Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuMetal Doğramacı Kursu Sertifika Programı

Metal Doğramacı Kursu Sertifika Programı

Metal Doğrama Nedir?

Metal doğrama, kapı, pencere, parmaklık, korkuluk imalatında metal yapı elemanları kullanılmasıdır. İmalat sırasında kesme, soğuk şekillendirme, doğrultma, birleştirme ve montaj işleri yapılmasıdır. Metal doğramacılık işlemleri iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre, eğitim almış meslek elemanları tarafından yapılır.

Metal Doğramacı Kursu Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde metal doğramacı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Metal Doğramacı Kursu Nedir?

Metal doğramacı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan metal doğramacı eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin kalite yönetim sistemi dokümanlarına ve iş sağlığı ve işçi güvenliği kurallarına uygun olarak metal doğramanın nasıl yapılacağını, metal doğramacılık işlemlerinin neler olduğunu öğrenmeleri beklenir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği
 • Kesme Makineleri
 • Bükme ve Birleştirme Teknikleri
 • Metal Doğramacılığında Kalıp Çeşitleri
 • Çelik Eşya Yapımı
 • Demir Doğrama Yapımı
 • Alüminyum Profil Kesme ve Birleştirme

Metal Doğramacı Kursuna Kimler Katılabilir?

Metal doğramacı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Metal Doğramacı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Metal doğramacı eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Metal Doğramacı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Metal Doğramacı Kursu Kazanımları

Metal doğramacı kursuile kursiyerlerin metal sektöründe çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Metal doğramacılığında iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Metal doğramacılık işlemleri nelerdir?
 • Metal doğrama nedir, işlemler neye göre nasıl yapılır?
 • Metal doğramacılıkta hangi kaynak çeşitleri kullanılır?

Metal Doğramacı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Metal doğramacı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Metal Doğramacı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için metal doğramacı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Metal Doğramacı Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Metal doğramacı sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir.

Metal Doğramacı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı metal doğramacı kursu sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Heykel Kursu Sertifika Programı
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.