Ana SayfaKurslarKişisel GelişimZaman Yönetimi Eğitimi

Zaman Yönetimi Eğitimi

Zaman Yönetimi Nedir?

Zamanı iyi ve verimli kullanmak, zaman yönetiminin başlıca tanımlarından biridir. Zaman yönetiminde, kişiden kişiye değişen zamanın, yine kişiye göre nasıl verimli kullanılabileceği odağa alınır. Dengeli bir zaman kullanmayı öneren zaman yönetimi, özellikle eğitim ve iş hayatının koşuşturmalarında etkili bir yöntemdir. Çeşitli zaman yönetimi teknikleri, bireyin kendi zaman planlamasını yaparak gününü yönetebilmesi destekler. Zaman yönetimi kavramı ve teknikleri konusunda bireylerin yararına olan zaman yönetimi eğitimi de günün ve haftaların nasıl yönetilebileceğine dair bilgiler paylaşır.

Zaman Yönetimi Eğitimi Nedir?

Zaman yönetimi eğitimi, kursiyerlerin zamanı etkin bir biçimde yönetilmelerin detaylarını aktarır. Farklı zaman yönetimi tekniklerini ele alan eğitim, zamanın nasıl algılandığına da değinir. Burada hareketle herkesin zaman kavramının farklı olduğunu ve farklı zaman yönetiminin mümkün olduğunu açıklar. Eğitim sürecinde zamanın göreceli olduğunu vurgulanır ve kişiye özgü zaman planlamasının nasıl hazırlanacağı üzerinde durulur. Zaman yönetimi eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahip olarak kursiyerlerin tercih olanaklarını artırır. Zaman yönetimi eğitiminde, detayları bilinmeyen zaman yönetimi teknikleri de tek tek ele alınır. Bilhassa iş hayatında istenen bir yetkinlik olarak zaman yönetiminin nasıl uygulanacağı da eğitim sürecinde işlenir.

Zaman yönetimi eğitimi ders içerikleri şöyledir:

 • Zaman Nedir? Zaman Çeşitleri Nelerdir?
 • Zaman Nasıl Kullanılır?
 • Zaman Önemli midir?
 • Zaman Yönetimi Nasıl Uygulanır?
 • Sık Kullanılan Zaman Yönetimi Teknikleri
 • Zaman Tuzakları Nelerdir?
 • Zaman Kaybının Nedenleri
 • Zaman Planlaması Nedir?
 • İş Hayatında Zaman Kavramı ve Algılanışı
 • İşletmelerde Karşılaşılan Zaman Tuzakları
 • İşletmelerde Zaman Yönetimi Teknikleri
 • Erteleme ve Zaman İlişkisi
 • Boş Zaman Kavramı
 • Dijital Yöntemlerle Zaman Planlaması Uygulama
 • Kişisel Zaman Yönetimi

Ders içeriklerinde, hem kişisel zaman yönetimine hem de işletmelerde uygulanabilecek zaman yönetimi unsurlarına yer verilir. Ayrıca bireylerin zamanlarını çalan zaman tuzaklarına dair bilinmesi gerekenler de ders içeriğinde yer alır. Zaman yönetimi eğitimi sonrasında ise genellikle kurum veya üniversite onaylı belge sunulur. Zaman yönetimi eğitiminin amacı, kursiyerlerin zamanı yönetirken kendilerine köstek olan zaman tuzaklarını fark etmelerini sağlamaktır.

Online Zaman Yönetimi Eğitimi Faydalı mı?

Zaman yönetimi eğitimi, daha çok uzaktan eğitim yoluyla verilir. Uygulamadan ziyade teorik bilgiler, kursiyerin uygulaması için eğitmen aracılığıyla aktarılır. Online zaman yönetimi eğitimi; video ders içerikleri ve PDF içerikler sunarak kursiyerin bilgi edinmesini sağlar. Eğitim sonunda ise e-sertifika veya basılı katılım belgesi verilir. Özellikle mekân ve zaman kısıtlaması olmadan derse katılmak isteyen kursiyer adayları için online zaman yönetimi eğitimi daha ön plandadır. Eğitim sürecinde zaman yönetimi tekniklerine değinilerek bireyin kişisel ve iş hayatında zamandan şikayet etmemesi amaçlanır.

Zaman Yönetimi Eğitimine Kimler Katılabilir?

Zaman yönetimi eğitimi, genel olarak her yaş grubuna ve mezuniyet durumuna sahip kişilere açıktır. Bununla beraber 24 saatin kendisine yetmediğini söyleyenler, iş ve eğitim hayatında zamanı yönetemeyenler ve zaman planlamasının püf noktalarını öğrenmek isteyenler, eğitimin asıl hedef kitlesini oluşturur. Hâlihazırda iş hayatının koşuşturmasından şikayet edenler, eğitimi tamamlayarak verim alacakları bir zaman planlaması oluşturabilirler. Ayrıca sınava hazırlananlar da eğitime katılarak sınav sürecinde ve sırasında zamanı nasıl etkin kullanabileceklerine vâkıf olurlar.

Zaman Yönetimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Zaman yönetimi eğitimi sonunda sertifika sınavı uygulanır ya da eğitimin tamamlandığına dair katılım belgesi sunulur. Sertifika sınavı uygulayan bazı kurs merkezleri, başarılı olan kursiyerlere
“zaman yönetimi sertifika” verir.  Alınan sertifika, zaman yönetimi konusunda uygulanabilir bilgiler edinildiği gösterir. Kursiyer aldığı belgeyi, CV ve ön yazısına ekleyebilir. Ayrıca mülakatta sorulduğu zaman, zaman planlaması yapabildiği ve iş disiplinine sahip olarak zamanı kullanacağını belirtir.

Zaman yönetimi eğitimine katılan kursiyer, ders içeriklerindeki bilgileri kendi kişisel hayatında da uygulayabilir. Farkında olmadan zamanını yiyen unsurları tespit edebilir ve 24 saatini yönetme yetkisini eline alabilir. Yine eğitim hayatında ödevlere, sunumlara ve çalışmaya yetişemeyenler de asıl zaman sorunlarını keşfedebilirler. Netice olarak zaman yönetimi eğitimi aracılığıyla kendi zaman planlamaları için öncelik sıralaması belirleyebilirler.

Zaman Yönetimi Eğitimi Kazanımları

Zaman yönetimi eğitimi sonunda kursiyerler;

 • Zamanın göreceli olduğunu keşfederler,
 • Kendi zaman algılarına uygun olarak zaman planlamasının nasıl hazırlanacağını öğrenirler,
 • Zaman yönetiminin amacını ve faydalarını bilirler,
 • Gerçek zaman ile psikolojik zamanın farkını bilirler,
 • İş hayatında fayda sunan zaman yönetimi tekniklerine dair bilgi sahibi olurlar,
 • Farklı zaman yönetimi tekniklerinin nasıl uygulayabileceklerinin detaylarını öğrenirler,
 • Kişisel ve iş hayatında zamanı çalan zaman tuzaklarının neler olduğunu fark ederler,
 • İşletmelerde sıkça karşılaşılan zaman planlama hatalarının neler olduğunu öğrenirler,
 • Zaman açısından işlerini organize etme ve planlama becerilerini kazanırlar.
 • Zamanı doğru ve verimli kullanmada etkili olan unsurları öğrenirler.

Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler, zaman yönetimini en iyi şekilde öğrenirler. Kendi zaman planlamalarını uygulamak için nelere ihtiyaç duyabileceklerini de belirlerler.

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman yönetimi ile ilgili bilgiler, eğitim araçlığıyla öğrenilebilir. Kurstan öğrenilen bilgilerle, öncelik sıralamasına uygun bir zaman yönetimi aktifleştirilir. Öncelikle zaman yönetimine engel olabilecek zaman tuzakları keşfedebilir ve daha rahat bir zaman planlaması oluşturabilir. Kursiyer, kendi yaşam standartlarını ve önceliklerini hesaba katarak daha etkili bir zaman yönetimi uygulayabilir. Yine kursiyer; kursta öğrendiği zaman yönetimi tekniklerini, kendi yaşamına uyarlayarak kısa sürede önemli kazanımlar elde edebilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.