Ana SayfaBlogEğitimKişisel ve Mesleki Gelişim İçin: Öğrenilmesi Gereken Diller

Kişisel ve Mesleki Gelişim İçin: Öğrenilmesi Gereken Diller

Henüz kariyer planı tam anlamıyla şekillenmemiş bir lise öğrencisi, kariyerine gelecek öngörülerine göre başlamak isteyen bir üniversite öğrencisi, kariyer basamaklarında zirveye ulaşmak isteyen bir iş profesyoneli… Bu profillerden hangisi olduğunuz fark etmeksizin mutlaka en az 1 yabancı dil öğrenmelisiniz. Hangi dili öğrenmeliyim diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öğrenilmesi gereken diller hangileri gelin sebepleriyle ele alalım.

Öğrenilmesi Gereken Yabancı Diller

Yabancı dil öğrenmek şüphesiz birçok bakımdan fayda sağlar. Dil bilmenin kimileri için faydası kimileri için parlak gelecek, kimileri için farklı kültürleri tanıyıp seyahat etme, kimileri için yurt dışı eğitim fırsatı anlamına gelir. Öğrenilmesi gereken diller söz konusu olduğu akla ilk gelen dil İngilizcedir. Nitekim İngilizce dünyada en çok konuşulan dildir; fakat birçok kişi İngilizceden sonra en geçerli dil hangisi öğrenmeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle İngilizce dışındaki en önemli diller hakkında yazdık.

Hangi yabancı dili öğreneceğiniz konusunda daha net karara varabilmek için şu sorulara yanıt bulmalısınız:

  • Öğreneceğim dil dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri mi?
  • Öğreneceğim dil anadilime ne kadar yakın?
  • Resmi dili, öğreneceğim dil olan ülkelerin kültürüne ne kadar ilgiliyim?
  • Bu dilin bildiğim diğer dillerle olan akrabalığı nedir, gramer yapısı benziyor mu?
  • Öğrenmek istediğim dilin iş hayatına nasıl katkısı olabilir?
  • Öğrenmek istediğim dil hedeflerime ne kadar yakın?
kariyer için öğrenilmesi gereken diller

Sıraladığımız sorulara yanıt verdikten sonra tek yapmanız gereken alternatif diller arasında tercih yapmak. İşte, kişisel gelişim ve kariyer için öğrenilmesi gereken diller:

Uluslararası Çalışmanın Gerekliliklerinden Biri: Çince

Öğrenilmesi gereken diller listemize Çince ile başlıyoruz. Çinceye İngilizceden sonra öğrenilebilecek ilk dil olarak yer vermemizin nedeni yalnızca konuşulma sıklığı değil. Çin, dünyanın en büyük ekonomileri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Uluslararası faaliyet gösteren bir işletmede çalışma fırsatı bulursanız Çince konuşabilmeniz sizi bir adım öne çıkarır. Özellikle de inşaat mühendisleri için Çince bilmek, Çin’in inşaat alanında yükselmesi nedeniyle avantaj sağlar. Çince bilmek bilişim dünyasının da kapılarını açar. Yalnız Çincenin görece olmakla birlikte en zor öğrenilen dillerden biri olduğunun altını çizmeliyiz.

Ekonomik Açıdan Cezbedici Bir Dil: Rusça

Rusçanın neden öğrenilmesi gereken yabancı diller listemizde bulunduğunu ilginç bir bilgi ile anlatalım. Türkiye’nin Avrupa’da sondan 2’inci olduğu 2020 İngilizce Yeterlilik Endeksi’ne göre Ruslar da İngilizce yeterliliğinde pek iyi değil. Nitekim Rusya’nın bu endekste aldığı puan 512 (en yüksek puan 652).

Rusların İngilizce bilmemesi ve sadece Rusça konuşan kişilerle iş yapmayı tercih etmeleri; buna ek olarak dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması Rusça öğrenmenin ne denli önemli olduğunun göstergesidir. Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki diğer ülkelerle iş yapmak için de Rusça öğrenmeniz gerekir. Turizm veya tekstil sektörüne yönelik bir mesleği icra etmeyi, akademik kariyer yapmayı ya da dünyanın en geniş ülkesindeki kültüre yakından tanıklık etmek istiyorsanız da Rusça öğrenmeniz faydalı olur.

Eğitmenlik Yapmak İçin Fırsat: Arapça

Arapça, Birleşmiş Milletlerde resmi diller olarak kabul edilen altı dilden biridir. Dünyada en çok konuşulan diller listesinde de ilk sıralarda yer alan Arapça, Kur’an-ı Kerim’in dili olması nedeniyle öğrenmek için en çok talep gösterilen biridir. Bu dili öğrenmenin gerekli olmasının bir başka nedeni de Ortadoğu pazarındaki büyümedir. Arap yarımadası en büyük petrol ihracatçısıdır.

Suriyeli göçmenlerin fazlalığı nedeniyle yabancılara Türkçe öğretimi konusunda uzmanlaşmak da tercih sebebi olabilir. Göçmen mevzuatları yerel yönetimlerde Arapça bilen personel çalıştırılmasını zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) ile geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların eğitime erişimlerine katkıda bulunmak mümkündür. Yalnız Arapça Türkçeden farklı olarak sağdan sola yazılan bir dil olduğu için yazma çalışmaları diğer dillere göre daha gereklidir.

Kültürel Ufkunuzu Genişletmeniz İçin: Almanca

Almanca da şüphesiz en çok öğrenilmesi gereken diller arasında yer alır. Almanya, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelir. Bu nedenle turizm sektörüne yönelik bir meslek icra ediyorsanız Almanca öğrenmek önemli bir gerekliliktir. Almanya, ilaç ve otomobil ihracatında önde geldiğinden, bu alanlarda çalışmayı planlıyorsanız da bu dili öğrenmenizi öneririz.

Edebiyata ilgiliyseniz de Almanca öğrenmelisiniz. Nitekim dünya genelinde yayımlanan kitapların beşte biri Almancadır. Almanya, gelir elde etmek için olduğu gibi yüksek öğrenim ve kültür turizmi için de cazip bir ülkedir.  Hatta Almanya’daki bir üniversiteye sıfır harç ücreti ile kayıt olmanız mümkün olabilir.

Latin Amerika’ya Açılan Kapı: İspanyolca

İspanyolcanın en önemli özelliklerinden biri dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kullanılmasıdır. Çok seyahat eden biriyseniz İngilizceden sonra en çok duyabileceğiniz dil İspanyolcadır. Fonetik bir dil olması nedeniyle öğrenilmesi kolay olan dillerden biri olarak kabul edilen bu dili bilmek özellikle de medya alanında çalışmak için faydalı olur. Amerika ile bağlantılı eğitim ve kariyer hedefleriniz varsa da İspanyolcayı mutlaka öğrenmelisiniz. İspanyolca bilmenin en çok faydalı olabileceği sektörler şöyledir: Turizm, ziraat, elektrik, enerji.

Sanat Dünyasına Giriş Bileti: İtalyanca

İngilizceden sonra 2.yabancı dil ne olmalı sorunuza cevap olarak önerebileceğimiz dillerden biri de İtalyancadır. Öğrenilmesi kolay bir dil olması öğrenilmesi gereken dil alternatifleri arasında tercih etmek için geçerli bir sebep olabilir. Elbette bu dili öğrenmenin birçok nedeni vardır. Esasında bu sebepler ayrı bir yazının konusu olabilir. Farklı alanlarda en çok tanınan markalar İtalya’dadır.

UNESCO verilerine göre sanat hazinelerinin %60’ı İtalya’dadır. Sanat alanında çalışma yapan biriyseniz İtalyanca bilmek sizin altın bileziğiniz olabilir. İtalya, gastronomi, moda tasarım, müzik ve sinema alanında da öne çıkan bir ülkedir. İtalya’ya gitmeyi planlıyorsanız bu dili öğrenmenizi öneririz.

Beş Kıtada Da Kullanılan Bir Dil: Fransızca

Fransızca da en çok konuşulan diller arasında yer alıyor; fakat listemizde Fransızcaya başka birçok sebeple yer veriyoruz. Fransızca, Latin kökenli bir dil olsa da fonetik bir dil olmadığı için öğrenmesi İspanyolca kadar kolay değildir. Yine de Birleşmiş Milletlerde kullanılan resmi dillerden biri olması bile Fransızcayı öğrenme kararı almak için yeterli olabilir.

Fransa, Avrupa’nın turizm merkezlerinden biridir. Avrupa Birliği, UNESCO, NATO, Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi dünya için kritik önem taşıyan kuruluşlara ev sahipliği yapan Fransa’ya gitmek istiyorsanız mutlaka Fransızca öğrenmelisiniz.

Dil Öğrenimi Hakkında SSS

İngilizceden Sonra Hangi Dil Öğrenilmeli?

Dünyada en yaygın dil İngilizce. 360 milyondan fazla insanın anadil olarak konuştuğu İngilizcenin yanı sıra farklı diller öğrenmek pek çok bakımdan avantaj sağlar. İngilizce biliyorsanız ve farklı bir dil öğrenmek istiyorsanız seçiminizi listemizdeki dillere göre yapabilirsiniz.

Aynı Anda İki Dil Öğrenilir Mi?

İki dili aynı anda öğrenmek elbette mümkündür; fakat zorluk düzeyi bakımından sorunun yanıtını belirleyen birçok etmenden bahsedebiliriz. Aynı dil ailesine mensup iki dili öğreniyorsanız, kurs desteği alıyorsanız, iki dile de eşit şekilde zaman ayırabiliyorsanız ve disiplinli çalışıyorsanız iki yabancı dili aynı anda öğrenebilirsiniz.

Hangi Meslek Hangi Dili Öğrenmeli?

Yabancı dil bilgisi her alanda fayda sağlar. Bazı yabancı dilleri bilmek mesleki açıdan fark oluşturmak için önem taşır. Örneğin, doktorların tıp terimleri Latince olduğu için Latince kökenli Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dillerini; mimarların ise mimaride en gelişmiş ülke İtalya olduğu için İtalyanca bilmeleri avantaj sağlar.

Özetle;

En az bir yabancı dil, hatta mümkünse ikinci bir dil öğrenmek kişisel ve mesleki gelişim için neredeyse zorunlu hale geldi. Bu gerçekten yola çıkarak mutlaka öğrenilmesi gereken diller derlemesi yaptık. Bizce İngilizceyi anadil kadar iyi bilmiyorsanız başka bir dil öğrenmeye geçmeden önce İngilizceyi akıcı konuşur, okur ve yazar hale gelmelisiniz. İngilizceyi çok iyi biliyorum diyorsanız, iş alanınıza ve dil öğrenme amacınıza göre listemizdeki dilleri öğrenmek için harekete geçmelisiniz. Yabancı dil konusunda daha farklı bilgiler de öğrenmek isterseniz şu yazımıza göz atmalısınız: Dünyada en çok konuşulan diller.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.