Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuParke Taşı ve Bordür Kaplamacı Kursu Programı

Parke Taşı ve Bordür Kaplamacı Kursu Programı

Parke Taşı ve Bordür Kaplama Nedir?

Yapı yüzeyini kaplama işlemlerinin genel adı parke taşı ve bordür kaplama olarak geçer. Beton zemini ürünü olarak parke taşları ve bordür, yol ve zemin kaplama işlemleri için kullanılırlar. Parke taşı ve bordür kaplamacılarının ilgili işlemlerdeki ön bilgi kaynaklarından biri ise parke taşı ve bordür kaplamacı kursudur. Kurs programı, meslek elemanlarının yaptığı işleri tanıtıcı bir eğitim süreci sunar.

 Parke Taşı ve Bordür Kaplama Kursu Ders Süresi

Kurs, tehlikeli ve çok tehlikeli işler arasında yer aldığından en az 40 saat ders süresi içermektedir.

Parke Taşı ve Bordür Kaplama Kursu Nedir?

Kurs programı, inşaat teknolojisinin bir konusu olarak parke taşını ve bordür kaplama işlemini konu edinir. Bu kapsamda sunulan dersler, parke taşı ve bordür kaplamacı ne iş yapar sorusunu yanıtlar. Parke taşı ve bordür kaplamacı kursu da genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri tarafından verilir.

Genel olarak parke taşı ve bordür kaplama kursunun dersleri şöyledir:

 • Parke Taşı ve Bordür Kaplama Hesaplamaları
 • Hesaplamalarda Kullanmak İçin Temel Matematik Bilgisi
 • Yerleşim Rölöve Ölçüsü Alma
 • Parke Taşı ve Bordür Kaplama İşlemleri
 • Parke Taşı ve Bordür Kaplama İşleminde Kullanılan Araç ve Gereçler
 • Parke Taşı ve Bordür Kaplamada İş Sağlığı ve Güvenliği

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına geçilir. Genel olarak yapılan sınav, çoktan seçmeli formatta sunulur. Sınav sonucunda belirlenen geçme notunu aşan kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Parke Taşı ve Bordür Kaplama Kursuna Kimler Katılabilir?

Kursa, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte parke taşı ve bordür kaplama işinde yer almak isteyenlerin en az ilkokul mezunu olmaları ve işin gerekliliklerini karşılamaları gerekir. Yine mesleki gerekliliğe uygun olarak ruhsal veya fiziksel herhangi bir soruna sahip olmamak şarttır.

Online Parke Taşı ve Bordür Kaplamacı Kursu Var Mı?

Parke taşı ve bordür kaplamacı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Kurs, parke taşı ile bordür kaplamada kullanılan işlemleri ve mesleki standartları konu edinir. Online kurslar aracılığıyla da verilen parke taşı ve bordür kaplama eğitimi, yeterli kursiyer adayının olması hâlinde açılır. Açılan online parke taşı ve bordür kaplamacı eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan parke taşı ve bordür kaplamacı kursu, ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online parke taşı ve bordür kaplamacı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Parke Taşı ve Bordür Kaplamacı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online parke taşı ve bordür kaplamacı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler kursiyer adaylarına özel hazırlanan video ya da PDF içerik aracılığıyla parke taşı ve bordür kaplamada dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği uygulamalarını öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online parke taşı ve bordür kaplamacı kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Parke Taşı ve Bordür Kaplamacı Kursu Kazanımları

Parke taşı ve bordür kaplamacı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Parke taşlarının kullanım yerlerini,
 • Parke taşı ve bordür kaplama işlemlerinin nasıl uygulandığını,
 • Parke taşlarının döşeme işlemlerine ön hazırlık yapmayı,
 • İnce ve kaba sıva işlemlerini,
 • Parke taşı döşeme ve bordür kaplama işlemlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Parke Taşı ve Bordür Kaplamacı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, parke taşı ve bordür kaplamacı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan kurs sertifikası, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlayan unsurlardan biridir.

Parke Taşı ve Bordür Kaplamacı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan parke taşı ve bordür kaplamacı kurs belgesi ; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

 

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Metal Doğramacı Kursu Sertifika Programı
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.