Ana SayfaHaberlerCumhurbaşkanı, Oecd Mesleki Eğitim Zirvesi'ne Video Mesajla Katıldı

Cumhurbaşkanı, Oecd Mesleki Eğitim Zirvesi’ne Video Mesajla Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OECD ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle, Türkiye’nin mesleki eğitim alanında gerçekleştirdiği reformu ele almak üzere “Geleceğe Hazır Bir Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemi İnşa Etmek: Türkiye’de Mesleki Eğitim ve Öğretim Reformlarının Deneyimlerini Öğrenmek” konulu mesleki eğitim zirvesine video mesajla katıldı.   

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında Mesleki Eğitim Zirvesi’ne katılan herkesi selamlayarak zirvenin hayırlı olmasını diledi.

Sürdürülebilir bir ekonomik büyüme ve topyekûn bir kalkınma için eğitimin insanlığın elindeki en güçlü enstrümanlardan biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın tüm çocukların kaliteli bir eğitime ulaşma hakkı, evrensel bir insan hakkıdır. Hâlihazırda 19 milyonu temel eğitim ve ortaöğretimde, 8 milyonu yükseköğretimde olmak üzere yaklaşık 27 milyon öğrencimiz bulunuyor. Milletimizin emaneti olan bu çocuklarımızın en güzel şekilde yetişmeleri için elimizdeki imkânları seferber ediyoruz.” dedi.

Bu anlayışla son 20 yılda her yıl bütçede en büyük payı eğitime tahsis ettiklerini işaret ederek şunları söyledi: “Derslik sayımızı ikiye katlayarak, toplam 750 bin yeni öğretmen ataması yaparak, okullarımızı modern teknolojiyle donatarak, eğitim müfredatımızı özgürlükçü bir anlayışla yenileyerek, öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarını geliştirerek, hâsılı eğitime dair hiçbir boşluk bırakmayarak Türkiye’yi her bakımdan örnek gösterilen bir ülke konumuna taşıdık.”

Son dönemde önemli başarılara imza atılan alanların başında mesleki ve teknik eğitimin geldiğini belirten Erdoğan, “Öncelikle, bu okullara yönelik vesayet dönemlerinde uygulamaya konulan haksızlıkları gidererek, mesleki eğitimi yeniden cazip hale getirdik. Ardından reel sektörle kurduğumuz güçlü iş birlikleri sayesinde mesleki ve teknik Anadolu liselerimize yeni imkânlar sağladık. Böylece öğrencilerimiz mesleği sahada öğrenirken, teoriyi sektörle birlikte hazırlanan müfredatlar çerçevesinde kazanmaya başladı.” diye konuştu.

Kaynak: http://www.meb.gov.tr/cumhurbaskani-erdogan-oecd-mesleki-egitim-zirvesine-video-mesajla-katildi/haber/28347/tr

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler