Ana SayfaKurslarKurumsal EğitimlerTelefonda Tahsilat Eğitimi Kurs Programı

Telefonda Tahsilat Eğitimi Kurs Programı

Telefonda Tahsilat Nedir?

Sıklıkla hukuk bürolarının ve şirketlerin yaptığı bir iş olarak telefonda tahsilat, ödenmesi gereken borçların ödenmesi için uygulanır. Telefonda tahsilat temsilcileri aracılığıyla tahsilatların ödenmesi işlemi gerçekleşir. Tahsilat görüşme sürecinde müşteriler ile iletişime geçmek ve ikna edici bir konuşma gerçekleştirmek için tahsilat temsilcilerinin bilgilendirilmesi gerekir. Buna yönelik olarak da tahsilat sürecini ele alan telefonda tahsilat eğitimleri mevcuttur.

Telefonda Tahsilat Eğitimi Nedir?

Telefonda tahsilat yönetimi teknikleri için tahsilat görüşmesi nasıl yapılır sorusuna yanıt veren eğitimler vardır. Telefonda tahsilat eğitimi, tahsilat temsilcilerinin mesleki gelişimini hedefler. Bu kapsamda da telefonda tahsilat sürecinin nasıl yönetileceğine dair bilgiler sunulur. Eğitim aynı zamanda telefondan tahsilat temsilcisi olarak yer almak isteyenlere de yol gösterir. Telefonda tahsilat kursu, ikna edici bir dil kullanarak müşteri ile iletişiminin nasıl kurulması gerektiğini aktarır. Bu bakımdan eğitim, meslek elemanlarının yapması gereken görev ve sorumlulukları aktarıcı nitelik taşır.

Telefonda tahsilat kursunun genel ders içerikleri şu şekildedir:

 • Tahsilat Sürecini Etkileyen Faktörler
 • Telefonda Tahsilat Teknikleri
 • Telefonda Tahsilat Öncesine Hazırlık
 • Etkili Tahsilat Yöntemleri Geliştirme
 • Müşteriyi Dinleme ve Anlama
 • Empati ve Dinleme Yönetimi
 • İkna Teknikleri
 • Telefonda Ses Tonu Kullanımı ve Diksiyon
 • Görüşme Sonrası İş Takibi

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına geçilir. Yapılacak sınav çoktan seçmeli formatta hazırlanır ve kurs merkezinin belirlediği geçme notu esas alınır. Kursiyer, belirlenen geçme notu ve üzerinde puan alması durumunda katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanır.

Telefonda Tahsilat Eğitimine Kimler Katılmalı?

Telefonda tahsilat eğitimine, bu alan ile ilgili bilgi ve fikir sahibi olmak isteyen herkes katılabilir. Ayrıca hukuk bürolarında tahsilat işlemlerini yürütmeye yönelik bilgi edinmek isteyenler de eğitim aracılığıyla mesleğe dair izlenim sahibi olabilirler.

Online Telefonda Tahsilat Kursu Var Mı?

Telefonda tahsilat eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Telefonda tahsilat işlemlerini ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verimektedir. Bununla beraber online telefonda tahsilat kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online telefonda tahsilat eğitimi, iş ve alan hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler, ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online telefonda tahsilat kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Telefonda Tahsilat Eğitimi Faydalı mıdır?

Online hazırlanan telefonda tahsilat kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerik aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iletişim sürecinde bilinmesi gereken unsurları öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online telefonda tahsilat eğitim programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Telefonda Tahsilat Eğitimi Kazanımları

Kursu başarıyla bitirenler;

 • Telefonda tahsilat temsilcisinin görev ve sorumluluklarını,
 • Telefonda tahsilatın hangi yerlerde ve hangi durumlarda yapıldığını,
 • Müşterileri tahsilat ödemeleri konusunda ikna etmeye dayalı teknikleri,
 • Telefonda tahsilat temsilcisi olmak için gereken nitelikleri,
 • Telefonda tahsilat işlemleri için ikna süreçlerinin nasıl planlanması gerektiğini,
 • Etkili tahsilat geliştirme yöntemlerinin hazırlığını,
 • Telefon görüşmesinin ardından iş takibi ve analizinin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Telefonda Tahsilat Temsilcisi Ne İş Yapar?

Telefonda tahsilat temsilcisinin başlıca görevi, müşteriyi yanlış bilgiye yönlendirmeden tahsilat sözü almaktır. Buna yönelik de mesleki eğitimin ve gelişimin bir parçası olarak telefonda tahsilat yöntemleri hakkında bilgi sahibidir. Tahsilat temsilcisi; dinleme, kavrama ve aktarma becerilerine de sahip olarak müşteri bilgilendirmesi işini ele alır. Son tahsilat ödemeleri hakkında bilgi aktarır ve tahsilat sözü almaya yönelik de ikna becerilerinden yararlanır.

Telefonda Tahsilat Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, telefonda tahsilat elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan kurs belgesi, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Telefonda Tahsilat Kurs Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan telefonda tahsilat eğitimi belgesi ; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle Milli Eğitim Bakanlığı veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını kanıtlayabilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.