Ana SayfaHaberlerDarüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı Başvurusu Başladı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı Başvurusu Başladı

Annesi veya babası hayatta olmayanlara ve maddi olanakları yetersiz olup yetenekli olan öğrencilere yönelik fırsat eşitliği çalışmaları yürüten Darüşşafaka, 2023 yılı giriş sınavının da 21 Mayıs’ta yapılacağını duyurdu.

Her İlden Başvurular Kabul Edilecek

Darüşşafaka Cemiyeti yaptığı açıklamada 160 yıllık tarihine vurgu yaparak Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu aktararak eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla çocukların hayatlarını değiştirmeye devam edeceklerini ifade etti. Bu kapsamda maddi olanakları nitelikli eğitim almaya yetersiz olan ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin katılabileceği Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavının da 21 Mayıs Pazar günü toplam 32 ilde yapılacağını belirtti. Bununla beraber giriş sınavına başvurularının her ilden yapılıp kabul edileceğini de bildirildi. Belirlenen 32 il dışından sınava katılacak olan ve maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerin en yakın sınav merkezine ulaşmaları için yapacakları ulaşım masrafını da Darüşşafaka Cemiyeti karşılayacak.

Sınavda başarılı bir sonu kazanan öğrencilerin ise mali durumları araştırılacak ve sağlık kontrolüne alınacak. Tüm şartların sağlanması durumunda da öğrencilere ortaokuldan lise son sınıfa kadar toplam 8 yıl boyunca tam burslu, nitelikli eğitim sunulacak.

Sınava Başvuru İçin Son Tarih 15 Mayıs

Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına Giriş Sınavı, 21 Mayıs’ta yapılacak. Sınava başvuru için de Darüşşafaka Cemiyetinin belirlediği bazı şartları yerine getirmek istenecek. Buna göre sınava başvuracak olanlar, sınav başvuru evrakını Darüşşafaka Ortaokuluna 15 Mayıs Pazartesi gününe kadar posta ya da elden teslim edecekler. Başvuruda belirtilen şartlara göre adayların; T.C Vatandaşı olmaları, annesinin veya babasının hayatta olmaması, aile maddi durumunun kolej eğitimi almasına yetersiz kalması ve 2021 veya daha sonraki yıllarda doğup 2022-2023 yılında ilkokul 4. Sınıf öğrencisi olması şartları aranacak.

Ayrıca sınava başvuracak adaylardan şu anda okudukları ilkokul müdürlüğünden alınacak 4.sınıf öğrencisi olduğunu gösterir imzalı mühürlü belge, nüfus cüzdanı fotokopisi,, vukuatlı aile nüfuz kaydı örneği ve 4 yeni çekilmiş vesikalık ile sınav başvuru formu da istenecek. Öğrenciler sınava başvurmak için https://www.darussafaka.org/egitim-kurumlari/darussafaka-sinavi adresi üzerinden ilgili işlemleri tamamlayabilecekler.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/darussafaka-egitim-kurumlarinin-giris-sinavi-21-mayista-yapilacak/2779247

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler