Ana SayfaHaberlerBoğaziçi Üniversitesi, öğrencilerin ardından öğretmenlere de iklim değişikliği eğitimi veriyor!

Boğaziçi Üniversitesi, öğrencilerin ardından öğretmenlere de iklim değişikliği eğitimi veriyor!

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Birleşmiş Milletler SDSN Türkiye ağı iş birliğiyle İklim:2030 eğitimi, öğrenciler dışında öğretmenlere yönelik de veriliyor. Daha önce lise öğrencilerine sunulan iklim değişikliği eğitimi, öğretmenlerin de bilinçlenmesini amaçlayarak 31 Mayıs ile 15 Haziran arasında verilmeye başlandı.

Lise öğrencilerine verilen eğitim sonrası öğretmenlerin de yoğun talebi üzerine Öğretmenler 2030: K12 Okul Öğretmenleri Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve İklim Seferberliği, tüm hızıyla devam ediyor.

 İlkokul, ortaokul ve lise dönemindeki öğretmenleri kapsayan eğitim, iklim değişikliği ve iklim değişikliğine karşı mücadelede nasıl yapılması gerektiğini aktarıyor. Öğretmenlerin, öğrendikleri bilgileri de öğrencilerle paylaşması ve iklim değişikliğine karşı farkındalığını genişlemesi amaçlanıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen iklim değişikliği eğitimi; salı, perşembe ve cumartesi günleri veriliyor. İnteraktif bir şekilde düzenlenen eğitim sonrasında ise Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezinin, BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Türkiye ve programın özel sektör paydaşının onayladığı katılım belgeleri sunuluyor.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Türkiye Koordinatörü ve BOUN İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırmacısı Bahar Özay şunları söyledi:

“2030’a giden yolda sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin topluma aktarılması, toplum tarafından sahiplendirilmesi ve hedeflerin işaret ettiği problemlerin çözülebilmesi için öncelikle bu problemlerin ne olduğunun hepimiz tarafından anlaşılması gerekiyor. Anlaşılmasındaki en önemli unsur da öğretmenlerimizdir.”

Özay ayrıca “Bu iş yalnızca iklim değişikliği ile ilgili değil. İklim değişikliği amaçlardan yalnızca biri. Toplumu tüm kurumlarıyla; akademi, iş dünyası, devlet, sivil toplum ve bireyleri bir göreve çağırıyor.” sözlerini ekledi. Yine Özay eğitim ile ilgili öğretmenlerden 20 katı bir talep gördüklerini belirtti ve bu yoğun ilgiden ötürü öğretmenlere teşekkür etti.

İklim Değişikliği Eğitimini Akademisyenler Veriyor

Öğretmenlerden yoğun ilgi gören iklim değişikliği eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri veriyor. Çok güzel geri dönüşlerle karşılaştıklarını aktaran Özay eğitimlerle ilgili olarak şunları söyledi:

Eylül ayında yeni eğitim öğretim yılında, hocalarımızın derslerini bu bilgilerle donanmış olarak vereceklerini ümit ediyoruz. Bu projelerde yapacakları çalışmalar, bu öğretmenlerimizin uluslararası ortamda bilinirliklerini de daha çok artırıyor.”

Boğaziçi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından verilen eğitim, çevrimiçi bir şekilde 15 Haziran’a kadar sürecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/cre/once-ogrencilere-sonra-ogretmenlere-iklim-degisikligi-egitimi/2606002

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler