Ana SayfaHaberlerYÖK Başkanı Özvar, Yükseköğretim Yurtlarına Dair Açıklamada Bulundu

YÖK Başkanı Özvar, Yükseköğretim Yurtlarına Dair Açıklamada Bulundu

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, vakıf yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarını belirleme aşamasındayken öğrencilerin barınma kapasitelerini de dikkate almak istediklerini belirtti.

YÖK ile Gençlik Bakanlığı Arasında İş Birliği Protokolü Düzenlendi

YÖK ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında, gençlere yönelik faaliyetler ve genç ofislerine yönelik iş birliği protokol töreni gerçekleşti. YÖK’te düzenlenen törene; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar katıldı.

YÖK Başkanı Özvar protokol dahilinde yükseköğretim kurumlarından eğitim alan öğrencilerin eğitsel, sanatsal, kültürel, sosyal, sportif ve gönüllük faaliyetlerini zenginleştirme ile kişisel kapasitelerini geliştirmeye dayalı olanaklarının sağlanmasının amaçlandığını belirtti. Özvar ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatları ile yükseköğretim kurumları arasındaki iş birliğinin de artırılmasının hedeflendiği söyledi.

YÖK Başkanı Erol Özvar, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki yükseköğretim yurtları satısını ve kapasite artışına dair de açıklamalarda bulundu. Özvar, öğrencilerin yurtlara gösterdikleri ilginin kendilerini mutlu ettiğini ve yükseköğretim öğrencilerine yüksek kaliteli barınma hizmeti sunan Bakanlığa da teşekkür ettiklerini açıklamalarına ekledi. Bununla birlikte YÖK Başkanı Özvar, her iki bakanlığın iş birliği kapsamında olarak Gençlik ve Spor Bakanlığının yükünün bir kısmını da yükseköğretim kurumlarının üstlenmesi gerektiğini de ekledi. Yine Özvar, vakıf yükseköğretim kurumlarının yurt kapasiteleri arasında büyük bir farklılaşma bulunduğunu da sözlerine ekledi. Öğrencilere çok iyi sosyal imkânlar sunan vakıf yükseköğretim kurumları ile bulunduğu gibi barınma açısından henüz emekleme aşamasında olan kurumların da bulunduğunu belirtti. Özvar, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“79 vakıf yükseköğretim kurumumuzun toplam yurt kapasitesi 35 bin civarındadır. 700 bin civarında öğrenciye sahip vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrencilerinin yüzde 5’ine tekabül eden bir yurt kapasitesine sahip olmaları doğrusu oldukça düşük bir seviye olarak görülmektedir. Bu sebeple artık vakıf yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarını belirlerken öğrencilerin barınma kapasitelerini de dikkate almak istiyoruz. Böylece, Yükseköğretim Kurulu olarak kamu ve vakıf kurumları arasında barınma konusundaki dengesizliği azaltmayı arzu ediyoruz.”

Her iki bakanın da konuşmalarının ardından YÖK ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki  iş birliği protokolü imzalandı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-baskani-ozvar-vakif-yuksekogretim-kurumlari-kontenjanlarinda-barinma-kapasitelerini-de-dikkate-almak-istiyoruz/2750709

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler