Ana SayfaHaberlerYÖK, Akademik Hareketlilik Projesi Başlatacak

YÖK, Akademik Hareketlilik Projesi Başlatacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), başlatacağı proje ile 2006’dan sonra devlet üniversitelerinde öğretim üyesi temininde güçlük yaşayan programlara destek olacak. Bu kapsamda da öğrenciler farklı üniversitelerin öğretim üyeleri ile buluşturulacak.

Üniversiteler Arasında Hareketliliği Artırmak Amaçlanıyor

YÖK yaptığı açıklamayla proje kapsamında devlet üniversitelerin öğretim üyesi temininde güçlük çeken programlara destek olacak ve üniversiteler arasında öğretim elemanı hareketliliğini artıracak. Ayrıca öğrencilerin farklı üniversitelerin öğretim üyeleriyle de buluşturmak temel amaçlardan biri olacak.

Akademik Hareketlilik Projesi ile köklü üniversitelerin yetişmiş akademik kadro ve birikimi, 2006’dan sonra kurulan yeni üniversitelerinin yararına sunulacak. Proje ile öğrenciler farklı akademisyenlerle tanışma imkânı bulurken farklı üniversitelerin akademik kadroları arasında da sürdürülebilir ilişkilerin geliştirilmesi sağlanabilecek. Ayrıca akademik kadro konusunda henüz gelişimini tamamlayamamış üniversitelerin genç öğretim elemanları da köklü üniversitelerden gelen kıdemli akademisyenler de yararlanabilecek.

Akademik Hareketlilik Projesi Bahar Döneminde Başlayacak

YÖK, devlet üniversitelerine gönderdiği yazıyla çeşitli bilim ve sanat dalındaki öğretim üyesi ihtiyacını kuruma bildirmelerini talep etti. Bu kapsamda da 57 üniversite, 100’ün üstünde farklı uzmanlık alanındaki öğretim üyesi ihtiyacını YÖK’e iletti. YÖK, 20’si araştırma üniversitesi olmak üzere 43 üniversite rektörünün proje kapsamında; öğretim üyesi görevlendirmesini, gönüllük esasına öncelik verilmesini ve üniversite yönetim kurulu kararı ile rektör onayıyla 1 yarıyıldan az, 4 yarıyıldan fazla olmamak üzere kadroları kendi üniversitelerinde kalmak koşuluyla belirlemelerini istedi.  Söz konusu üniversitelerce belirlenen öğretim üyeleri, YÖK tarafından Anadolu’nun farklı üniversitelerinde ihtiyaç duyulan bölümlerde görevlendirilecekler.

Proje dahilinde de görev alacak öğretim üyelerinin özlük hakları kendi üniversitelerinde devam edecek ve görev yaptıkları kurumun kadrolarındaki çalışan haklarından da yararlanabilecekler. Projenin uygulanması ise 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde başlayacak ve 2023-2024 güz döneminde proje kapsamı genişletilecek.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-akademik-hareketlilik-projesini-baslatiyor/2740968

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler