Ana SayfaHaberlerDepremzede ailelerin çocukları fakülte binasında eğitim görüyor

Depremzede ailelerin çocukları fakülte binasında eğitim görüyor

Niğde’deki yurtlara yerleştirilen depremzede ailelerin ilkokul ve ortaokula giden çocukları, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde oluşturulan sınıflarda eğitim görüyor.

Depremler nedeniyle yaşadıkları illerden ayrılmak zorunda kalan 10 bin 100 ailenin eğitim çağındaki 1149 çocuğu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından şehirdeki okullara kaydedildi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi merkez kampüsündeki 4 yurtta kalan 2 bin 750 ailenin 367 çocuğu da yurtlarda oluşturulan anaokullarında ve İslami İlimler Fakültesinde eğitim alıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, öğretmenlerin katkılarıyla afet bölgesine çeşitli yardımlar gönderdiklerini ve bu yardımların sürdüğünü belirtti.

Niğde’ye 1149 öğrenci geldiğini ve hepsinin okullara yerleştirildiğini belirten Yaşar, 782 öğrencinin il merkezindeki okullarda eğitimlerine devam ettiğini ifade ett.

Her yurtta bir anaokulu kuruldu

Yaşar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi merkez kampüsündeki 4 yurtta öğrencilerin eğitim gördüğünü belirtti ve şunları söyledi: “Dört bloklu yurdumuzun her bloğunda birer ana sınıfı açarak bu ana sınıflarını Emine Çetintürk Anaokuluna bağladık. Aynı şekilde eğitimlerine yurdun içinde dışarıya çıkmadan devam ediyorlar. Sayın Rektörümüz İslami İlimler Fakültesini bize açtı. Burada şu anda 4 ilkokul, 4 ortaokul sınıfı oluşturduk. Bu öğrencilerimizin tamamının kitap, kırtasiye, çanta ihtiyaçlarını karşıladık. Şu anda eğitim öğretimlerine huzurlu bir şekilde devam etmektedirler.”

İhtiyaca göre ana sınıfı, ilkokul, ortaokul sınıfları açmaya devam edeceklerini aktaran Yaşar, İslami İlimler Fakültesini öğrencilere açan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu’ya teşekkürlerini iletti. Yaşar, İslami İlimler Fakültesindeki eğitimi Şehit Varol Tosun Ortaokulu’na bağladıklarına işaret ederek şu sözleri kullandı:

Okul müdürümüz, öğretmenlerimiz, idarecilerimiz hepsi buradalar. Öğrencilerimize yardım ediyor, onların ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Fakülte binasında eğitim gören çocuklarımız çok mutlu ve huzurlular. Öğretmenlerimiz çok ilgililer. Çocuklara sordum, ‘ortamınız iyi mi?’ diye. Herkes sevinç ve neşeyle ‘Hocam, biz buradan memnunuz. Öğretmenlerimizi seviyoruz. Öğretmenlerimiz de bizi seviyor’ dedi. Onların mutlu ve neşeli olmaları ve onları bu felaketten bir an önce kurtarmamız huzur verici.” Yaşar, rehber öğretmenlerin de öğrencilere destek verdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/asrin-felaketi/depremzede-ailelerin-cocuklari-fakulte-binasinda-egitim-goruyor/2831396

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler