Ana SayfaHaberlerDünyanın En Etkili Bilim İnsanları 2022 Listesi Açıklandı

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları 2022 Listesi Açıklandı

Elsevier yayıncılık şirketi ve Stanford Üniversitesinin her yıl gerçekleştirdiği ve dünya genelinde veri topladığı “en etkili bilim insanları” listesi açıklandı. Farklı kategorilerin olduğu araştırma sonucunda ise Türkiye’deki üniversitelerden de bilim insanları listeye girdiler.

Listede Türk Üniversitelerinde Görev Yapan Akademisyenler de Yer Alıyor

Elsevier ve Stanford Üniversitesinin yayımladığı araştırma ve liste, iki kategoriye ayrılıyor. Kariyer boyu etki ve yıllık etki olarak sınıflandırılan araştırma pek çok ölçüt göz önünde bulundurularak hazırlandı. Nitelikli yayın sayısı, atıf sayısı, patent ve makale sayısı gibi ölçütlerin bulunduğu araştırma sonucunda ise Türkiye’den de bilim insanları da listeye girmeyi başardı. İki ana kategori özelinde yapılan araştırma dahilinde Türkiye’den toplam 2099 bilim insanı listeye girdi. Türkiye’den listeye giren 1202 bilim insanı, yıllık etki kategorisinde değerlendirildi. Geriye kalan 897 Türk bilim insanı ise kariyer boyu etki kapsamında değerlendirilmiş oldu.

Yıllık Etkide İlk 10’a Giren Üniversiteler de Belli Oldu

Listeye giren 1202 bilim insanı, temelde atıf sayısı bilgilerini ölçüldüğü yıllık etki kategorisinde değerlendirildi. Son yıllık kategoriye en fazla bilim insanı sığdıran üniversite ise 51 bilim insanıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) oldu. İstanbul Teknik Üniversitesini ise listeye girmeyi başaran 44 bilim insanıyla Hacettepe Üniversitesi izledi.  Yıllık etki dahilinde listeye girmeyi başaran bilim insanlarının sayısı ve yer aldıkları üniversiteler ise şöyledir;

İstanbul Teknik Üniversitesi51 Bilim İnsanı
Hacettepe Üniversitesi44 Bilim İnsanı
Fırat Üniversitesi42 Bilim İnsanı
Gazi Üniversitesi32 Bilim İnsanı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi32 Bilim İnsanı
Yıldız Teknik Üniversitesi30 Bilim İnsanı
Erciyes Üniversitesi28 Bilim İnsanı
Dokuz Eylül Üniversitesi24 Bilim İnsanı
Karadeniz Teknik Üniversitesi23 Bilim İnsanı
Boğaziçi Üniversitesi23 Bilim İnsanı

Yukarıdaki üniversitelerin hangi bilim insanlarının listede olduklarına dair bilgi ise üniversitelerin resmi haber ve duyurular sayfasında yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler