Ana SayfaHaberlerGenç MÜSİAD'ın Yetiştirdiği Uluslararası Öğrenciler Türk Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Genç MÜSİAD’ın Yetiştirdiği Uluslararası Öğrenciler Türk Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Genç MÜSİAD Genel Başkanı Yunus Furkan Akbal, yaptığı değerlendirmede, “Ülkemizin ciddi bir üretim gücü var, bu gücü uluslararası pazarlarla daha iyi buluşturabilmek için ülkemizde bulunan uluslararası öğrencileri doğal bir Türkiye Ticaret Elçisi olarak görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Ülkemizde bulunan uluslararası öğrencilere yönelik, ‘Genç Ticaret Elçileri’ isminde nişane bir proje yürüttüklerini belirten Akbal, bu kapsamda misafir öğrencilere dış ticaret, ihracat, girişimcilik, ticari istihbarat gibi konularda eğitimler verdikten sonra dış ticaret üzerine staj programı uygulaması yaptıklarına dikkati çekti.

Uluslararası öğrencilerin, en az üçten fazla yabancı dil bilgisi olduğunu, kendi ülke ve akrabalarının bulunduğu coğrafyalarıyla kuvvetli bağlantıları sayesinde dış ticaret öncüleri olma potansiyeli taşıdıklarını belirten Akbal, “Dolayısıyla ülkemizde bulunmakta zorlanılan nitelikli ihracat pazarlama personeli açığını kapatmak için ciddi bir fırsat, aslında bizzat elimizin altında olduğunu ifade etmem lazım. Bu açıdan baktığımızda bu öğrencilere yabancı öğrenci kelimesini nitelemesini yapmayı bile yanlış buluyor, uluslararası öğrenci kelimesini kullanmayı tercih ediyoruz.” yorumunu yaptı.

Akbal, Genç Ticaret Elçileri projesini sadece İstanbul’daki misafir öğrencilere yönelik uygulamadıklarını hatırlatarak “Genç MÜSİAD tüm Anadolu’da yaygın bir teşkilat yapısına sahip. Sakarya, Ankara, Bursa, Konya, Kocaeli, Denizli, Antalya gibi şehirlerdeki şubelerimizde de bu şehirlerdeki misafir öğrencilere yönelik UDEF ve üniversiteler iş birliği ile projemizi gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Akbal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genç Ticaret Elçileri projemiz yaklaşık altı senedir yürütülmekte, son iki sene içerisinde bu altı şehirlerde mezun ettiğimiz 500 Genç Ticaret Elçisini bu sene 22 Ekim’de MÜSİAD Genel Merkez’de düzenlediğimiz Genç Ticaret Elçileri zirvesinde misafir ettik. Zirve kapsamında şehirlerde dereceye giren uluslararası öğrencilere, bizzat protokolün elinden Türkiye Ticaret Elçisi beratı takdim ettik. Bu öğrencilerimizin birçoğu ilk defa ticari bir konuyla iştigal eden arkadaşlardı.

Bir kısmı dış ticaret personeli olarak kimisi ise kendi girişimleriyle Türk ürünlerini yurt dışına ihraç etmeye başlamışlardı. Zirvemizde dereceye giren öğrencilerin anlatmış oldukları ticaret hikayeleri ve rakamlara baktığımız zaman gerçekten büyük işler başardıklarını ve Genç MÜSİAD olarak bu başarılara vesile olmanın ülkemiz adına gurur ve mutluluğunu yaşadık.”

“Uluslararası öğrenciler uzun vadede Türkiye’nin fahri ticaret elçileri olacak” “Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’nin Dış Ticaretine Katkısı” konulu bir anket çalışması düzenlediklerini kaydeden Akbal, Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrencilerin Türkiye’nin dış ticaretine yapmış oldukları katkıyı ortaya çıkarmak adına yaklaşık 500 uluslararası öğrencinin katıldığı bir anket araştırma çalışması yürüttüklerini ifade etti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/genc-musiadin-yetistirdigi-uluslararasi-ogrenciler-turk-ekonomisine-katki-sagliyor/2750696

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler