Ana SayfaBlogEğitimTıpta Zirveyi Hedefleyenler İçin: En İyi Tıp Fakülteleri

Tıpta Zirveyi Hedefleyenler İçin: En İyi Tıp Fakülteleri

Hayaliniz Türkiye’nin en iyi doktorlarından biri olmak hatta yurt dışında da tıp dünyasında aranan isim olmak mı? Öyleyse üniversite seçiminizi titizlikle yapmalısınız. Tüm yükseköğretim kurumları değerli olsa da bazı üniversiteler özellikle sağlık alanında öne çıkmaktadır. Gelin en iyi tıp fakülteleri hangileri irdeleyelim.

Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri

Türk Tabipleri Birliği verilerine göre 2023 itibarıyla ülkemizde 91’i devlet, 37’si vakıf statüsünde 128 tıp fakültesi vardır. Avrupa’da en çok tıp fakültesi olan ülke de Türkiye’dir. Ülkemizde tıp fakülteleri;

 • Dersliklere,
 • Okuma salonuna,
 • Kütüphane standardına,
 • Öğrenci sayısına,
 • Laboratuvar sayısına ve koşullarına göre açılabilir.

Tıp fakültelerini bu özelliklerine ek olarak öne çıkaran birçok özellik vardır. Bunların en önemlisi taban puanıdır. Taban puanı, en son yerleşen öğrencilerin puanını gösterdiğinden taban puanı en yüksek üniversiteleri tıpta en iyi üniversiteler olarak nitelendirebiliriz. Bu bağlamda Türkiye’deki tıp fakülteleri sıralaması şöyledir:

Taban Puanı En Yüksek Vakıf Üniversitesi Tıp FakülteleriTaban Puanı En Yüksek Devlet Üniversitesi Tıp Fakülteleri
KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesiİstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp FakültesiHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Koç Üniversitesi Tıp FakültesiAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp FakültesiEge Üniversitesi Tıp Fakültesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Tıp FakültesiMarmara Üniversitesi Tıp Fakültesi

THE World University Rankings by Subject’de tıp ve sağlık alanında listeye giren Türk üniversiteleri şunlardır: Hacettepe Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi. URAP ve USNews and World Report tarafından yapılan sıralamaya göre ise Türkiye’deki en iyi tıp fakülteleri şunlardır:

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, en iyi vakıf üniversiteleri tıp fakülteleri arasında en iyi sıralamaya sahiptir. Fakültede temel tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri ve cerrahi tıp bilimleri olmak üzere üç anabilim dalı vardır. Eğitim dili İngilizcedir; fakat klinik eğitim ve hasta başı eğitim Türkçedir. Fakülte, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının en çok olduğu fakülte özelliği taşır. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olabilmek için TOEFL sınavına girmiş olmak veya Koç Üniversitesi’nin Kurumsal TOEFL sınavına girmek gereklidir. Fakültenin URAP sıralamasındaki toplam puanı 1097.73’dir. Fakültenin en yüksek puan aldığı (181.22) kriter ise atıf puanıdır.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye’de en iyi eğitim veren tıp fakülteleri arasında sayılır. Fakültede eğitim dili hem İngilizce hem Türkçedir. Fakültede probleme dayalı öğrenme modeli (spiral entegre sistemi) kullanılır. Simule hasta laboratuvarı vardır. Fakülte, TÜBİTAK kayıtları ve uluslararası atıf indekslerine göre uluslararası yayınlarda sürekli birinci sıradadır.

Tıpta Uzmanlık Sınavlarında (TUS) başladığından beri en başarılı tıp fakültelerinin başında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi gelir. Laboratuvar ve klinik derslerinde devam zorunluluğu vardır. Geçme notu 60 puandır. Fakültenin URAP sıralamasındaki toplam puanı 1083.26’dır. Fakültenin en yüksek puan aldığı (183.62) kriter ise doktora puanıdır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp için en iyi üniversiteler listesinin üçüncü sırasında Cerrahpaşa var. PDÖ (probleme dayalı öğrenim sistemi) uygulanan fakültede eğitim dili Türkçe ve İngilizcedir. Fakültede temel tıp bilimleri, dahili tıp bilimleri ve cerrahi tıp bilimleri olmak üzere üç anabilim dalı vardır. Geçme notu 50 puandır. Uygulama derslerine %80 devam zorunluluğu vardır. Fakültenin URAP sıralamasındaki toplam puanı 1019.93’tür. Fakültenin en yüksek puan aldığı (171.14) kriter ise bilimsel dokuman puanıdır.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’nin ilk tıp fakültesi olma onuruna sahiptir. Eğitim ve klinik hizmet sunumlarıyla, araştırmalarıyla Ankara Üniversitesi en iyi tıp üniversiteleri arasında yerini almıştır. Teorik derslerde %70, uygulamalı laboratuvar derslerinde %80 devam zorunluluğu olan fakültede, 10 anabilim dalı uluslararası düzeyde akredite olmuştur. Geçme notu 60 puandır. Fakültenin URAP sıralamasındaki toplam puanı 1012.68’dir. Fakültenin en yüksek puan aldığı (163.52) kriter ise bilimsel dokuman puanıdır.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, akademik kadrosu ve laboratuvar olanaklarıyla en iyiler listesine giren üniversitelerden biridir. Geçme notu 60 puandır. THE Impact Rankings 2023 sonuçlarına göre üniversite nitelikli eğitimde 1304 üniversite arasında 401-600 bandındadır. Fakültenin URAP sıralamasındaki toplam puanı 978.13’tür. Fakültenin en yüksek puan aldığı (195.28) kriter ise doktora puanıdır.

Dünyanın En İyi Tıp Fakülteleri

Tıp tüm dünyada en prestijli bölümdür. Farklı kaynaklardan yaptığımız derlemeye göre dünyadaki en iyi tıp fakülteleri şunlardır:

 • Harvard Üniversitesi
 • Oxford Üniversitesi
 • Stanford Üniversitesi
 • Cambridge Üniversitesi
 • John Hopkins Üniversitesi

Listemizin 1. Sırasındaki Harward Üniversitesi, dünyanın en eski ve en prestijli tıp okuludur. 5 hastaneyle bağlantılı olarak eğitim veren üniversitede kabul oranı %3’tür. Harward Üniversitesi Tıp Fakültesinde, sınıf temelli staj öncesi aşama, temel klinik deneyim (PCE) ve PCE sonrası aşamadan oluşan üç aşamalı müfredat uygulanır. Fakültede birçok ilk’e imza atılmıştır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Ameliyat sırasında ağrı kontrolü için ilk anestezi kullanımı
 • İlk başarılı kalp kapağı ameliyatı
 • İlk başarılı insan böbrek nakli
 • Çocukluk çağı lösemisi için ilk başarılı kemoterapinin geliştirilmesi
 • İlk implant edilebilir kalp pilinin geliştirilmesi
 • Vasküler biyoloji alanının ortaya çıkması ve gelişim süreci
 • Yanık kurbanları için suni deri geliştirilmesi
 • Alzheimer hastalığına neden olan genlerin keşfedilmesi

Harward Üniversitesi Tıp Fakültesi 3,9 GPA ve 520 MCAT puanı ile öğrenci kabul eder.

Tıp Fakülteleri Hakkında SSS

En İyi Doktorlar Nereden Mezun?

ÖSYM tarafından açıklanan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Sınavı (TUS) Değerlendirme Raporu en iyi doktorların mezun olduğu üniversiteleri ortaya koyar. Bu bağlamda Hacettepe, İstanbul ve Ege Üniversitesi en iyilerdir. Temel tıp bilimleri testinde bu üniversitelere ek olarak öne çıkan üniversite Gazi; klinik bilimleri testinde ise bu üniversitelere ek olarak öne çıkan üniversite ise Ankara Üniversitesidir.

Doktorlar Kaçıncı Sınıfta Para Alıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2022 yılında konuyla ilgili paylaşım yaparak tıp fakültesinde ve diş hekimliği fakültesinde okuyan öğrencilere müjde vermiştir. Tıp fakültesi 6. sınıf öğrencileri ile diş hekimliği fakültelerinin 5. sınıf öğrencileri ücret alabilir. Bu ücret asgari ücret olarak belirlenen tutardır.

Tıp Fakültesi Masraflı Mı?

Vakıf statüsündeki üniversitelerde ücret 100.000-520.000 TL aralığındadır. Tıp fakültesini devlet üniversitelerinde okumak da masraflı olur. Tüm bölümlerdeki üniversite öğrencilerinin ortak masrafına ek olarak tıp derslerinde kitapların fiyatı yüksektir.

Özetle,

Hangisi en iyi yazı dizimizde bugün tıp fakültelerini irdeledik. Böylece tıp okunacak en iyi üniversiteler konusunu açıklığa kavuşturmuş olduk. Oluşturduğumuz en iyi tıp fakülteleri listemizin ardından tıp fakültesine ve bölümlerine dair daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Tıp Fakültesi ve Tıp Bölümleri yazımızı da okumanızı öneririz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.