Ana SayfaHaberlerEngelsiz Doküman Yönetim Sistemi Geliştirildi

Engelsiz Doküman Yönetim Sistemi Geliştirildi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 57 bin okul ve kurumda kullanılan Doküman Yönetim Sisteminin kullanıcı sayısı, 1 milyon 110 bine ulaştı. Bununla birlikte görme engelli personelin evrak işlerini rahatlıkla gerçekleştirmesine olanak tanıyan “Engelsiz Doküman Yönetim Sistemi” geliştirildi.

Görme Engelli Personeller İçin Sistem Geliştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı, e-devlet dönüşümünün bir parçası olarak 2012 yılından bu yana 57 bin okul ve kurumda Doküman Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştu. Dokuman Yönetim Sisteminin kullanıcı sayısı, öğretmenlerin de sisteme dahil edilmesiyle 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başından itibaren 1 milyon 110 bine ulaştı. Sistemde görme engelli bireyler için ise yeni ve özel bir adım atılmış oldu.

MEB’nin duyurusuna göre sistem, Engelsiz Doküman Yönetim Sistemi projesi adı altında erişilebilir duruma getirildi. Bu sayede Bakanlık bünyesinde görev alan görme engelli personellere Doküman Yönetim Sisteminde aktif rol oynamaları sağlanmış oldu. Görme engelli personeller, büro ve yönetim kademelerinde aktif görev alabilir duruma da gelmiş oldular.

Personellerin sisteme dair uygulanabilir bilgilere sahip olmaları amacıyla da Bakanlık bünyesinde eğitimler verilmesi planlandı. Buna göre iki aşamalı oluşturulan planın birinci aşamasına göre her ilden görme engelli personele, uzman eğitmenler tarafından “eğitici eğitimi”, ikinci aşamada ise eğitici eğitimi alan personele bu defa kendi illerinde ve bölgelerinde uygulamalı eğitim verilecek.

Planlanan eğitimlerle birlikte 3 bin 827 görme engelli personel; Doküman Yönetim Sistemini kullanarak evrak oluşturabilecek, evrak onayı sunabilecek, birimine genel evrakları kabul edip dağıtım yapabilecek ve soru ekranını kullanarak evrak tarayabilecek. Sistem sayesinde görme engelli personeller, resmi yazışma işlemlerinin tüm aşamalarını yardım almadan gerçekleştirebilecekler.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/engelsiz-dokuman-yonetim-sistemi-gorme-engelli-personelin-tum-resm-yazismalari-gerceklestirmesine-imkn-saglayacak/haber/28365/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler