10.1 C
Ankara
24 Mart 2023 Cum
Ana SayfaBlogEğitimTıpta Zirveyi Hedefleyenler İçin: En İyi Tıp Fakülteleri

Tıpta Zirveyi Hedefleyenler İçin: En İyi Tıp Fakülteleri

Sizce dünyada tıp fakülteleri ile verilen eğitimin kalitesi hangi seviyede? Peki ya 128 adet tıp fakültesi bulunan ülkemizde tıp fakültesi kalite sıralaması nasıl? Sizler için tüm bu soruların yanıtlarını araştırdık ve hem Türkiye’nin hem de dünyanın en iyi tıp fakülteleri listesi oluşturduk. Gelin araştırmalarımızın sonuçlarını ve hangi üniversitenin hangi özellikleriyle öne çıktığını, “kalite” ile kastedilenin tam olarak ne olduğunu birlikte irdeleyelim.

Türkiye’deki En İyi Tıp Fakülteleri Sıralaması

Ankara Tabip Odasının web sitesinden aldığımız bilgiye göre bugün itibarıyla Türkiye’de 128 adet tıp fakültesi vardır. ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki araştırma laboratuvarı (University Ranking by Academic Performance -URAP) “2021 Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri” adıyla rapor yayımlamıştır. URAP, araştırmada puanlamayı şu beş kriterde yapmıştır:

 • Makale
 • Atıf
 • Bilimsel doküman
 • Doktora
 • Öğretim üyesi/öğrenci

Aşağıdaki tabloda, tıp fakültesi ile URAP’ın listesinde ilk 10’da yer alan üniversiteleri ve puan aralığını görebilirsiniz:

Fakültenin Genel Listedeki YeriÜniversiteŞehirÜniversite TürüPuan Aralığı
1Hacettepe ÜniversitesiAnkaraDevlet800 – 849
2İstanbul ÜniversitesiİstanbulDevlet700 – 749
3Ankara ÜniversitesiAnkaraDevlet650 – 699
4Koç ÜniversitesiİstanbulVakıf 
5Gazi ÜniversitesiAnkaraDevlet 
6Ege ÜniversitesiİzmirDevlet 
7Bezmi Alem Vakıf ÜniversitesiİstanbulVakıf            600 – 649
8Atatürk ÜniversitesiErzurumDevlet 
9Erciyes ÜniversitesiKayseriDevlet 
10Marmara ÜniversitesiİstanbulDevlet 
Hacettepe Tıp Fakültesi

Yazımızın bu aşamasına kadar URAP raporuna göre tıpta en iyi üniversiteler sıralamasının nasıl olduğunu ve hangi kriterlerin nasıl bir puan aralığına etki ettiğini belirttik. Gelelim söz konusu üniversitelerdeki tıp fakültelerinin nasıl özelliklere sahip olduğuna. İşte, listede ilk sıralarda yer alan üniversiteler ve tıp fakülteleri:

Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1879 yılında kurulmuştur. TUS’ta en başarılı fakültelerden biridir. Öğrencilerin derslere %80 devam zorunluğu ile katılmaları gerekir. İngilizce eğitim seçeneği de mevcuttur. Gazi tıpta; temel tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri ve cerrahi tıp bilimleri olmak üzere üç anabilim dalı vardır. 2021 yılında Gazi Üniversitesi rektör yardımcısı tarafından yapılan açıklamaya göre her 5 doktordan 3’ü uzmanlık için Gazi tıbbı tercih etmektedir.

Taban puan: 520,57073 (İngilizce) 521,76896

Başarı sırası: 6.428/ 5.949

Koç Üniversitesi

En iyi vakıf üniversiteleri tıp fakülteleri arasında en iyi sıralama Koç Üniversitesine aittir. Koç Üniversitesi, Times Higher Education (THE) tarafından yapılan araştırmada tıp alanında 401-500 bandında yer aldı. Eğitim dilinin İngilizce olduğu fakültede entegre bir sistem uygulanmaktadır. Modern tıbbın, kanser gibi yoğun araştırma alanlarında özel çalışma dönemlerinde çalışmalar yapılır. Devam zorunluluğu söz konusu değildir.

Fakültede; temel tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri ve cerrahi tıp bilimleri olmak üzere üç anabilim dalı vardır. Üniversitenin tıp alanında en iyi olmasını sağlayan en önemli unsur akademik yayınlarıdır. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, aynı zamanda öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının en çok olduğu fakültedir.

Taban puan: 530,28888 (İngilizce) 525,98498 (Türkçe)

Başarı sırası: 3.042/ 4.353

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk tıp fakültesi olma özelliği taşır. Türkçe ve İngilizce bölümün olduğu tıp fakültesinden toplam 4609 uzmanlık öğrencisi mezun olmuştur. Fakültede; temel tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri ve cerrahi tıp bilimleri olmak üzere üç anabilim dalı vardır. Ayrıca 10 anabilim dalı da uluslararası düzeyde akredite olmuştur. Teorik derslerde %70, uygulamalı laboratuvar derslerinde %80 devam zorunluluğu vardır.

Fakültenin en iyiler arasında yer almasını sağlayan en önemli unsur akademik başarısıdır. Fakülte, Quacquarelli Symonds (QS) isimli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan alanlarına göre en iyi üniversiteler listesinde de 397’inci sırada yer almıştır.

Taban puan: 530,28888 (İngilizce) 525,98498 (Türkçe)

Başarı sırası: 3.042/ 4.353

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi, 2018 yılında kurulmuştur. Kökleri 1800’lü yıllara dayanan fakültede eğitim dili hem İngilizce hem de Türkçedir. Cerrahpaşa’da da temel tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri ve cerrahi tıp bilimleri olmak üzere üç anabilim dalı vardır. Öğrencilerin ekip çalışması, iletişim becerileri gibi alanlarda da kazanım sağlayabilmesi için PDÖ (probleme dayalı öğrenim sistemi) uygulanır. Uygulama derslerine %80 devam zorunluluğu söz konusudur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, TUS başarı sıralaması ve akademik makale başarısında önde gelen fakültelerden biridir. Farklı araştırma merkezlerinin Türkiye’nin en iyi tıp fakülteleri listelerinde ilk sıralarda Cerrahpaşa’yı görmek mümkündür.

Taban puan: 542,35645 (İngilizce) 532,19053 (Türkçe)

Başarı sırası: 716/ 2.559

Hacettepe Üniversitesi

URAP’ın tıpta en iyi üniversiteler listesinde birinci sırada Hacettepe Üniversitesi var. Farklı araştırma sonuçlarında da oldukça iyi sonuçlar alan fakülte, 1967 yılında kurulmuştur. “Çocuk Sağlığı Kürsüsü“, Hacettepe Tıp Fakültesi’nin başlangıcıdır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi de hem İngilizce dilinde hem de Türkçe eğitim seçeneği sunan tıp fakülteleri arasında yer alır.

Hacettepe’de tıp fakültesinde öğrencinin aktif rol almasına katkı sağlayan pobleme dayalı öğrenme modeli (spiral entegre sistemi) kullanılır. Uygulama derslerine katılımın zorunlu olduğu fakültede, gerçek hastane ekipmanları ve tıbbi malzemelerden oluşan simule hasta laboratuvarı vardır. Bugün, üniversite veya tıp alanı ile herhangi bir ilişiği bulunmayan kişiler dahi, en iyi eğitim veren tıp fakülteleri hangileri sorusu gündeme geldiğinde önce Hacettepe’nin adını verebilmektedir.

Taban puan: 537,51226 (İngilizce) 533,36889 (Türkçe)

Başarı sırası: 1.482/ 2.290

Oxford Üniversitesi

Dünyanın En İyi Tıp Fakülteleri

Üniversiteler birçok araştırma kuruluşunun odağındadır. Zaman zaman araştırma merkezleri tarafından “en iyi” ibaresiyle üniversiteler listelenir. Yalnızca tıp fakültelerini baz alan güncel bir araştırma ne yazık ki yoktur. Bununla birlikte Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından yapılan en güncel (2020) araştırmada diğer alanlara ek olarak tıp ve sağlık alanında dünya genelinde öne çıkan üniversiteler açıklanmıştır. Buna göre ilk 10’da yer alan dünyanın en iyi üniversiteleri listesi şöyledir:

 • Oxford Üniversitesi
 • Harvard Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • Imperial College Londra
 • Stanford Üniversitesi
 • Toronto Üniversitesi
 • John Hopkins Üniversitesi
 • UCL (Londra Üniversitesi Akademisi)
 • Yale Üniversitesi
 • Kolombiya Üniversitesi

Yukarıdaki listedeki üniversitelere ek olarak Avrupa’daki en iyi tıp fakülteleri şu üniversitelerde bulunmaktadır:

 • Leuven Katolik Üniversitesi
 • İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü
 • Münih Teknik Üniversitesi
 • Leiden Üniversitesi
 • Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi (LMU)

Asya’da tıp fakülteleri de iyi dereceye sahip üniversitelerde bulunmaktadır. Asya’daki en iyi tıp fakülteleri şu üniversitelerdedir:

 • Tokyo Üniversitesi
 • Kyoto Üniversitesi
 • Osaka Üniversitesi
 • Seul Ulusal Üniversitesi
 • Pekin Üniversitesi
 • Jiao Tong Üniversitesi

Özetle;

Türkiye dahil olmak üzere dünya çapında, tıp eğitimi veren çok sayıda üniversite mevcut; fakat bazıları var ki eğitimin kalitesiyle öne çıkıyor. Sizler için en iyi tıp fakülteleri Türkiye ve dünya bazında sıraladık. Böylece dünyanın ve Türkiye’nin en iyi tıp fakültesi hangisi sorusunu yanıtlamış olduk. Tüm bu bilgilerin ardından, tıp fakültesine ve bölümlerine dair daha detaylı bilgi edinme ihtiyacı duyuyorsanız şu yazımızı da okumanızı öneririz: Bölümleri Tanıyalım: Tıp Fakültesi ve Tıp Bölümleri 101.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar