Protez Tırnak Eğitimi

Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnak, tırnağın üzerine özel koruyucu uygulanıp ekleme veya kalıp desteği yapmak suretiyle istenen boyutta istenen şekilde tasarlanmasıdır. Tırnak uzatma işlemi olarak da ifade edilir. Tırnakların güçsüz olup sürekli kırılması veya tırnak yeme probleminin olması durumunda farklı teknikler kullanılarak yapılan protez tırnağa ihtiyaç duyulur. El ayak bakımı için önemli bir işlemdir.

Protez tırnak uygulamaları jel tırnak, akrilik tırnak ve dipping tırnak olmak üzere üç farklı çeşitte yapılır. Hem el hem ayak tırnağı üzerinde işlem yapılması mümkündür. Doğal ve kalıcı olması nedeniyle tel tırnak yöntemi daha çok tercih edilir. Tırnağın akrilik sıvı kullanılarak doldurulduğu protez tırnak çeşidi akrilik; tırnağın kokusuz ve mat olduğu yöntem dipping tırnak olarak adlandırılır. Protez tırnaklar ile takma tırnaklar arasındaki farklılık protez tırnakların daha sağlam ve doğal durmasıdır.

Protez tırnak işlemi güzellik merkezlerinde güzellik uzmanı tarafından yapılır. İşlemin yapılışı kısa sürse de kullanım süresi beş haftayı bulur. Temiz ve estetik tırnaklar için protez tırnaklara periyodik olarak bakım yapmak gerekir. Bu işlem de tırnak eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılır.

Protez Tırnak Uzmanı Nasıl Olunur?

Protez tırnak yapımı profesyonellik gerektirir. Tırnak uzmanı olmak üzere eğitim almış kişiler hijyen ve sağlık kuralları kapsamında protez tırnak işlemi yapar. İşlemin öncesinde uygulamanın yapılacağı kişiye görüntü, bakım ve yan etki konusunda bilgi vermek gerekir. Protez tırnak sürecinde bilgilendirme dahil tüm işlemin protez tırnak uzmanı tarafından yapılması önem taşır.

Protez tırnak yapabilen bir uzman olmak için güzellik uzmanlığı eğitimi veya protez tırnak eğitimi almış olmak gerekir. Mesleği icra etmek için protez tırnak kursu tarafından eğitim alındığını gösteren protez tırnak sertifikası zorunludur. Nitekim protez tırnak uygulaması, klasik manikür pedikür işleminden farklıdır ve estetik işlem niteliği taşır.

Protez Tırnak Eğitimi Nedir?

Protez tırnak eğitimi, protez tırnak yapabilecek uzman yetiştiren sertifika programıdır. Eğitim programında nail art, kalıcı oje gibi tırnak uygulamalarına yönelik bilgiler verilir. Bu nedenle protez tırnak eğitimleri, nail art eğitimi veya kalıcı oje eğitimi gibi ibarelerle de verilir.

MEB onaylı protez tırnak kursu eğitiminde teorik ve uygulamalı eğitim (canlı model kullanılır) iç içedir. Eğitim sürecinde kullanılan malzemeler eğitimin verildiği kurum tarafından temin edilir. Eğitimin sonunda yapılan değerlendirme sınavının ardından sürecin başarıyla tamamlandığını gösteren protez tırnak sertifikası verilir. Sertifika sayesinde tırnak uygulamalarının yapıldığı yerlerde çalışmak veya bu çalışma alanlarını açmak mümkün olur.

Protez tırnak eğitimine kimler katılabilir konusunda ön koşul en az 15 yaş ve üstü olmak şeklindedir. Okur yazarlığı olan ve protez tırnak gibi tırnak bakım uygulamalarına ilgi duyan herkes eğitime katılabilir.

Protez Tırnak Eğitimi Ders İçerikleri

Protez tırnak uygulaması, malzemelere ve tekniğe göre farklı şekilde yapılır. Bu nedenle eğitimler şablon ile protez tırnak eğitimi ve tip ile protez takma eğitimi şeklinde gruplandırılabilir. Eğitimde şablon kullanma tekniklerinden tırnak anatomisine göre törpüleme tekniklerine protez tırnağa dair tüm detaylar üzerinde durulur. Genel olarak protez tırnak kursu eğitim müfredatı konu başlıkları şu şekildedir:

 • Tırnağın anatomik yapısı
 • Tırnak hastalıkları
 • Protez tırnak malzemeleri
 • Protez tırnağın özellikleri
 • Kalıcı oje veya french
 • Tip veya şablon ile protez tırnak
 • Hasar görmüş tırnaklar için yapılabilecek uygulamalar
 • Modern süsleme teknikleri (3D tekniği, one stroke tekniği, acrylgel composite, airbrush tekniği, nail art)
 • Protez tırnak yapımında kullanılan araç gereçlerin sterilizasyonu
 • Salon yönetimi

Başarılı bir eğitim sürecinin sonunda protez tırnak ve diğer tırnak uygulamalarına dahil kapsamlı bilgi edinilmiş olur. Bu sayede sağlıklı tırnak görünümü verecek şekilde doğru uygulama yapabilecek yetkinliğe sahip olunur.

Protez Tırnak Sertifikası Ne İşe Yarar?

Protez tırnak eğitim programının sonunda kursiyerler, Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı gereği kurs bitirme sınavına tabi tutulur. Yapılan değerlendirme sonunda geçerli notu alanlar MEB onaylı sertifika almaya hak kazanırlar. Tırnak kursunun sonunda verilen MEB onaylı protez tırnak eğitim sertifikası uluslararası geçerliliği olan bir kurs bitirme belgesidir. Protez tırnak sertifikası sayesinde 5580 sayılı kanun kapsamında belirtilen diğer koşulların da sağlanması haline protez tırnak uygulamaları yapmak üzere güzellik merkezi açmak mümkündür.

Protez Tırnak Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir protez tırnak uygulayıcısı işletmenin prensipleri doğrultusunda iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği kılavuzluğunda görev yapar. Protez tırnak uzmanının görevleri şöyledir:

 • Müşterinin el veya ayak tırnaklarını müşterinin isteğine göre şekillendirmek
 • Müşterinin ellerini dezenfekte etmek
 • Tırnaklarda uygulama yapmak için engel bir durum olup olmadığını tespit etmek amacıyla müşterinin ellerini incelemek
 • Müşteriye uygun tırnak seçimi yapmak
 • Akrilik, dipping ve jelli sistem tekniğine uygun şekilde protez tırnak uygulamak
 • Dip dolgusu yaparak tırnaklara bakım yapmak
 • Protez tırnak yapımı için kullanılacak malzemelerin temin edilmesini sağlamak ve araçların sterilize olmasını sağlamak

Protez Tırnak Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Protez tırnak kursunun sonunda protez tırnak sertifikası alarak protez tırnak uzmanı unvanına sahip olan kişiler geniş iş alanında çalışma fırsatına sahip olur. Öncelikli istihdam alanı kuaför ve güzellik salonlarıdır. El ve ayak bakım merkezleri, otellerin bakım bölümleri, hastane ve tıp merkezlerinin ilgi bölümlerinde protez tırnak uzmanı olarak görev yapmak mümkündür.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.