Ana SayfaKurslarKişisel GelişimDikkat ve Konsantrasyon Eğitimi Kurs Programı

Dikkat ve Konsantrasyon Eğitimi Kurs Programı

Dikkat ve Konsantrasyon Eksikliği Nedir?

Dikkat ve konsantrasyon eksikliği hem çocuklarda hem de yetişkinliklerde görülür. Konsantrasyon ve dikkat dağınıklığının birbirinden farklı sebepleri vardır. Hiperaktivite bozukluğuyla da ele alabilen dikkat eksikliği, çoğunlukla ortam ve kişi kaynaklıdır. Ciddi belirtilerde ve kronikleşen rahatsızlıklarda dikkat eksikliği tedavisi gerekir. Bunun dışında kalan ve çoğu zaman psikolojik kaynaklı olan başlangıç seviyesindeki konsantrasyon eksikliği için de çeşitli eğitimler verilir. Dikkat ve konsantrasyon eğitimi olarak adlandırılan kurs da temel olarak dikkat dağınıklığının olası sebeplerine ve çözüm yollarına değinir.

Dikkat ve Konsantrasyon Eğitimi Nedir?

Dikkat ve konsantrasyon eğitimi olarak bilinen kurs, kimi kurs merkezinde konsantrasyon teknikleri ve gelişimi adıyla da geçer. Genel olarak ise tüm eğitim seçeneklerinde konsantrasyonu geliştirici yöntem ve tavsiyelere yer verilir. Eğitim, çoğunlukla sürekli eğitim merkezleri tarafından kursiyerlere sunulur.

Dikkat ve konsantrasyon eğitim sürecinde, kursiyerin konsantrasyonu etkileyen psikolojik faktörlere değinilir. Yine başta öğrenciler olmak üzere başarı düzeyinde eksiklik hissedenler için de konsantrasyon ve başarı ilişkisi ele alınır.

Genel olarak dikkat ve konsantrasyon kurs programının dersleri şu şekildedir:

 • Dikkat ve Konsantrasyon Tanımı
 • Konsantrasyon Eksikliği Sebepleri
 • Konsantrasyon ve Odaklanma Sorunu Nasıl Anlaşılır?
 • Konsantrasyon Eksikliği Problemleri Nasıl Çözülür?
 • Düşünce ve Dikkat İlişkisi
 • Beslenme ve Dikkat Eksikliği Bağlantısı
 • Konsantrasyonu Artıran Zihinsel ve Psikolojik Yöntemler

Dikkat ve Konsantrasyon Eğitimine Kimler Katılabilir?

Dikkat ve konsantrasyon eğitimi genel olarak herkese açıktır. Bununla birlikte özellikle konsantrasyon güçlüğü çeken eğitim ve iş hayatındaki katılımcılar, kursun asıl hedef kitlesidir. Yine odaklanma ile ilgili sorunları olduğunu tespit edip çözüm yöntemlerini bulmak isteyenler de eğitime katılabilirler.

Online Dikkat ve Konsantrasyon Eğitimi Kursu Var Mı?

Dikkat ve konsantrasyon eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Konsantrasyon güçlüğünün olası nedenlerini ve çözüm tekniklerini konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online dikkat ve konsantrasyon kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online dikkat ve konsantrasyon eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online dikkat ve konsantrasyon eğitimi, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Dikkat ve Konsantrasyon Eğitimi Faydalı mıdır?

Online dikkat ve konsantrasyon kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla dikkat eksikliği ile ilgili bilgileri ve çözüm yollarını öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online dikkat ve konsantrasyon programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Dikkat ve Konsantrasyon Eğitimi Ne İşe Yarar?

Kişisel gelişim odaklı bir eğitim olan konsantrasyon programı, kişinin kendi dikkat seviyesini ölçmesine yardımcı olur. Ayrıca kronikleşmeyen dikkat eksikliği sorunu için hangi çözüm yollarına başvurulabileceği de açıklanır. Kursiyerler, kendi psiko-sosyal durumlarını gözden geçirerek de hangi durumlarda odaklanma sorunu yaşadıklarını keşfetmiş olurlar. Genel olarak dikkat ve konsantrasyon eğitimi, konsantrasyon problemlerinin farkına varmayı ve pratik uygulamalarla bunun üstesinden gelmeye önayak olur.

Dikkat ve Konsantrasyon Geliştirme Kursu Kazanımları

Dikkat ve konsantrasyon eğitimini başarıyla bitirenler;

 • Dikkat düzeylerini,
 • Dikkat ve konsantrasyonu etkileyen fiziksel ve psikolojik durumları,
 • Duygudurumu ile dikkat eksikliği arasındaki bağlantıyı,
 • Konsantrasyon eksikliğini gidermede kullanılan pratik yöntemleri,
 • Düşünce sistemi ile dikkat arasındaki ilişkiyi,
 • Beslenme ile dikkat arasındaki bağlantıyı öğrenmiş olurlar.

Dikkat ve Konsantrasyon Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan belge; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.