Ana SayfaHaberler"Üniversitelerin Dünya Sıralamalarını İnceleyin" Tavsiyesi!

“Üniversitelerin Dünya Sıralamalarını İnceleyin” Tavsiyesi!

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, YKS sınavının ardından tercih yapacak öğrenciler için tavsiyeler de bulundu. Prof. Dr. Ural Akbulut, adayların üniversitelerin dünya sıralamalarındaki yerlerini incelemelerinin öneminden bahsetti.

URAP Başkanı, gerçekleştirdiği açıklamada, adayların henüz tercih aşamasındayken üniversite sıralamalarını incelemelerinin çok yararlı olacağı bilgisini paylaştı. Sürecin hassasiyetinden bahseden Akbulut, bu davranışın özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça yaygın olduğunu dile getirdi.

Üniversite adaylarının, tüm sıralama kurumlarında Türk üniversitelerinin dünyadaki ve Türkiye’deki yerleri ile ilgili bilgi sahibi olabilmeleri için URAP’ın internet adresini paylaşırken konuşmasını,

“Adayların, bu bilgileri edindikten sonra ilgilendikleri üniversitelerin ilgili bölümlerini ziyaret etmeleri sağlıklı karar vermelerini sağlayacaktır. Adaylar, ilgilendikleri üniversiteleri ve ilgili bölümlerini ziyaret edip derslikleri, laboratuvarları, öğrenci çalışma ve dinlenme alanlarını görmelidir. İlgilendikleri bölümlerdeki akademisyenlerle ve varsa öğrencilerle görüşüp bilgi almaları yararlı olur. Adaylar, yakın çevrelerinde varsa ilgilendikleri üniversitelerin öğrenci ve mezunlarıyla da görüşerek ek bilgiler almaya çalışmalıdır.

Ayrıca üniversitelerin kütüphanesi, yurtları, spor salonları ve yemekhanelerinin ziyaret edilmesi karar vermeyi kolaylaştırır. İlgilendikleri üniversitelerin yetkililerinden veya web sayfalarından öğrenci toplulukları hakkında da bilgi almaları çok yararlı olur. Çünkü hayatta başarılı olmak için sadece mesleki bilgi değil öğrenci toplulukları sayesinde edinilen genel kültür, hobiler ve sosyal ilişkiler de çok önemlidir. Kent dışındaki üniversiteler için ilk üç tercihtekileri ziyaret etmek yeterli olabilir.” sözleriyle tamamladı.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler