Ana SayfaHaberlerMalatya'da Kurulan Konteyner Sınıflarda Eğitim Devam Ediyor

Malatya’da Kurulan Konteyner Sınıflarda Eğitim Devam Ediyor

Deprem bölgelerinden biri olan Malatya’da eğitim ve öğretim, kurulan konteyner sınıflarda devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İnönü Üniversitesi Teknopark bahçesinde 24 konteynerden oluşan Teknokent Eğitim ve Öğretim Kampüsü kuruldu.

Okul ortamını aratmayan kampüste Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), özel öğretim, güzel sanatlar sınıfı, anasınıfı, halk eğitim kurs merkezi, bilgisayar laboratuvarı, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri veriliyor. Eğitimleri, il ve il dışından gelen öğretmenler veriyor. 880 öğrencinin eğitim gördüğü kampüste öğrenciler konteyner sınıflarda ders işliyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, her koşulda eğitim ve öğretimi sürdürebileceklerini gösterdiklerini söyledi. Öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları için vakit kaybetmeden çalışmalara başladıklarını belirten Özdemir, şunları söyledi:

Eğitime başlarsak şehirde bir canlılık olacak dedik ve yaptık. Sınava girecek öğrencilerimiz var. Öğrencilerin sınıflarına göre branşlar oluşturduk. Tüm ilçelerimiz de dahil olmak üzere 20 Şubat itibarıyla bu süreci başlattık. Akabinde ara sınıflarda olan çocuklarımızı da düşündük. Bakanlığımız bize şehir dışından psikososyal öğretmenlerimizi gönderdi. Haftalık 430 öğretmenle başladık. Tüm çocuklarımızı öncelikle rehabilite etmek, yaşadıkları travmayı atlatmak için bir süreç yaptık.”

Özdemir, rehabilite eğitimlerinden sonra normal eğitimlere dönülmesi için konteyner sınıfların kurulduğunu belirtti. Öğrencilerin yüzlerinin güldüğünü görünce mutlu olduklarını belirten Özdemir, “Şu an kurulum devam ediyor. İlk etapta 24 konteynerle buradayız. Halk eğitimden ilkokul, okul öncesi, ortaokul, lise, BİLSEM, bilgisayar salonları, ölçme ve değerlendirme merkezi gibi alanlar oluşturduk.” dedi.

“Normal okulla tek farkımız konteynerde olmamız”

Oluşturulan konteyner sınıflarda öğretmenlerin fedakârlık gösterdiğini söyleyen Özdemir, öğrencilerin de gayretli olduğunu vurguladı. Birçok alanda eğitimlere devam ettiklerini söyleyen Özdemir, şunları kaydetti:

Normal okulla tek farkımız konteynerde olmamız. Ana kitaplardan yardımcı kaynaklara kadar kitapları Milli Eğitim Bakanlığımız çocukları okullara yerleştirmeden gönderdi. Bakanlığımız bir öğrencinin neye ihtiyacı varsa hepsini öğrencilerden önce sınıfa koyarak öğrencileri bunlarla karşıladı. Okul öncesindeki materyallerin hepsi çok güzel. Tek farkımız binada değil konteynerdeyiz.”

Özdemir, eğitimin haftanın 7 günü devam ettiğini söyledi. Öğretmenlerin mesai kavramı gözetmeksizin çalıştığı vurgulayan Özdemir, “Dün gece başka bir kampüsümüzde de saat 23.00’te 12’inci sınıf öğrencilerimiz sınıflarına girmiş soru çözümü yapıyorlardı. Elimizden geldiğince şartlar ne olursa olsun eğitimimizi yapıyoruz.” dedi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/asrin-felaketi/malatyada-kurulan-24-konteyner-sinifta-egitim-ve-ogretim-suruyor/2848178

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler