Ana SayfaHaberlerMEB, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimlerini Sürdürüyor

MEB, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimlerini Sürdürüyor

Milli Eğitim Bakanlığı, “her türlü şiddete sıfır tolerans” yaklaşımıyla kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimleri veriyor. Bu kapsamda; öğrencilere, öğretmenlere ve velilere psikolojik danışmanlar ve rehberlik birimlerince farkındalık eğitimleri sunuluyor.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Faaliyet Planının Detayları Belli Oldu

MEB, şiddet döngüsünün kırılması amacını taşıyarak davranış problemleri, aktan zorbalığı ve çatışma çözme stratejileri gibi konularda öğrenci, öğretmen ve velilere ulaştı. Yürütülen çalışmalar kapsamında öncelik verilen 718 bin 471 öğrenciye, 339 bin 891 öğretmene ve 257 bin 473 verilye 1 Mayıs ile 24 Haziran arasında farkındalığı artırmaya yönelik eğitimler verildi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında hazırlanan 2022 yılı Faaliyet Planı da bilinçli internet kullanımı, teknoloji bağımlılığı ve siber şiddeti önleme konularını kapsayarak mayıs ve haziran ayının ilk yarısında 129 bin 34 lise öğrencisine ulaşıldı. MEB’in açıklamasına göre de e-Rehberlik Modülünden alına veriler ışığında, 206 bin 250 lise öğrencisine şiddet ve şiddetle ilişkili farkındalık eğitimleri verildi. Yine 1 Mayıs-30 Haziran tarihlerinde kadınların sosyal ve ekonomik anlamda daha güçlü olmalarını desteklemek amacıyla hazırlanan çeşitli halk eğitimi kurslarından faydalanan kadın sayısı da 1 milyon 177 bin 992 oldu. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Özer ise  MEB olarak her türlü şiddetle mücadele kapsamında bakanlığın tüm enstrümanlarını aktif bir şekilde kullanarak ilerlediklerini bildirdi. Özer ayrıca mayıs ve haziran aylarında 3 milyon kişiye ulaştıklarını ve ilerleyen dönemlerde ihtiyaçlara öncelik verilerek eğitimler planlanacağını da açıkladı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/mebin-kadina-yonelik-siddetle-mucadele-egitimleri-suruyor/2635360

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler