Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeGarsonluk Eğitimi (Servis Elemanı) Kurs Programı

Garsonluk Eğitimi (Servis Elemanı) Kurs Programı

Garsonluk Nedir?

Garson, yiyecek-içecek işletmeciliğinin önemli görevlerini yerine getiren mesleklerden biridir. Müşteri ile iletişim kurarak sipariş alma, siparişi yönetme ve servisi hazırlama görevleri, garsona aittir. Garsonlar, yeme-içme sektörünün olmazsa olmaz mesleklerinden biri olarak sektör dahilindeki çoğu işletmede çalışabilirler. Garson olmak isteyenler ise alaylı bir şekilde sektöre giriş yapabilirler. Bununla birlikte işe alımda öncelik yakalamak ve garsonluğu tanımak için servis elemanı eğitimleri mevcuttur. Garsonluk eğitimi, kursiyerin garson ne iş yapar sorusuna ayrıntılı cevaplar verebilmesi sağlar.

Garsonluk Eğitimi Nedir?

Garsonluk mesleki eğitimi, yiyecek ve içecek hizmetlerinin en iyi şekilde gerçekleşmesine yönelik ders içerikleri barındırır. Eğitim sürecinde garsonun rutin işleri konu edinir. Yine müşteri ile nasıl iletişim kurulur, ekip içi çalışma nasıl mümkündür gibi sorular da yanıtlanır.

Garsonluk eğitimi, servis elemanının dikkat etmesi gereken sipariş sürecini detaylıca ele alınır. Buna yönelik olarak da ders içeriğinde servislerin nasıl yapılması gerektiğini ve müşteriyle nasıl konuşulacağı işlenir. Garsonluk kursu, kursiyerler, müşteri karşılama ve servis hazırlama konusunda gerekli bilgileri öğrenmelerini amaçlar.

Garsonluk eğitiminin genel ders içerikleri şöyledir:

 • Garsonlukta İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Garson Ne İş Yapar?
 • Servis Yönetimi
 • Soğuk ve Sıcak Servis Hazırlığı
 • Servise Ön Hazırlık
 • Müşteri Karşılama
 • Müşteri ile İletişim
 • Sipariş Alımı ve Yönetimi
 • Siparişin Mutfağa İletilmesi
 • Menü ve Masa Sunumu
 • Sunum Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Hesap Sunumu ve Ödeme Alma

Eğitim sonunda kursiyerler, garsonluk bilgisine sahip olarak ilgili alanlarda çalışabilirler. Çoğunlukla garsonluk eğitimi veren kurs merkezleri, katılım belgesi veya sertifikası vererek de kursiyerin bilgi kazanımını belgeler.

Garsonluk Eğitimi Veren Kurumlar

Garsonluk eğitimi hem örgün hem de uzaktan eğitim seçeneklerine sahiptir. Örgün eğitime bağlı garsonluk kursları da çoğunlukla halk eğitim merkezlerinde verilir. Uzaktan eğitim yoluyla verilen garsonluk eğitimleri ise sürekli eğitim merkezleri aracılığıyla kursiyere ulaşır. Her iki eğitim yolunun da temel amacı, garson olmak isteyenlere yönelik yol gösterici bilgiler sunmaktır. Kursiyerler eğer zaman ve mekân kısıtlaması olmadan ilgili bilgileri öğrenmek isterlerse online garsonluk eğitimine yönelebilirler. Meslek edindirmeyi içeren halk eğitim merkezleri ise talebe göre kursiyer alır. Genel olarak garsonluk eğitimi almak için kurs merkezlerinin eğitimi açıp açmayacağını öğrenmek gerekir.

Garsonluk Eğitim Programına Kimler Katılabilir?

Yeme-içme sektöründe servis elemanı veya komi olarak çalışmak isteyenler eğitime katılabilir. Ayrıca aşçı yardımcısı olarak yeterli deneyime sahip olmayanlar da garson olarak çalışabilirler. Garsonluk işini yerine getirmek için de eğitimden yararlanabilirler. Genel olarak eğitim kademesi fark etmeksizin mesleğin gerekliliklerini yerine getirmede zihinsel ve bedensel bir sorunu olmayan herkes kursa başvurabilir.

Garsonluk Sertifikası Nasıl Alınır?

Garsonluk sertifikası, garsonluk eğitiminin sona ermesiyle verilir. Eğitim ders içeriklerinin sonunda kurumlar sertifika sınavı uygulamasını sunar. Sertifika sınav uygulaması çoğunlukla çoktan seçmeli sınav formatındadır. Garsonluk sertifikası almak isteyen biri, en az 50 puan alması durumunda sertifika almaya hak kazanır. Verilen sertifikanın türü ise kurumun sertifika politikasına göre değişir.

MEB Onaylı Garsonluk Sertifikası Var mı?

Garsonluk eğitimi veren kimi kurs merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verir. MEB onaylı sertifika veren kurs merkezleri de sertifika sınavı uygulamasına yer verir. Sertifika sınavından geçer not alanlar da garsonluk sertifikası alarak mesleki yeterliliklerini belgelerler. MEB onaylı sertifika haricinde sürekli eğitim merkezleri de çoğunlukla e-devletten sorgulanabilir üniversite onaylı belge sunar.

Garsonluk Sertifikası Ne İşe Yarar?

Sertifikalı garsonluk kursu, garson olmak isteyenlerin bilmesi gerekenlere değinir. Bu bakımdan kurs süreci, garsonun işlerini konu edinir. Kursiyer edindiği bilgileri yeme-içme sektöründe uygulayabilir. Ayrıca garson arayan kurumların işe alımlarında öne çıkmak için de aldığı garsonluk sertifikasını gösterebilir. Genel olarak eğitim, kursiyerin mesleğe yabancı olmadığını ve gerekli işleri yapabileceğini göstermiş olur. 

Garsonluk Eğitiminin Kazanımları

Garsonluk eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerler;

 • Garsonun yerine getirmesi gereken görevleri,
 • Garsonun çalışma alanlarını,
 • Yeme-içme işletmeciliğini,
 • Yeme-içme sektöründe garsonun rutin işlerini,
 • Garsonun iş planlamasını,
 • Masa ve menü sunumunda dikkate alınması gerekenleri,
 • Soğuk ve sıcak servis sunumunu,
 • Müşterilerin nasıl karşılanması gerektiğini,
 • Sipariş alımı ve servis sürecinde müşteri ile nasıl iletişim kurulacağını,
 • Sipariş sürecinin nasıl yönetileceğini,
 • Hesap sunumunu ve ödeme yöntemlerini,
 • Kurumun misyonu ve vizyonu çerçevesinde yemeğin müşteriye nasıl anlatılacağını öğrenmiş olurlar.

Garson Olmak İçin Gerekenler

Kursiyerler, edindikleri bilgilerle garson olmak için gerekenleri öğrenirler. Bir meslek olarak garsonluğu yerine getirmek ise zorlu bir süreçtir. İşin zorluluğu, meslek için gerekli olan eğitim değil, yoğun iş temposudur. Garson olmak isteyenlerin veya bu mesleği tercih etmek zorunda olanların da esnek çalışma saatlerine uyum sağlamaları gerekir. Çoğunlukla yeme-içme sektörü, esnek çalışmayı bir zorunluluk olarak sunar. Bundan dolayı garsonluk eğitimini tamamlayan kursiyerler, eğitim dışında gerekli koşullara uyum sağlamaları gerektiğini de bilerek mesleği tercih etmeliler. Bununla birlikte turizm şehirlerindeki yeme-içme ve üst düzey restoranlarda İngilizce dil yetkinliği de önemli bir niteliktir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.