.

Okunması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları

Etkili iletişimden zaman yönetimine, beden dilinden liderliğe kadar birçok alanda yazılmış çok sayıda kişisel gelişim kitabı vardır. İnsanın ufkunu açan bu kitapların çeşitliliği seçimi zorlaştırabilir. Sizler için hazırladığımız aşağıdaki liste size yardımcı olacak! İşte, kişisel gelişim için okunması gereken kitaplar:

Duygusal Zeka Neden IQ’dan Daha Önemlidir? – Daniel Goleman

Duygusal Zeka Daniel Goleman tarafından kaleme alınmıştır. Edebiyat dünyasının prestijli ödülü Pulitzer ödülü dahil olmak üzere birçok ödülün de sahibi olan yazar, bu eserinde okuyucusuyla duygusal zekâ becerilerini geliştirmenin yollarını paylaşmıştır. Yazarın, duygusal zekâ konulu “İşbaşında Duygusal Zeka”, “Duygusal Zeka ve Liderlik” isimli kitapları da vardır. “Duygusal Zekâ Neden IQ’dan Daha Önemlidir?”, kitapseverlerin çoğu tarafından yazarın kült kitabı sayılır. Kitaptaki kişilik çözümlemeleri farkındalık oluşturmak açısından dikkat çekicidir.

Yayınevi: Varlık Yayınları – Bilim Dizisi

İlk baskı yılı: 2000

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? –  İlber Ortaylı

Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi İlber Ortaylı’nın “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” isimli eseri sohbet havasında yazılmıştır. Başucu niteliğindeki kişisel gelişim kitaplarından biridir. Yazarın hayat tecrübelerini aktardığı bu eser özellikle de 20’li yaşlar için bu kitap yönlendirici bir rehber olacaktır. Bu kitabı okuduktan sonra yazarın “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? Kendini İnşa Etmenin Yolları” isimli kitabını da okumalısınız.

Yayınevi: Kronik Kitap

İlk baskı yılı: 2019

Hızlı ve Yavaş Düşünme Daniel Kahneman

Kişisel gelişim için kitap önerileri sunmaya Beklenti Teorisi’ni bulan Nobel ödüllü Daniel Kahneman’ın kaleme aldığı “Hızlı ve Yavaş Düşünme” ile devam ediyoruz. Psikoloji alanıyla profesyonel olarak ilgileniyorsanız kitabı mutlaka okumalısınız. Kitap sayesinde zihinsel hatalar yapmamak için gerekli teknikleri öğrenerek iş hayatına ve özel yaşamınıza dair seçimlerinizi doğru yapabilirsiniz. Ayrıca alana ilişkin önemli kavramları da öğrenebilirsiniz. Alana ilişkin bilginiz sınırlıysa kitabın ağır gelebileceğinin altını çizelim. Kitap sitelerindeki pek çok okurun da vurguladığı üzere kitap yüzeysel okunamayacak kadar değerlidir.

Yayınevi: Varlık Yayınları

İlk baskı yılı: 2015

Zengin Baba Yoksul Baba –  Robert Kiyosaki

Ekonomist ve iş adamı Robert Kiyosaki imzası taşıyan “Zengin Baba Yoksul Baba” isimli kitap özellikle de yatırımla ilgilenenler için oldukça bilgilendiricidir. Kitap 51’i aşkın dile çevrilmiş ve 27 milyon kopya satmıştır. Dünyanın en iyi kişisel gelişim kitapları arasında sayılan kitapta, ekonomik krizlerin fırsata çevrilebilmesi için ipuçları paylaşılmıştır. Parayı nasıl yönetmeniz gerektiğiyle ilgili daha çok ipucuna ihtiyacınız varsa yazarın “Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği” isimli kitabını da okumanızı öneririz.

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

İlk baskı yılı: 2018

İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay

Bizce en değerli kişisel kitaplar arasında yer alan bu eser hakkında bilgilendirme yapmadan önce Nüvit Osmay hakkındaki önemli bilgileri paylaşmalıyız. “Düşünce Atlası” isimli bir kitabı daha bulunan yazar bir dönem TÜBİTAK’ın Bilim Teknik dergisinin yayın yönetmenliğini yapmıştır. Toplum ve bilim için birçok yeniliğin öncüsü olan Osmay’ın kitabı özellikle de özgüvenle ilgili kişisel gelişim kitapları arayışındakiler için oldukça faydalı olacaktır. Kitapta mühendisliğin günlük yaşamda uygulanabilir olduğu vurgulanmıştır. Yönetici olarak çalışıyorsanız da kitap sayesinde oldukça faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

İlk baskı yılı: 2003

Beden Dili Eski FBI Ajanından İnsanların Bedenini Okuma Rehberi – Joe Navarro, Marvin Karlins

Beden dili konusunda bilgi edinmek istiyorsanız Eski FBI ajanı Navarro’nun, bilgilerini psikoloji eğitimi alan Marvin Karlins’in bilimsel çalışmalarıyla harmanladığı bu kitabı okumanızı öneririz. Kitap, en çok satan kişisel gelişim kitapları arasında yer almıştır. İnsan psikolojisi alanındaki değerli kitaplardan biri olan bu kitapta bilgiler psikoloji temelleri üzerine oturtulmuştur.

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

İlk baskı yılı: 2008

Dijital Minimalizm – Cal Newport

Aynı zamanda bilgisayar bilimi doçenti olan yazarın bu eseri, çağımızın sorunlarından birini yansıtmıştır. Kitapta, teknolojiyle bağımlılık derecesinde ilgili olanlar için faydalı önemli ipuçları paylaşılmış. Tavsiyeler günlük hayata uyarlanabilir niteliktedir. Zaman yönetimi uygulamak isteyenler için oldukça faydalıdır. Odaklanma konusunda kişisel gelişim kitapları okumak istiyorsanız da yazarın “Pürdikkat” isimli kitabını da okumanızı öneririz.

Yayınevi: Metropolis

İlk baskı yılı: 2019

İyi Hissetmek – David Burns

Ruhunuza iyi gelecek bir kişisel gelişim kitabı okumak istiyorsanız, “İyi Hissetmek” isimli kişisel gelişim kitabını alternatifler arasında değerlendirmenizi öneririz. Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü’nde fahri profesör olarak görev yapan yazarın çok satan bu kitabı, yaygın görülen psikolojik sorunlardan ilaçsız kurtulmak için ipuçları içerir. Kitap, özellikle de psikoloji alanında uzmanlık yapan kişilerce en çok beğenilen kişisel gelişim kitapları arasındadır. Kitap depresyon sürecinde önemli ölçüde faydalı olabilir.

Yayınevi: Psikonet

İlk baskı yılı: 2015

TED Gibi Konuş – Carmine Gallo

Kişisel gelişim için düzgün diksiyona sahip olup hitabet sanatını en iyi şekilde yapabilmek önemlidir. Dünyanın önde gelen düşünürlerinin katıldığı TED konferansları bu konuda önemli bir yardımcıdır. En iyi kişisel gelişim kitaplarını sıraladığımız liste içeriğimizde yer verdiğimiz bu kitap da TED’in en sevilen konuşmacılarıyla yapılan söyleşileri ve uzmanların görüşlerini bir araya getirmiştir. Kitap, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bir kitaptır.

Yayınevi: Aganta Kitap

İlk baskı yılı:2015

İçimizdeki Çocuk –  Doğan Cüceloğlu

İletişim psikolojisi alanında uzmanlık yapan Doğan Cüceloğlu’nun kitapları, adeta kişisel gelişim için klasik haline gelmiştir. Yazarın en çok beğenilen kitaplarından biri de “İçimizdeki Çocuk”tur. Yazar kitabında, aile ve yakın çevrenin duygu, düşünüş ve davranış tarzı üzerinde ne kadar etkili olduğuna değinmiş ve hayalleri gerçekleştirmek için geç olmadığını vurgulamıştır. Akıcı bir dile sahip olan kitapta konuya ilişkin test ve anketlere de yer verilmiştir.

Yayınevi: Remzi Kitabevi

İlk baskı yılı: 2014

Bilinçaltının Gücü Zihinsel ve Bedensel İyileşme – Joseph Murphy

ABD’nin en etkili düşünce liderlerinden biri olan Joseph Murphy tarafından kaleme alınmış bu kitap bakış açısını değiştirebilecek kadar etkili kişisel gelişim kitaplarından biridir. Yazar, bu eserinde bilinçaltının hayatın tümünü etkilediğini vurgulamıştır. Akıcı bir dilin kullanıldığı kitap epey de popülerdir. Yazarın “Korku ve Endişeyi Yenmek” kitabını da okumanızı öneririz.

Yayınevi: Diyojen Yayıncılık

İlk basım yılı: 2019

Ikigai – Hector Garcia

İkigai, Japonca kelime olup “sabah uyanma sebebiniz” anlamına gelir. Akıcı üslubuyla beğenilen kitabın yazarı bir İspanyol’dur. En iyi kişisel gelişim kitapları listemizde önerdiğimiz diğer kitaplardan farklı olarak bir uzman tarafından yazılmamıştır. Bununla birlikte oldukça popüler bir kitaptır. Kitapta, farklı kültürleriyle merak uyandıran Japonların yaşam felsefesi ikigai felsefesine değinilmiştir.

Yayınevi: İnigo Kitap

İlk basım yılı: 2017

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Liderlik ile ilgili kitaplar arayışındaysanız uluslararası liderlik atölyesi kabul edilen Stephen R. Covey tarafından yazılan “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı”nı okumalısınız. Kitap iş dünyasında “Yirminci Yüzyılın En Etkili Kitabı” olarak anılmış ve 38 dile çevrilmiştir. Dünyada on milyonlarca satılan çarpıcı önekler içeren açıklayıcı bir kitaptır. Kitapta 21. Yüzyıl becerileri arasında bulunan sonuç odaklı düşünmenin gerekliliği vurgulanmıştır. Kitapta köklü bir değişim için ipuçlarını bulabilirsiniz.

Yayınevi: Varlık Yayınları Kişisel Gelişim Dizisi

İlk baskı yılı: 1999

59 Saniye: Azıcık Düşünün, Çok Şeyi DeğiştirinRichard Wiseman

Bilimsel çalışmalarla desteklenen kişisel gelişim kitabı okumak istiyorsanız önerebileceğimiz kitaplardan biri de “59 Saniye: Azıcık Düşünün, Çok Şeyi Değiştirin” adlı kitaptır. Kitap Profesör Richard Wiseman tarafından kaleme alınmıştır. Yazarın en çok satılan eseri lan bu kitap diğer kişisel gelişim kitaplarının çoğuna göre farklıdır.

Yayınevi: Pegasus

İlk basım yılı: 2012

Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

New York Times’ın ödüllü iş dünyası muhabiri Charles Duhigg tarafından kaleme alınmış “Alışkanlıkların Gücü” isimli kitabı da alınabilecek kitaplar listenize eklemenizi öneririz. Son derece akıcı bir dille yazılmış bu kitapta bağımlılıklardan kurtulmak ve güzel alışkanlıklar kazanmak için ipuçları paylaşılmıştır.

Yayınevi: Boyner Yayınları Kişisel Gelişim Dizisi

İlk basım yılı: 2012

kişisel gelişim ne demek

Kişisel Gelişim Hakkında Merak Edilen Sorular

Kişisel Gelişim Ne Demek?

Kişisel gelişim, farklı bakış açılarına karşı farkındalık kazanarak dünyayı daha iyi anlamak veya iş hayatında başarılı olmak için atılan adımdır. Bu adım genellikle kişisel gelişim kitaplarıyla atılabilir. Bu nedenledir ki pek çok farklı konuda kişisel gelişim kitabı mümkündür.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Kişisel gelişim kitapları sayesinde kişisel gelişime katkıda bulunmak mümkündür. Bu noktada önemli olan uygulanabilir tavsiyeler içerek kitapları seçmektir. Kişisel gelişim için çeşitli eğitimler (beden dili, diksiyon vb.) almak ve belgeseller veya filmler izlemek de faydalı olur. Yani, kendini geliştirmek için kitaplar tek alternatif değildir.

Kişisel Gelişim Kitaplarının Faydaları Nelerdir?

Kişisel gelişim kitapları, ilgili alana dair hem bilgi edinmek hem de bilgileri pratiğe dökmek için fayda sağlar. Farklı bakış açısı kazandırmanın ve farkındalık sağlamasının yanı sıra stresi azaltır, kelime dağarcığını geliştirir ve analitik düşünme becerilerini geliştirir. Kişisel gelişim kitapları sayesinde yazma becerilerinizin gelişmesi ve daha iyi odaklanabilmeniz de mümkündür.

Özetle;

Kişisel gelişim kitapları hem iş dünyasında hem de günlük hayatta farklı bakış açısı kazanmak için birebirdir. Biz de en iyi kişisel gelişim kitapları tavsiye arayışındakiler için en güzel kişisel gelişim kitapları sıraladık. Siz de okuduğunuz en iyi kişisel gelişim kitapları yorum olarak belirtmeye ne dersiniz?

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.