Ana SayfaHaberlerBakan Açıkladı: 12.Sınıflar Devamsızlıktan Kalmayacak!

Bakan Açıkladı: 12.Sınıflar Devamsızlıktan Kalmayacak!

Lise son sınıf öğrencilerini ilgilendiren önemli bilgiyi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıkladı. MEB Bakanı Özer, kendi imzasını taşıyan liseler geneli 2021-2022 eğitim-öğretim yıl sonu işlerine ilişkin yazıyı illere gönderdi.

Buna göre devamsızlık, sınıf geçme ve sorumluluk sınavları gibi konularda 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında geçerli olmak üzere Kovid-19 salgını kaynaklı sorunlar nedeniyle ilgili yönetmelikteki “olağanüstü durumlarda eğitim-öğretim, yönetim ve işleyişe dair alınması gereken tedbirler” başlıklı madde dikkate alındı.

MEB’in açıklamasına göre başarısız olan veya okula devam edemeyen lise son sınıf öğrencileri, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci dönemine aile puan kayıtları bulunması hâlinde, ikinci dönem puanlarını da oluşturabilecekler.  İkinci dönem puanlarının hesaplanması için ise not eksiği bulunan derslerden, ikinci dönemin kazanımlarına uygun olacak şekilde 17 Haziran’a kadar an az bir yazılı ya da uygulama sınavı yapılacak. Uygulanan sınavlar, sınav puanı ve performans puanı olarak adlandırılacak.

12.Sınıflar Devamsızlıktan Kalma Kalktı mı?

Söz konusu yazıda devamsızlıktan kalma ile ilgili bilgilere de yer verildi. Bu yıl geçerli olma kaydıyla devamsızlık süresini aşarak sınıf tekrarına kalan 12.sınıf öğrencilerine, devamsızlık sebebiyle başarısız sayılma kuralı uygulanmamasına karar verildi. Yine kronik rahatsızlığı  veya özel eğitim ihtiyacı bulunan öğrenciler de bu durumlarını belgelemeleri hâlinde devamsızlıktan muaf tutulacaklar.

Sorumluluk Sınavları Ne Zaman?

MEB’in 12.sınıflarda geçerli olan devamsızlık hakkı ile ilgili açıklaması dışında sorumluluk sınavlarına yönelik de bilgiler paylaşıldı. Kovid-19 salgınını içeren dönemlerde (2019-2020-2020-2021) uygulanan sorumlu olarak bir üst sınıfa geçme durumuna düzenleme yapıldı.  Düzenlemeye göre 2021-2022 yılında geçerli olmak kaydıyla sorumluluğu bulunan öğrenciler, tüm derslerin sorumluluk sınavlarına alınabilecekler. Lise sorumluluk sınavları, ihtiyaç olması hâlinde eğitim kurumu müdürlüklerince 30 Haziran’a kadar uygulanabilecek.

Salgının başında (2019-2020 yılı) sorumluluğu bulunan öğrenciler ise aynı yılın birinci dönemindeki konu ve kazanımları içeren bir sınava tabi tutulacaklar.

Sorumluluk Sınavı Nedir?

Sorumluluk sınavları, lise öğrencilerini ilgilendiren bir kavramdır. Lise sorumluluk sınavları, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bir ortalamayı yükseltme ve kalınan dersin sorumluluğu verme sınavıdır. Öğrenciler, sınıfı geçip bir dersten kaldıklarında o dersten sorumlu olurlar. Bir dersten kalıp o sorumluluk sınavından geçerli notu alamayan öğrenciler mezun da olamazlar. Lise sorumluluk sınavlarının konusu ise o yıl geçerli olan konular ve kazanımlar ile sınırlıdır.

2021-2022 sorumluluk sınavı tarihleri ise 7-10 Haziran arasında olacağı duyurulmuştu. Bununla birlikte yeni açıklamaya göre sınavlar, ihtiyaç olması hâlinde 30 Haziran’a kadar devam edebilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/mebden-lise-ogrencilerine-devamsizlik-ve-sorumluluk-sinavi-konusunda-yeni-imkan/2607740

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler