Ana SayfaHaberlerMEB Tarafından Kültür Okuryazarlığı Eğitimi Başlatılıyor!

MEB Tarafından Kültür Okuryazarlığı Eğitimi Başlatılıyor!

 MEB Bakanı Mahmut Özer son yaptığı ziyarette, 2022-2023 yılında okullarda kültür okuryazarlığı eğitimi verileceğini açıkladı.

Bilecik Valiliği ziyaretinde konuşan Özer, bu yaz öğrencileri yalnız bırakmamak ve bilhassa Kovid-19 salgınındaki öğrenme kayıplarını telafi etmek için 4 alanda yaz okulu açacaklarını belirtti. Ayrıca yaz okullarının ikisinin bilim ve sanat merkezlerinde açılacağını aktaran MEB Bakanı Özer sözlerine şöyle devam etti:

“Bunun için bilim-sanat merkezlerinin Tüm Türkiye sınırlarında yaygınlaştırdık. 183 bilim-sanat merkezini 2021 yılında 225’e, 2022 yılının ilk 5 ayında ise 355’e çıkarttık. Şimdi tüm öğrencilerimiz için bilim ve sanat olmak üzere iki ders açarak da öğrenicilerimiz bir ay süreyle yaz okulunda bilim ve sanat dersleri almalarını sağlayacağız.”

Kültür Okuryazarlığı Eğitimi Gündeme Alındı

Yaptığı konuşmada matematik okuryazarlığı ile ilgili seferberlik başlattıklarını da söyleyen Özer:

“İnşallah matematik öğrenim-öğretim metodolojisini adım adım güncel hayat ile ilişkilendirerek değiştireceğiz. Bununla ilgili olarak Türkiye’de öğrencilerimiz gittikleri her yerden katılabilecekleri matematik yaz okulu açacağız. Bir sonraki dördüncü ve son yaz okulumuz ise yabancı dille ilgili olacak. Yıllardan beri şikayet edilen İngilizce öğrenme ile ilgili sorunu artık ülke gündeminden çıkarmak istiyoruz. İnşallah hazırlıklarının ön sonuçlarını ve ilk yaklaşımlarını yaz okullarından öğrencilerimizle buluşturacağız” dedi.

Bakar Özer ayrıca ziyaretinde yeni bir proje hakkında da bilgiler verdi. Özer, yıllardır Türkçe, matematik ve fen okuryazarlığının konuşulduğu fakat kültür okuryazarlığının konuşulmadığını vurguladı. Özer sözlerine şöyle devam etti:

“Bilhassa bu müjdeyi Bilecik’e sakladık; çünkü Bilecek, Osmanlı’nın kuruluşunun ve nüvelerinin başladığı şehir. Bundan dolayı bu topraklara dair kültür okuryazarlığıyla ilgili çalışmalarımız tamamlandı. İlk çalışmaları, inşallah bu dönem yaz okullarına giden öğrencilerimiz üzerinde tespitlerle yapacağız. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle de öğrencilerimizin bu topraklara dair kültür kodları, değerleri ve onların ne olduğunu hem öğrenme hem de içselleştirmeleriyle ilgili yepyeni bir süreç başlayacağız. İnşallah bu da yıllardır şikayet edilen bir konunun çözümüne büyük katkı sağlayacak.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-okullarda-kultur-okuryazarligi-egitimi-baslatiyor/2611231

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler