Ana SayfaHaberlerÜniversitelere İklim Dostu Kampüsler Oluşturulacak

Üniversitelere İklim Dostu Kampüsler Oluşturulacak

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite kampüslerine sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, doğayla uyum ve çevreye asgari düzeyde zarar kapsamda iklim dostu uygulamalar oluşturacağını açıkladı.

Uygulamalar 10 Pilot Üniversitede Başlatılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve YÖK Başkanı Erol Özvar, “Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolüne İmza attılar. Bu kapsamda, üniversiteler bünyesinde kalkınma ve sıfır atık konusunda çalışmalar başlatılacak. YÖK Başkanı Özvar, üç bakanlığın koordinasyonunda seçilen 10 pilot üniversitede iklim dostu kampüs oluşumunun başlatılacağını bildirdi.  Özvar, konuya ilişkin olarak şunları şöyledi:

“Protokol ile sürdürülebilir, enerji verimli, doğayla uyumlu ve çevreye asgari düzeyde zarar veren kampüslerin oluşturulması, üniversite kampüslerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamaları artırılacak, bu alanda duyarlılık ve farkındalık oluşturulmasına yönelik çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.

Üniversitelerde, enerji kaynaklarının ve enerjinin verimli ve etkin kullanılması, israfın önlenmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının sağlanması ile enerji maliyetinin bütçe üzerindeki yükünün hafifletilmesi, Sıfır Atık uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, üniversitelerin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs dönüşümü sürecinde gerekli finansman araçlarına erişimi konusunda desteklenmesi yönünde çalışmalar yapılması hedefleniyor.”

İklim dostu kampüs oluşumuna dair ilk etapta yer alacak üniversiteler de açıklanmış oldu. Buna göre ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik, Ege, Gazi, Karabük, Bartın, Van Yüzüncü Yıl, Selçuk ve Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi bünyesinde ilk iklim dostu kampüs çalışmaları başlatılacak.

Kaynak: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2022/surdurulebilir-ve-iklim-dostu-kampus-olusturulmasi-is-birligi-protokolu-imza-toreni.aspx

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler