Ana SayfaKurslarPsikolojiResim Analizi Eğitimi

Resim Analizi Eğitimi

Resim Analizi Nedir?

Resim analizi, genellikle 3 ile 12 yaş aralığındaki çocukların çizdiği resimlerin analizini konu edinir. Çocuk psikolojine dair önemli bilgiler sunan resim analizi, ebeveynlerin gündemine alması gereken konularından biridir.

Çocuk resimleri analizi olarak da geçen resim analizi, çocuğun duygu ve düşüncelerini aktarma aracı olan resimleri merkeze alır. Çocuk, eğlence ve oyun kaynağı olarak gördüğü resimler aracılığıyla kendini ifade edebilir. Resim analizi yöntemi de sorunlu bir çocukluk döneminden geçen çocukların resimlerde neyi nasıl anlattıklarını değerlendirmeye yönelik bir alandır. Çeşitli çizim konuları ve testler aracılığıyla çocuğun mevcut sorunlarına dair çıkarımlarda bulunulması esastır. Resim analizini detaylı bir şekilde öğrenmeye yönelik ise çocuk resim analizi eğitimleri vardır.

Resim Analizi Eğitimi Nedir?

Resim analizi eğitimi, çocuk psikolojisine dair epey bilgiler sunan resimleri merkeze alan bir eğitim programıdır. Eğitim sürecinde, resim analizinin neyi içerdiği ve bu analiz ile nelerin ortaya çıkarılabileceği üzerinde durulur.

Resim analizi yönteminin detaylarına değinen eğitim, resimlerin analiz edilmesinden uygulanan psikolojik testleri de konu alır. Çocuk psikolojisini gözlemleme ve analiz etme imkânı sunan resim analizi uygulaması, oyun ve masal terapisi yöntemi olarak da kullanılır. Terapi veya seans sırasında çocuğa belli komutlar eşliğinde resim çizmesi söylenir. Resim analizi eğitimi de çocuğa yönelik hangi komutların verilmesi gerektiğini ve resim analizinin uygulamada nasıl kullanılması gerektiğini aktarır.

Resim analizi eğitimi ders içerikleri şöyledir:

 • Resim Analizi Nedir, Neden Kullanılır?
 • Resim Analizinin Tarihi
 • Çocuklara Uygulanan Psikolojik Testler
 • Resim Analizinde Psikolojik Testlerin Kullanışını
 • İfade Etme Aracı Olan Çocuk Resimleri
 • Çocuk Resminde Sembolik Anlatım
 • Goodenough Bir İnsan Çiz Testi
 • Machover Bir İnsan Çiz Testi
 • Aile Resmi Çiz Testi
 • Vaka Örneklerinin İncelenmesi
 • Resim Analizinde Yorumlama Nasıl Yapılmalı?
 • Resim Analizinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuk terapisi ile psikolojisine yönelik en işe yarar psikoloji kurslarından biri olan resim analizi, çocuk psikolojine derinlemesine bakış sunar. Eğitimden başarıyla ayrılanlar, çocuk psikolojisi alanında çalışmaya başlayacaklarında aldıkları resim analizi sertifikasıyla öne çıkabilirler.

Online Resim Analizi Eğitimi Faydalı mıdır?

Çocuk resimleri analiz eğitimi, yalnızca yüz yüze ortama bağlı olarak verilmez. Online resim analizi eğitimi de belli bölümlerden mezun olanlara ve alanın meraklılarına kapsayıcı bir program sunar. Resim analizi hakkında bilgi vermeyi amaçlayan kurs; canlı ders, video içerik ve PDF sunumlarla kursiyerlere gerekli bilgi akışını sunar. Ayrıca bazı online resim analizi kurslarında, süpervizyon uygulamasına da yer verilir. Yine eğitim sonunda kurs katılım belgesi veya sertifikası da verilir.

Resim Analizi Eğitimine Kimler Katılmalı?

Resim analizi sertifika programı eğitimine psikoloji ile ilgili yüksek lisans veya doktora çalışması yapanlar katılabilir. Psikoloji, PDR, çocuk gelişimi, özel eğitim ve okul öncesi alanlarında çalışanlar, çalışmaya hazır olanlar eğitimi alarak önemli bir konuyu öğrenebilirler. Özellikle adli ve psikolojik süreçlerde çocuğun iç dünyasını anlamak açısından resim analizi eğitimi, ilgili meslek çalışanlarının alması gereken eğitimlerin başında gelir. İlgili meslek çalışanları dışında online resim analizi eğitimi, başta ebeveynler olmak üzere konunun meraklısı olan herkese açıktır.

Resim Analizi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Yüz yüze veya online resim analizi sonrasında sertifikaya hak kazanmak için sınav uygulamasına yer verilir. Kurumun belirlediği puanı elde eden kursiyerler, resim analizi sertifikası alırlar. Psikoloji, PDR, çocuk gelişimi, özel eğitim ve okul öncesi alanında çalışanlar, sertifikayı alarak kendilerine önemli bir yetkinlik kazandırırlar.

Çocuk ruh sağlığı üzerine çalışmalar yapan meslek çalışanları, resim analizi eğitimini tamamlayarak çocuk psikolojine dair yeni bilgiler öğrenirler. Çocuğun iç dünyasını açmaya yönelik testleri ve analiz yöntemini öğrenerek de kendi alanlarında uygulayabilirler.

Bilhassa aile danışmanlığı, oyun terapisi, masal terapisi ve pedagog gibi iş alanlarında çalışacaklar için resim analizi iş sürecinin en önemli parçalarından biri olacaktır. Çünkü çocuklar, sıklıkla kendilerini güvende hissettikleri yöntemleri uygulayarak içsel dünyalarını ifade etmek isterler. Bundan dolayı da oyunlar ve resim çizimleri, çocuğun sığındığı limanlar olarak ayrıca incelenmeyi hak ederler. Ayrıca bu ve benzeri çocuk psikolojisi eğitimleri, ilgili meslek çalışanlarının kendilerini kanıtlamalarını da kolaylaştırır. Alanda gerekli olan bilgilere sahip olduğunu kanıtlayan bir çocuk psikolojisi çalışanı, işe alımda da kendini öne çıkarır.

Resim Analizi Eğitimi Kazanımları

Resim analizi eğitim programı sonrasında kursiyerler;

 • Çocuk psikolojisi açısından resim çiziminin neden öne çıkarıldığını,
 • Çocuk ve resim arasındaki ilişkinin kendini nasıl gösterdiği,
 • Oyun ve masal terapisinde resim çizimlerinin nasıl kullanıldığını,
 • Resim analizinin tarihsel gelişimini,
 • Resim analiz yönteminin kullanım alanlarını,
 • Resim analizi uygulamasına geçmeden önce yapılması gereken hazırlıkları,
 • Hangi resim çizimlerinin çocuğa yöneltilmesi gerektiğini,
 • Resim analizinde uygulanması önerilen psikolojik testlerin neler olduğunu,
 • Çocuğun yaptığı resimlerin hangi gelişim aşamalarına sahip olarak değiştiğini,
 • Çocuğun kendini nasıl ifade ettiğini,
 • Çocuk resimlerinin yorumlanmasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Resim Analizi Nasıl Yapılır?

Resim analizi uygulayıcıları, çoğunlukla psikoloji, PDR ve çocuk gelişimi mezunlarıdır. İlgili bölümlerden mezun olanlar, oyun terapisi veya çocuk psikolojisi alanında çalışırken resim analizi yöntemini de uygulayabilirler. Resim analizi yönteminin uygulanmasında ise dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Yöntemi uygularken uygulayıcının çocuk psikolojisi alanında bilgi sahibi olmasına dikkat edilir. Çocuk resimleri analizi uygulamak için de psikoloji alanında lisansüstü eğitim görmek şarttır. Yöntemi uygulamadan önce çocuğa belli bir resim çizme konusu verilir. Psikolojik testler eşliğinde de çocuğun çizdiği resimler analiz edilir. Yorumlama ve değerlendirme aşamasında ise psikoloji literatüre sadık kalınarak analiz başlatılır. Resim analizini uygulayan profesyoneller dışında ebeveynler ve okul öncesi öğretmenler de bu konuda eğitim alarak resimlerin ne ifade ettiğini çözümleyebilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.