Ana SayfaHaberlerUzman ve Başöğretmenlik Başvuruları Başladı!

Uzman ve Başöğretmenlik Başvuruları Başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için başvurularının Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Sistemi (MEBBİS) üzerinden 10 Haziran tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

“Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı”na ilişkin takvimde yer alan bilgiye göre;

Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül,

Başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Adaylar, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı için26 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında başvuru yapılabilecekler. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı ise 19 Kasım’da 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenecek oturumlarla gerçekleştirilecek.

Sertifikalar 4 Ocak tarihinde teslim edilecek

Sınav sonuçları doğrultusunda sertifika almaya hak kazanan öğretmenlere sertifikaları 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek olan tören ile teslim edilecek. Uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023’ten itibaren bu unvanlar için öngörülen tazminat haklarından yararlandırılacak.

Öğretmenlikte 10 yıl hizmeti bulunan öğretmenler başvuru yapabilecek

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na, başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte 10. Yılının içine girmiş olan öğretmenler, Başöğretmenlik Eğitim Programı’na ise başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvurabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak resmî kurumlarında görev yapan öğretmen/uzman öğretmen personellerinin Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı’na başvuru süreçlerinde gerekli şartları taşıyıp taşımadıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği kapsamında oluşturulmuş olan il komisyonları tarafından değerlendirilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/uzman-ve-basogretmenlik-egitim-programi-icin-basvurular-basladi/2602679

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler