Ana SayfaBlogTatili Dolu Dolu Geçirmek İsteyenlere: Ara Tatil Etkinlikleri

Tatili Dolu Dolu Geçirmek İsteyenlere: Ara Tatil Etkinlikleri

Ara tatil dönemleri adı üstünde tatil yapmayı içerse de en azından tatilin bir kısmını çeşitli etkinlikler ile geçirmek de iyi bir fikir. Özellikle okul öncesi ve okula uyum sürecindeki 1.sınıfların değerlendirebileceği ara tatil etkinlikleri eğlenirken öğrenme fırsatını da sunuyor. Biz de buradan hareketle velilerin ve öğretmenlerin yönlendirmeleriyle çocuklar için ara tatil etkinliği listesine yer vereceğiz.

Çocuklar ve Veliler İçin Ara Tatil Etkinlikleri

Hazırladığımız listede çocukların hem eğlenmelerine hem de öğrenmelerine yönelik etkinlikler yer alıyor. Bilindiği üzere ara tatiller, hem çocuklar hem de veliler için dinlenme vaktinin geldiğini de ifade eder. Biz de okul öncesi dönemden başlamak üzere ilköğretim düzeyindeki çocuklar için verimli ve eğlenceli bir ara tatil etkinliği listesi oluşturduk. Şimdi ara tatil planınıza ekleyebileceğiniz en iyi etkinlikler ile sizi baş başa bırakalım.

Çocuk Tiyatroları

Özellikle büyükşehirlerde yer alanlar için değerlendirilmesi gereken fırsatlardan biri de tiyatrolar. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bölgesel ve yerel olarak pek çok çocuk tiyatrosuna ve oyununa denk gelmek mümkün.

Sizin için çocuklarınızla katılım gösterebileceğiniz en uygun çocuk tiyatrosu oyunlarını derledik:

  • Alice Harikalar Diyarında Kukla-Müzik-Dans Oyunları
  • 1. Ankara Çocuk Oyunları Festivali
  • Çizmeli Kedi Müzikli Çocuk Oyunu
  • Şeker Portakalı
  • Sihirbaz Gösterileri

Bunun yanında yerel çocuk müzikallerini ve tiyatrolarını da takip etmek yerinde olacaktır.

Büyükşehir Etkinlikleri

Büyükşehirlerin düzenledikleri ara tatil etkinlikleri de hoş vakit geçirmenin bir yolunu sunuyor. Özellikle okul öncesi ve 1. Sınıf ara tatil etkinlikleri kapsamında değerlendirebilen etkinlikler, çeşitli eğitim programları da içeriyor.

Örneğin, Kocaeli Belediyesi 2023 ara tatilinde sanat ve eğlence atölyeleri aracılığıyla çocukların masal anlatımı ve sahne gösterisi alanlarında performans göstermelerine aracılık ediyor. Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ücretsiz şekilde planlanan buz pateni ve aquapark yüzme olanağı ile çocukların eğlenceli bir ara tatil geçirmelerini destekliyor. Pek çok belediye, ara tatiller için kültür merkezi veya atölyeler aracılığıyla çocuklara ulaşabiliyor. Ayrıca yine etkinliklerini önemli bir bölümü de ücretsiz şekilde öğrencilere servis ediliyor. Siz de ara tatilde çocuklar için faydalı olabilecek büyükşehir etkinlikleri için bulunduğunuz yerin büyükşehir web ve haber sitesini takip ederek etkinliklere katılabilirsiniz.

Müze, Oyun Alanları ve Tema Parkları

Çocukların hem öğrenmesini hem de eğlenmelerini destekleyen etkinliklerden biri de oyun alanları ve müzeler. Özellikle müzeler, çocukların konuya dair bilgi birikimini artırmaları bakımından en daim önerilen gezi ve kültür etkinliklerinden biri. Ara tatilde şehrinizde bulunan müzelere ve ören yerlerine göz atarak hem kendiniz hem çoğunuzun için hoş bir gün tasarlayabilirsiniz. Bunun yanında özellikle büyükşehirlerde değerlendirebilecek en eğlenceli etkinliklerden biri de tematik parklardır. Bilhassa İstanbul’da konumlanan tematik parklar aracılığıyla çocuğunuzu ilgi alanına yönelik oyunlar oynamasını sağlayabilirsiniz. Yine pek çok şehirde bulunan oyun park alanları ve lunaparklar da görece daha az masrafla eğlenmenize aracılık eden etkinlikler arasındadır.

Okul Öncesi Ara Tatil Etkinlikleri

Okul öncesi ara tatil etkinlikleri kapsamında MEB’in önayak olduğu kurslar ve etkinlikler tercih edilebilir. Okul öncesi dönemi içeren ve dijital hizmet veren MEB etkinliklerini ara tatilde değerlendirebilirsiniz. Özellikle matematik alanında başlatılan dijital proje olan matematik EBA oyunları aracılığıyla hem öğrenme hem de eğlenmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

1.Sınıf Ara Tatil Etkinlikleri Nelerdir?

Özel bir başlık altında 1. Sınıf öğrencilerine yönelik ara tatil etkinliklerini sıralamayı uygun gördük. Okulu uyum sürecinde olan 1.sınıflar için en faydalı öğrenme yollarından birini de MEB düşündü. Milli Eğitim Bakanlığı, ara tatil kapsamında hem ücretsiz kurslar hem de kış okulları ile çocukların eğitim eksikliklerini tespit etmelerine aracı oluyor. Yine eğlenerek öğrenmek için planlanan kış okulları ve kursları da ara tatili verimli şekilde geçirmenin bir diğer önerilen yolu olarak biliniyor. Şehrinizde yer alan kurslara ve kış okullarına göz atmak isterseniz MEB’in web sitesini ve haber sayfasını takip edebilirsiniz.

Bunların dışında ise 1.sınıf öğrencilerini müzelere götürmek, hobi kurslarına yönlendirmek ve park alanlarında vakit geçirmek de ülkemizde tercih edilebilecek seçenekler arasındadır.

Çocuklar için dönemin yorgunluğunu atmanın birbirinden farklı ve eğlenceli yollarını derledik. Eğitim dünyası ile ilgili farklı konularda detaylı bilgiler edinmek isterseniz de blog sayfamızı takibe alabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.