Ana SayfaHaberlerEğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi Yapıldı

Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi Yapıldı

Paris’te “Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Zirvesi” kapsamında “Yuvarlak Masa Oturumu” gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimde öncelikli olarak belirlenen konuları ve yapılan çalışmaları aktardı. Türkiye’nin, dünyada en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu belirten Özer, Suriyeli öğrenciler için yapılan çalışmaların diğer ülkelere örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafınca organize edilen Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi’nin Ön Zirvesi, her yıl 28-30 Haziran tarihleri arasında Paris’te yapılıyor. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ön Zirve’nin ikinci gününde ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Özer, yaklaşık 100 eğitim bakanı ve 50 bakan yardımcısının katıldığı Ön Zirve kapsamında düzenlenen oturumda mevkidaşlarına hitap etti. Özer, Türkiye’nin 1 milyonu aşkın öğretmeni ve 19 milyon öğrencisiyle büyük ölçekli bir eğitim sistemine sahip olduğunu vurguladı.

MEB Bakını Özer Son 20 yıllık tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranında artış olduğunu altını çizdi. 2000’li yıllarda 5 yaşta yüzde 11 olan okuma oranın yüzde 90’lara ulaştığını belirtti.

“Türkiye, diğer ülkelere örnek oldu”

Tüm öğrencilere eşit ve kaliteli eğitim vermeye çalıştıklarını vurgulayan Özer sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir. Suriyeli öğrencilerin eğitime erişebilmesi ve nitelikli eğitim alması için verdiği çabayla da diğer tüm ülkeler için örnek teşkil etti.”

Milli Eğitim Bakanı Özer, mesleki eğitim alanında dönüşüm yaşandığını, önem verilen alanlardan birinin de öğretmenlerin mesleki gelişimi olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak öğretmenlerin eğitimlerinin çeşitliliğini artırdıklarını sözlerine ekleyen bakan, öğretmen ve öğrencileri pandemi benzeri zorluklarla mücadele etmeye hazırlamaları gerektiğini söyledi.

Kaynak:  http://www.meb.gov.tr/bakan-ozer-egitimin-donusturulmesi-on-zirvesi-egitim-bakanlari-yuvarlak-masa-oturumunda-mevkidaslarina-hitap-etti/haber/26867/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler