Ana SayfaHaberlerMEB, Ücretsiz Öğle Yemeği Tavsiyesini Uygulamaya Geçiriyor

MEB, Ücretsiz Öğle Yemeği Tavsiyesini Uygulamaya Geçiriyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 3 Aralık 2021’de toplanan 20. Milli Eğitim Şurası sonrası öğrencilere ücretsiz öğle yemeği hizmeti ve okul terklerinin azaltılması gibi önerilere ilişkin tavsiye kararlarını uygulamaya geçirmeyi amaçlıyor.

Temel Amaç Eğitimde Fırsat Eşitliği Yaratmak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Bakanlığın temel eğitimde fırsat eşitliği, mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimi gibi temaların ele alındığı Şura’da 127 tavsiye kararının alındığını hatırlattı. Bakan ayrıca ücretsiz yemek hizmeti ve okul terki tavsiye kararları ile ilgili de şu sözleri dile getirdi:

“Şûranın ardından geçen bir yılda alınan kararlardan 81’i uygulamaya geçirildik. Bunun yanı sıra 13 tavsiye kararına ilişkin de çeşitli adımlar attık. Bunlardan biri de ‘Okullarda ücretsiz öğle yemeği veya beslenme desteği sağlanması’ yönündeki tavsiye kararına ilişkin de çalışmalarımızı hızlandırdık. Biliyorsunuz 1980’li yıllardan beri uygulanan taşımalı eğitim ve pansiyonlarda kalan öğrencilere verilen ücretsiz yemek hizmetinin son 20 yılda kapsamı her geçen gün genişletildi. Biz de bu eğitim öğretim yılının başından bu yana Şûra kararı çerçevesinde öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmesine ilişkin çalışmalarımıza hız verdik.

Halihâzırda eğitim öğretim yılının başında 1,5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, önce 1.8 milyona çıkardık. Şimdi de bu sayıyı eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 5 milyona çıkarmak için çalışacağız. Böylece eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda somut bir adım daha atmış olacağız. Bunun yanı sıra Şûradaki ‘tüm eğitim kademelerinde öğrencilerin devamsızlık ve okul terklerine ilişkin ayrıştırılmış verilere dayalı, kapsamlı bir izleme çalışması yapılmalıdır.’ tavsiye kararına yönelik de son 6 aydır çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu çerçevede uygulamaya aldığımız Erken Uyarı Sistemi ile çocuklarımızın okul terklerini azaltmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Kaynak: https://www.meb.gov.tr/meb-sra-kararlarindaki-ucretsiz-yemek-konusunu-da-uygulamaya-geciriyor/haber/28555/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler