Ana SayfaHaberlerMEB, Okullarda "Sınıf Annesi" Uygulamasına İzin Verilmeyeceğini Duyurdu

MEB, Okullarda “Sınıf Annesi” Uygulamasına İzin Verilmeyeceğini Duyurdu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda “sınıf annesi” gibi mevzuatta yer almayan uygulamalara izin verilmeyeceğini bildirdi.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “mevzuatta yeri olmayan uygulamalar-sınıf annesi” konusunda 81 ile yazı gönderildi.

Bakanlığa yapılan başvurularda, bazı okullarda “sınıf annesi” adıyla görevlendirilen velilerin, sınıftaki ihtiyaçlar için “aidat” adıyla para topladıkları, ders araç-gereci temini yönünde faaliyetlerde bulundukları ve bazen derslere katıldıklarının belirtildiği; bu kişilerin kişisel verilerin korunmasına aykırı olarak öğrencilerin görüntülerini kaydettikleri ve görüntüleri sosyal medya platformlarında yayınladıklarının kamuoyuna yansıdığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde, “öğrenci sağlığı” ve “öğrenci güvenliği” konularındaki hükümlerin hatırlatıldığı yazıda, şunlar kaydedildi:

Okullarımızda, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitim ve öğretim süreçleri, Bakanlığımızın görevlendirdiği öğretmenlerimiz tarafından milli eğitimin ilke ve amaçları doğrultusunda öğrencilerin üstün yararı gözetilerek, yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak bilimsel esaslar çerçevesinde yürütülmektedir. Ders öğretmeni dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesi, eğitimin niteliğini bozmakta ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturmaktadır.”

Bakanlığın yazısında, mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, konuyla ilgili okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-okullarda-sinif-annesi-uygulamasina-izin-verilmeyecegini-duyurdu/3074291#

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler