Ana SayfaHaberlerPetrol ve Doğal Gaz Sektörüne Yerli İnsan Kaynağı Desteği Geliyor!

Petrol ve Doğal Gaz Sektörüne Yerli İnsan Kaynağı Desteği Geliyor!

Yeni eğitim ve öğretim yılında, petrol ile doğal gaz sektörüne yerli kaynak yetiştirmek amacıyla eğitim programları hazırlanıyor. Eğitim programları aracılığıyla donanımlı mezunlar yetiştirecek üniversite ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak belirlendi.

İki Yeni Bölüm Açılacak

Petrol ile doğal gaz arama ve üretim faaliyetleri için açılması planlanan bölümler; “Açık Deniz Sondaj Teknolojisi” ve “Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi” olarak bildirildi. İlgili bölümler, Türk sanayisinin petrol ve doğal gaz faaliyetlerinde yer alacak yerli insan kaynağını karşılayacak.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre de Türkiye Petrolleri ile imzalanan protokol dahilinde bu bölümlere, 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci alınmasına karar verildi. Bu karar kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde açılacak olan bölümlerin; eğitim programları, programların öğretim elemanı ihtiyacı ve atölye-laboratuvar ihtiyaçları da belirlendi. Bu ihtiyaçlara yönelik gerekli çalışmalar ve hazırlıklar da tamamlandı.

Yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilerle buluşacak bölümler, 30 kişilik kontenjana sahip olacak. Ayrıca bu bölümlerde bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı da bulunacak. Yine programların öğretim dili de yüzde 30 İngilizce olarak öğrencilere sunulacak. Programlardan mezun olacaklara yönelik istihdam koşulları da açıklandı. Buna göre ilgili bölüm mezunları, Karadeniz açıklarındaki Filyos Bölgesi doğal gaz üretim, karaya iletim ve dağıtım alanlarında çalışabilecekler. Ayrıca mezunlar, MTA, İller Bankası, TPAO, DSİ ve Petrol Ofisleri başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışı kamu ve özel şirketlerde de görev alabilecekler.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/turk-petrol-ve-dogal-gaz-sektorune-yerli-insan-kaynagi-universitede-yetisecek/2631290

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler