Ana SayfaBlogHangisi Daha İyi?MF’ciler Buraya: En İyi Sayısal Bölümler

MF’ciler Buraya: En İyi Sayısal Bölümler

Fizik ve matematik kuralları sizin için hayret verici mi, bir şeyleri analiz etmek ve sayısal problemleri çözüme kavuşturmak size keyif mi veriyor. Öyleyse sayısal derslerdeki başarınızı üniversite bölümünde değerlendirmek üzere sayısal bölüm tercihinde bulunmak sizin için en mantıklı seçenek. İşte bu noktada en iyi sayısal bölümler hangileri karar veremiyorsanız doğru sayfadasınız. Sizler için hem sayısalın en iyi bölümleri derlemesi yaptık hem de merak edilen ilişkili konulara açıklık getirdik.

Sayısal En İyi Bölümler

Sayısal bölümler ve meslekler söz konusu olduğunda tıp, diş hekimliği ve mühendislik bölümleri gündeme gelir. Bu bölümlerin önü açık sayısal bölümler olduğu şüphesiz; fakat sayısal puan türüyle öğrenci alımı yapan çok sayıda bölüm var. Tıp ve mühendislik dışındaki en iyi MF bölümlerini derliyoruz.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Beslenme ve diyetetik bölümünü, tıp ve mühendislik bölümlerinden sonraki en iyi sayısal bölümler listemizin başına yerleştirmemizin nedeni istihdam alanının çok geniş olması. Çok fazla mezun vermesi bölümün dezavantajı olsa da bölüm mezunlarının KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile atanma imkânı var. Ortalama maaş da yüksek. Üstelik sermayesi olan bölüm mezunları kendi kliniklerini açabilir. Mezunlar bağımsız çalışma fırsatı da yakalayabilir. Diyetisyen unvanını kazanan mezunlar, sağlık kuruluşlarında çalışabildikleri gibi gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışabilir. Devlette diyetisyen maaşları 25 binden başlar.

Eczacılık Bölümü

Eczacılık eğitim süresi uzun bir bölümdür; fakat mezunlar bağımsız çalışmaları durumunda yüksek kazanç sağlayabilir. Eczacıların kamu sektöründe çalışması mümkün. Üstelik kamuda Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenen maaş skalasında en düşük maaş 19 binin üzerindedir. Eczacılar, birden fazla firmayla çalışma veya ilaç depolarında yöneticilik yapma fırsatına da sahip olabilir.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü

Hemşirelik bölümünde, mezun sayısının fazla olması nedeniyle kamu sektöründe atanmak için yüksek puan almak gerekir. Bu dezavantajına rağmen en çok tercih edilen sayısal bölümdür. Bölümü cezbedici kılan her daim ihtiyaç duyulan meslek olması, kıdem kazanılması ve çalışma alanının geniş olması sayesinde istihdam problemi yaşanmamasıdır. Hemşirelik bölümü okumak istiyorsanız uygulamalı eğitimlere yatkın olmanız gerektiğinin ve nöbet sisteminde çalışmak zorunda kalabileceğinizin altını çizmeliyiz. Hemşireler nöbetlerinden ayrıca ödeme alır.

Fiyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünün, en popüler sayısal bölümler arasında yer almasının birçok nedeni var. Bu alanda uzman açığının çok fazla olması ve çalışma alanının geniş olması bu nedenlerden biri. Her ne kadar kamu sektöründe çok yoğun bir atama durumu olmasa da kamuda çalışma imkânı da vardır. Bölümü başarıyla tamamlayanlar, fizyoterapist unvanıyla ortopedi ve travmatolojiden nöroloji ve nöroşirurjiye birçok farklı alanda hizmet verebilir. Ayrıca akademisyenlik de yapabilirler. Kendini geliştiren fizyoterapistler uluslararası alanda tedavi yöntemi de geliştirebilir. Fizyoterapist maaşları devlette çalışanlar için 27 binle başlar.

Veterinerlik Bölümü

Sayısala yatkınlığı olan tercih sürecindeki öğrenciler için en cezbedici bölümlerden biri de veterinerlik fakültesidir. Veterinerlik bölümünde eğitim süresi uzundur; fakat mezunlar yüksek kazanç elde edebilir. Bağımsız çalışma imkânı da vardır. Veterinerlik de uzman personel açığının fazla olması nedeniyle ihtiyaç duyulan bir meslektir. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak kamu kurumlarında çalışan veteriner hekimler, kademelerine göre en düşük 25 bin maaş alırlar. Serbest çalışan veterinerlerin aylık ortalama maaşı 100 bini aşabilir.

Pilotaj Bölümü

Pilotluk, Türkiye’de en çok kazanan mesleklerin başında gelir. Pilotaj bölümünün popülerliği de bundan kaynaklanır. Özel koşullar gerektirmesi nedeniyle bölüme girmek pek kolay değildir; fakat mezunları saygın bir mesleki unvan bekleyecektir. Hava araçlarını uçurmak ve yönetmek üzere pilotaj bölümünde eğitim alan ve mezun olan kişiler, özel havacılık şirketlerinin yanı sıra askeri hava kuvvetlerinde ve devlet kurumlarında çalışabilir. Havacılık eğitim okullarında akademisyenlik yapma imkânı da bölümü cezbedici kılar. Uzman personel açığının fazla olduğu meslekte dünya çapında çalışma alanı bulmak mümkün. Pilotların maaşı 125 bini aşabilir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü

Esasında dil ve konuşma terapisi bölümünde atamaların kısıtlı olması ne yazık ki mezun yorumlarında dikkat çeken bir detay. Ne var ki bölümde mezunlar için çalışma alanı çok geniştir. Tecrübeli olmayan yeni mezun dil ve konuşma terapistleri de kolaylıkla özel sektörde iş bulma imkanına sahiptir. Uzman personele ihtiyaç duyulan bir alan olması da bölümü üniversite adayları için cazip kılar.

Mimarlık Bölümü

Mimarlık bölümü, sayısal alandaki en değerli bölümlerden biridir. Sektör tecrübesi olmadan iş imkanının kısıtlı olmasına rağmen bölüm en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Bunun en önemli nedenleri çalışma alanının geniş olması ve mimarların kendi ofislerini açabilmeleridir. Mimarlar, birden fazla firmayla bağımsız çalışarak yüksek kazançlar elde edebilir. Kendini geliştiren bir mimar İtalya, Amerika, Kanada, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde çalışarak kazançlarını katlayabilir.

sayısalın en iyi bölümleri

Sayısal Bölümler Hakkında SSS

Sayısal Bölümler İş Garantili Mi?

Hiçbir alanda ve bölümde istihdam için “garanti” ifadesi kullanmak doğru değildir. Bununla birlikte sayısal bölümlerin çalışma alanı, sözel ve eşit ağırlık bölümlerine oranla daha geniştir. Sayısal mesleklerde hem kamuda hem özel sektörde niteliklere de bağlı olarak kolaylıkla iş bulunabilir.

Sayısal Okuyan Biri Ne Olabilir?

Mesleki unvan bölüme göre farklılaşır. Sayısal bölümlerin avantajı en çok atanan ve para kazandıran üniversite bölümleri olmasıdır. Mezunlar farklı dallarda farklı unvanlarla görev yapma fırsatı yakalayabilir.

Sayısalda Hangi Bölümlerin Önü Açık?

Sayısal bölümler istihdam bakımından avantajlıdır. Özellikle de bazı bölümler kamuda da özel sektörde de istihdam avantajı sunar. En iyiler listemizden anlaşıldığı üzere önü açık sayısal bölümler sağlık bölümleridir.

Özetle;

Sayısal bölümlerden atanma durumu, özel sektördeki iş imkanları gibi unsurları göz önünde bulundurarak en iyi sayısal bölümler listesi oluşturduk. Bazı bölümleri, bölümü okuyanların yorumları doğrultusunda listemize dahil etmediğimizin altını çizelim. Hem özel sektörde hem kamu sektöründe atanabilmek için tıp fakültesini veya mühendislik bölümlerini tercih etmenizi öneririz. Mühendislikte en iyi dalın hangisi olduğu konusunda kararsızsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.