Ana SayfaHaberlerMEB’den Diploma Denkliği Düzenlemesi

MEB’den Diploma Denkliği Düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim yoluyla alınan mezuniyet belgeleri ve diplomalarına denklik işlemi yapılmayacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği, Resmi Gazete’de Yayımlandı

MEB, uzaktan eğitim aracılığıyla alınmış mezuniyet belgeleri ve diplomalarına denklik işlemi yapılmamasına ve  terör örgütlerine mensubiyet, irtibat ve iltisak konusunda tereddüde düşülen öğretim kurumlarından alınan belgelerin denklik işlemlerinde değerlendirilmemesine karar verildiğini açıkladı.

Karar, Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği kapsamında Resmi Gazete’de de yayımlandı. Yönetmelik dahilinde, yurt içinde milletlerarası ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki özel öğretim kurumları ile büyükelçilikler tarafından açılmış öğrenim belgesi ve diploma denklik işlemlerine ilişkin usul ile esaslar da belirlendi. Buna göre denklik merkezlerine yurt içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ya da Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile yabancı ülke vatandaşları ise başvuru kimlik belgesiyle başvuruda bulanabilecekler. MEB’in yeni yönetmeliğiyle birlikte 30 Mayıs 2019 tarihli ve 30789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/mebden-diploma-denkliklerine-yeni-duzenleme/2864411

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler