Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYapı Dekorasyon Kursu Sertifika Programı

Yapı Dekorasyon Kursu Sertifika Programı

Yapı Dekorasyon Nedir?

Yapı dekorasyon; duvar, merdiven, çatı ve tavanların dekore edilmesi için kullanılan bir kavramdır. Yapı dekorasyon işlemleri, yapıların iç ve dış cephesinde duvar giydirme, kaplama, dökme ve asma tavan yapılmasıdır. Bu işlemler mesleki eğitim almış kişiler tarafından iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınarak yapılır.

Yapı Dekorasyon Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yapı dekorasyon kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Yapı Dekorasyon Kursu Nedir?

Yapı dekorasyon kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan yapı dekorasyon eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin, duvar ve yüzeylerin dekorasyon işlemleri hakkında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programında iş sağlığı ve güvenliği üzerinde de durulur. Eğitim süreci tamamlandığında düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran yapı dekorasyon kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Yapı Dekorasyonunda İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Yapı Malzemeleri
 • Yapı Dekorasyonu İşlemleri
 • Yapı Dekorasyonunda Yalıtım, Montaj ve Kaplama

Yapı Dekorasyon Kursuna Kimler Katılabilir?

Yapı dekorasyon kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Yapı Dekorasyon Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Yapı dekorasyon kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes, yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılan uzaktan eğitim programına katılabilir. Online eğitim programında temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Yapı Dekorasyon Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Yapı Dekorasyon Kursu Kazanımları

Yapı dekorasyon kursu ile kursiyerlerin yapı inşaat sektöründe iç ve dış yapı tasarımı alanında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Yapı çeşitleri ve bu yapılarda kullanılan malzemeler nelerdir?
 • Yapı dekorasyon aşamasında iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Alçı, sıva ve tavan montajı nasıl yapılır?
 • Alçı levha kullanarak kaplama işlemi basıl yapılır?
 • Döşeme işleme nedir, hangi malzemeler ile nasıl yapılır?
 • Duvar kâğıdı nasıl uygulanır?
 • Duvar boyama sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yapı Dekorasyon Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Yapı dekorasyon işlerinden sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Yapı Dekorasyon Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için yapı dekorasyon sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Yapı Dekorasyon Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Yapı dekorasyon sertifikası, bireyin yapı dekorasyonunda meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Yapı Dekorasyon Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı yapı dekorasyon sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.