Ana SayfaHaberlerMEB Bakanı Özer, OECD Genel Sekreteri Cormann ile Görüştü

MEB Bakanı Özer, OECD Genel Sekreteri Cormann ile Görüştü

Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi sebebiyle Paris’e giden MEB Bakanı Özer, kişisel programı dahilinde ilk olarak OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ile görüştü.

OECD Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmede MEB Bakanı, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Cormann’a Türkiye’de eğitim alanında planlanan çalışmalar hakkında bilgi sundu. MEB Bakanı Özer, yaptığı açıklamada:OECD; üye ülkelerin politika tecrübelerini karşılaştırabilecekleri, ortak problemlere çözüm olarak arayabilecekleri  ve en iyi uygulama örneklerini paylaşabilecekleri bir platform sağlamaktadır. OECD çatısı altında yürütülen faaliyetlerinden biri ise eğitimdir.” sözlerine yer verdi.

Milli Eğitim Bakanı Özer, açıklamanın devamında da şunları dile getirdi:

Bildiğiniz gibi son 20 yılda Türkiye, tüm alanlarda olduğu gibi eğitimde de çok büyük bir dönüşüme tanıklık etmekte. Türkiye, son 20 yılda her eğitim kademesi dahilinde eğitim çağı nüfusunun yüzde 90’nın üzerinde eğitime katıldığı çok ciddi bir süreci deneyimledik.” Özer, geriye dönüp bakıldığında, sosyo-ekonomik düzeyleri düşük olanların, eğitime erişimde zorlanan kesimlerin ve kız çocuklarının bu sürecin en büyük kazananları olduğunu aktardı.

Özer ayrıca, OECD tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programına  (PISA) düzenli olarak katılan Türkiye’nin son araştırma verileri ışığında, 15 yaş grubu öğrenci sayısını en fazla artıran ülkelerden biri  ve okuma becerileri ile matematik ve fen alanlarının her üçünde de performansını artıran tek ülke olduğunu da ekledi.

OECD Genel Sekreteri Cormann, Türk Eğitim Sistemini Değerlendirdi

OECD Genel Sekreteri Cormann ise eğitimin genç nesiller için başarılı bir hayatın anahtarı olduğunu söyledi. Türkiye’nin eğitim alanında da önemli ilerlemeler kaydettiğini, kalite artışı görüldüğü belirtti.  Cormann ayrıca şunları da ekledi:

“PISA’daki gelişmeler üzerine dezavantajlı gruplar ile ilgili çalışmalarınızda sizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile hayat boyu öğrenme ile ilgili yorumlarınızı önemsiyor ve destekliyoruz. Ev sahipliğinizde, mesleki eğitim ile ilgili yapılması planlanan bir zirve var. Burada yararlı bilgi paylaşımları yapılacağına inanıyoruz. Türkiye’nin bilhassa mesleki ve teknik eğitimdeki son dönemdeki atılımlarını izliyoruz. Türkiye mesleki eğitim konusunda çok deneyimli bir ülke.”

Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi Ne Zaman?

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşecek  ön zirve, 29 Haziran Çarşamba günü başlayacak. Zirveye katılan Özer, yuvarlak masa oturumu dahilinde eğitim bakanlarına hitap edecek. Ön zirve oturumuna yaklaşık 100 eğitim bakanı ve 50 bakan yardımcısı katılacak. UNESCO Genel Sekreterliği tarafından organize edilen Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi ise 19 Eylül 2022’te New York’ta düzenlenecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-oecd-genel-sekreteri-cormann-ile-pariste-gorustu/2625240

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler