Ana SayfaBlogHangisi Daha İyi?Erasmus İçin En İyi Ülkeler

Erasmus İçin En İyi Ülkeler

Erasmus, dünyanın en prestijli öğrenci değişim programlarının başında gelir. Yurt dışında eğitim almayı hayalin ötesine taşıyan Erasmus sayesinde ufkunuzu genişletebilirsiniz. Erasmus ülke seçimi konusunda kararsızsanız tam da doğru sayfadasınız. İnce eleyip sık dokuyarak deneyimli kişilerin internet ortamındaki paylaşımlarını da arkamıza alarak Erasmus için en iyi ülkeler listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

En İyi Erasmus Ülkeleri

Erasmus, yabancı dil gelişiminden yeni bağlantılar kurmaya, farklı kültürlere tanıklık etmeden mali desteğe kadar birçok avantaj sağlar. Bu avantaj, ülke seçimi doğru yapıldığında artar. İşte, Erasmus yapılacak en iyi ülkeler:

Almanya

Erasmus için gidilecek en iyi ülkeler listemize, orta halli ailelerin tercih ettiği Almanya ile başlıyoruz. Almanya, Türklerin en yoğun olduğu ülkelerden biridir. Bu durum ailesinden ve ülkesinden ilk defa ayrılacak kişiler için önemli bir avantajdır. Ülkeyi Erasmus için cazip kılan en önemli özellik ise ülkenin üniversite eğitiminde dünyada öne çıkan ülkelerden biri olmasıdır. Ülkede eğitim araştırma ve uygulama odaklıdır.

Ekonomi açsısından Almanya’dan daha iyi seçenekler de var; fakat ülke birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha uygun. Üstelik üniversiteye bağlı yurt seçeneği konusunda zengin bir ülke olduğu için masraflar da düşecektir. Kültür, sanat ve teknoloji alanında gelişmiş olan Almanya’da Erasmus yapmak için özellikle de şu üniversiteleri tercih etmenizi öneririz:

 • Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi,
 • Münih Teknik Üniversitesi,
 • Ludwig Maximilians Universität München (LMU).

Almanya’da eğitim alma fırsatı bulursanız şinitzel yemeğini yerinde tatmayı; doğal güzellikleriyle dikkat çeken Alman köylerini ziyaret etmeyi unutmayın.

Kopenhag Üniversitesi
Kopenhag Üniversitesi

Danimarka

Erasmus için ülke seçerken ekonomi, barınma gibi unsurlardan ziyade konfora önem veriyorsanız Danimarka sizin için iyi bir seçenek olabilir. Nitekim Danimarka, dünyada refah seviyesinin ve mutluluk oranının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Danimarka, İngilizce konuşulan Erasmus ülkeleri arayışındaysanız da iyi tercih olacaktır. 

Eğitim sisteminde de en iyiler listelerinin başını çeken Danimarka’da hükümet uluslararası öğrencilere birçok imkân sağlar. Dünya standartlarında sağlık hizmetleri ve ulaşım ağı da bu ülkede Erasmus programına katılmak için iyi birer nedendir. Danimarka, aynı zamanda dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Erasmus için ülke tercihiniz Danimarka olacaksa özellikle de şu üniversiteleri değerlendirmenizi öneririz:

 • Kopenhag Üniversitesi,
 • Aalborg Üniversitesi,
 • Aarhus Üniversitesi.

Danimarka’da eğitim alma fırsatı bulursanız  stegt flæsk yemeğini tatmanızı; Tivoli bahçelerini ziyaret etmenizi öneririz.

Hollanda

Hollanda Erasmus için en pahalı ülkelerden biridir; fakat aynı zamanda en iyi ülkelerden biridir. Bunun öncelikli nedeni ülkede interaktif öğrenme deneyimi sunulmasıdır. İngilizce eğitim veren programların yaygın olması da öğrenci değişim programlarında önemli bir özelliktir. Hollanda, düşük suç oranıyla güvenli bir ülkedir. Öğrencilerin uluslararası şirketlerde staj ve iş imkanına sahip olması da önemlidir. Erasmus için Hollanda’yı tercih edecekseniz Rotterdam Üniversitesi doğru karar olacaktır. Hollanda’da eğitim alma fırsatı bulursanız poffertjes tatlısını yemenizi; Guinness Rekorlar Kitabı’na girenVondelpark’ı ziyaret etmenizi öneririz.

İspanya

Erasmus için en iyi ülke alternatiflerinden biri de İspanya’dır. Ülke hem festivalleri hem de eğitim kalitesiyle Erasmus yapan öğrencilerin gözdesi olmuştur. Çok ucuz olmasa da Diğer Avrupa ülkeleri kadar pahalı olmaması ve ülke vatandaşlarının sıcakkanlı olması bunun nedenleridir. Siesta kültürüyle dikkat çeken bu ülkede Erasmus yapmaya karar verdiyseniz karşınıza çıkacak üniversite seçenekleri şunlar:

 • CEU San Pablo Üniversitesi,
 • UNED Üniversitesi,
 • Burgos Üniversitesi,
 • Valensiya Üniversitesi,
 • Madrid Complutense (UCM).

İspanya’da eğitim alma fırsatı bulursanız  geleneksel İspanyol yemeği tortillayı tatmanızı; dünyanın en büyük adası Balear adasını ziyaret etmenizi öneririz.

Polonya

Erasmus için en ucuz ülkeler arayışındaysanız Polonya iyi bir seçenektir. Araştırmalarımıza göre Polonya, son dönemlerde Erasmus için en çok tercih edilen destinasyonlardan biri. Ucuz ve lezzetli yemekleri, kolay ulaşımı ve geniş aktivite seçeneğiyle Polonya tam anlamıyla öğrenci ülkesidir. Polonya’da 450’den fazla yükseköğretim kurumu mevcuttur. Erasmus için en iyi seçenekler ise şöyle:

 • Jagiellonian Üniversitesi,
 • Varşova Üniversitesi,
 • Adam Mickiewicz Üniversitesi Poznan,
 • AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi.

Polonya’da eğitim alma fırsatı bulursanız ülkenin en meşhur yemeği Polish Pierogi’yi tatmanızı; “Kuzey’in Paris’i” Varşova’yı ziyaret etmenizi öneririz.

Macaristan

Son dönemlerde ucuz olması nedeniyle çok tercih edildiğini fark ettiğimiz ülkelerden biri de Macaristan. Ülkenin Erasmus için gidilecek en iyi ülkeler arasında olmasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Birçok ülkeye yakın olması,
 • Erasmus öğrencilerine %50 indirimli ulaşım imkânı tanınması,
 • Türk kültürüne yakın unsurlar içermesi.

Macaristan Erasmus için doğru seçim diyorsanız şu üniversiteler arasından seçim yapmanızı öneririz:

 • Elte Üniversitesi,
 • Semmelweis Üniversitesi,
 • Szeged Üniversitesi,
 • Budapeşte Teknoloji Üniversitesi,
 • Corvinus Üniversitesi.

Macaristan’da eğitim alma fırsatı bulursanız Goulash yemeyi; Gellert Tepesinde manzarayı izlemeyi unutmayın.

İtalya

Erasmus ülke önerileri arayanlar için elbette İtalya’yı da önermeliyiz. “Orta pahalı” olarak nitelendirebileceğimiz İtalya, özellikle de mimariye ilgi duyanlar için cezbedici.  Dünyanın en köklü üniversitelerinin bulunduğu ülke hem İngilizce hem İtalyanca öğrenmek için doğru adres. “Açık hava müzesi” olarak nitelendirilen ve çok turist çeken bu ülkede eğitim görmek şüphesiz keyifli olacaktır. Erasmus’un kalbinin attığı bu ülkede şu üniversiteler arasında tercih yapabilirsiniz:

 • Milano Üniversitesi,
 • Bologna Üniversitesi,
 • Roma La Sapienza Üniversitesi,
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi,
 • Floransa Üniversitesi,
 • Pisa Üniversitesi.

İtalya’da eğitim alma fırsatı bulursanız bolonez soslu makarnayı yerinde tatmayı; Roma ve Venedik’i ziyaret etmeyi unutmayın.

Portekiz

Erasmus yapılacak en iyi ülkeler listemizi Portekiz ile sonlandırıyoruz. Ucuz ve öğrenci dostu Portekiz, kültürüyle biz Türklere yakındır. Yaşam masraflarının ucuz olduğu ülkeden diğer ülkelere ulaşım maalesef zor. Buna rağmen çok tercih edilmesi ise tesadüf değil elbette. Eğitim kalitesi de dikkat çeken ülkede geniş yemek kültürü de cezbedici. Erasmus için Portekiz’i seçecekseniz şu üniversiteler arasında seçim yapmalısınız:

 • Universidade de Lisboa
 • Universidade do Porto
 • Universidade de Coimbra
 • Universidade NOVA de Lisboa
 • Universidade do Minho

Portekiz’de eğitim alma fırsatı bulursanız meşhur Portekiz yemeği Morina’yı tatmayı; dünyanın en iyi kütüphanelerinden olan Lello Kitabevini ziyaret etmeyi unutmayın.

Erasmus Ülkeleri Hakkında SSS

Erasmus Ülkeleri Neye Göre Belirlenir?

Erasmus için en iyi ülkeler arasında seçim yaparken ülkedeki üniversitenin öğretim dilini yeterince bilmek ve bölüme göre seçim yapmak gerekir. Üniversitelerin akademik itibarı, öğrencilere sağladığı destek hizmetleri (konaklama, danışmanlık) ve öğretim yöntemleri de önemli kriterlerdir. Bunlara ek olarak şu unsurlara da dikkat etmek gerekir: Kültürel farklılıklar (yemek alışkanlıkları vb.), ülkenin iş olanakları ve staj programları, sağlık hizmetleri ve güvenlik önemleri.

Erasmus 1 ve 2 Grup Ülkeler Nedir?

Erasmus öğrenci değişim hareketliliği yeterlilik sınavından 50 ve üstü puan alanlar ülke ve okul tercihi aşamasına geçebilir. Bu aşamada geri ödemesiz burs (hibe) miktarına göre kategorize edilen ülkeler arasından seçim yapılır. Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan 1. ve 2. grup ülkeler; Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye ise 3.grup ülkelerdir.

Erasmus’ta Kalacak Yeri Kim Ayarlıyor?

Erasmus ile ilgili en çok merak edilen konu konaklamayla ilgilidir. Gidecek öğrenci veya üniversite personelinin konaklama durumunu ayarlamak gidilecek üniversitenin Erasmus koordinatörlüğünün sorumluluğundadır. Uçak biletinin ayarlanması ise talebe göre üniversitenin inisiyatifine göre yapılır.

Özetle;

Erasmus için hangi ülkeler daha iyi merak edenler için mini rehber oluşturduk. Derin araştırma yaparak titizlikle oluşturduğumuz listemiz sayesinde Erasmus için en iyi ülkeler arasında doğru seçimi yapabilirsiniz. Seçim yaparken yalnızca ülkenin turistik cazibesine odaklanmayıp dil becerilerinizi gözden geçirmelisiniz. Yurt dışında lisansüstü eğitim programlarıyla da ilgileniyorsanız yüksek lisans sürecine ilişkin detayları aktardığımız şu yazımızı da okumanızı öneririz: Yüksek lisans nasıl yapılır?

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.