Ana SayfaHaberlerÖğrencilere 3-6 Bin Lira Burs İmkânı!

Öğrencilere 3-6 Bin Lira Burs İmkânı!

Yükseköğretim Kurulu ile Türkiye Petrolleri Offshore Technology Center’ın ortaklaşa imzaladığı iş birliği protokolü kapsamında petrol ve doğal gaz alanında eğitim görecek öğrenciler için yeni akademik yıl döneminde 3 veya 6 bin lira burs imkânı sağlanacak.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, YÖK ve TP-OTC ile birlikte petrol ve doğal gaz sektörü dahilinde yerli ve milli insan kaynağı yetiştirmek hedefiyle 12 Nisan’da imzalanan protokol, 2022-2023 akademik yılında yürürlüğe girmiş olacak.

Protokol kapsamınca üniversitelerin ilgili bölümleri olan bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalürji ve malzeme mühendisliği programlarına yerleşip kayıt olan ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından hazırlanan yönergede belirlenen diğer şartlara uygun görülen öğrencilere TP-OTC tarafından aylık 3-6 bin lira arasında değişen eğitim bursları alacak.

YKS yerleştirme sonuçlarında ilk 25 binin arasında olan ve üniversitelerin petrol ve doğal gaz mühendisliği, jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve çevre mühendisliği programlarına yerleşip kayıt yaptıran öğrenciler de yönergede belirlenen şartları karşılamaları durumunda TP-OTC tarafından 3-6 bin lira arasında değişen eğitim bursu olanaklarından faydalanabilecekler.

İmzalanan protokol kapsamınca tüm burslar 12 ay boyunca ödenecek ve eğitim süresince öğrencilerin başarı durumlarına bağlı olarak devamlılık gösterecek. Ayrıca aynı öğrenciler petrol ve doğal gaz sektöründeki becerilerini geliştirilmek amacıyla iş eğitimi ya da staj fırsatına sahip olabilecekler.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/petrol-ve-dogal-gaz-alaninda-egitim-gorecek-ogrenciler-3-veya-6-bin-lira-burs-alacak/2645256

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler