Ana SayfaHaberlerKocaeli'de 99 Robotik Kodlama Atölyesinin Açıldı!

Kocaeli’de 99 Robotik Kodlama Atölyesinin Açıldı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince yürütülen KODELİ Projesi kapsamında bu yıl Cumhuriyetin 99’uncu yılı dolayısıyla 99 okulda kurulan robotik kodlama atölyesi törenle açıldı. Projenin tanıtımı ve 99 atölyenin açılışı dolayısıyla Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Bakan Özer, kentteki eğitim yatırımları ve ayrılan bütçeye değindi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 yıl, eğitime erişimin maksimum seviyeye çıktığı, beşeri sermayemizin, geleceğin, yani Türkiye yüz yılının inşasında eğitimle niteliğinin arttığı bir döneme tekabül ediyor.” dedi.

Özer, bir ülkenin en değerli sermayesinin beşeri sermayesi olduğunu belirterek, beşeri sermayenin niteliğini artırmadaki en kullanışlı enstrümanın eğitim olduğunu söyledi. Türkiye’nin en önemli fırsat penceresinin, genç nüfusunun ölçeğinin büyüklüğü olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“Ama 2000’li yıllara geldiğimiz zaman baktığımız manzarada, aslında eğitim karnemizin çok da iyi olmadığını görüyoruz. 5 yaştaki okullaşma oranlarının yüzde 11’lerde, ortaöğretimde okullaşma oranlarının yüzde 44’ler seviyesinde, yükseköğretimde net okullaşma oranlarının da yüzde 14’lerde olduğu, yani hemen hemen ilkokul hariç tüm eğitim kademelerinde okullaşmanın yüzde 50’nin altında olduğu bir manzara var. Bugün rekabet etmiş olduğumuz OECD ülkeleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 99’ların üzerine çıkarmasına rağmen ülkemiz maalesef bu aşamaya 70 yıl gecikmeli ulaştı. Bugün geldiğimiz noktada, 5 yaştaki okul öncesindeki okullaşma oranı yüzde 11’den, yüzde 97’ye yükseldi. İlkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,63, ortaokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,44, yani yüzde yüzlerde. Ortaöğretimde okullaşma oranı ise yüzde 44’ten yüzde 95’e yükseldi. Yükseköğretim okullaşma oranları, yüzde 14’lerden yüzde 48’lere çıktı. Son 20 yıl, eğitime erişimin maksimum seviyeye çıktığı, beşeri sermayemizin, geleceğin, yani Türkiye yüz yılının inşasında eğitimle niteliğinin arttığı bir döneme tekabül ediyor.”

Özer, eğitimin önündeki başörtü yasağından, kat sayı uygulamalarına kadar tüm antidemokratik uygulamaların kalktığını belirterek, antidemokratik eğitim politikalarının tamamının bu dönemde kaldırıldığını vurguladı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-kocaelide-99-robotik-kodlama-atolyesinin-acilisina-katildi/2725585

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler