Ana SayfaHaberlerBakan Özer: Çırak ve Kalfa Sayısında 1 Milyon 15 Bin ile Hedefimizi...

Bakan Özer: Çırak ve Kalfa Sayısında 1 Milyon 15 Bin ile Hedefimizi Aştık

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İskenderun ilçesindeki bir otelde düzenlenen, 2022-2023 yılı eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Kovid-19 sürecinde okulların güvenli ortamlar olduğunun görüldüğünü ifade ederek, 2021-2022 eğitim öğretim yılını yüz yüze, eğitime ara vermeden bitirmenin mutluluğunu ve onurunu yaşadıklarını söyledi.

Eğitimin sürdürülmesinin, ülkenin salgın sürecinde normalleşmesine katkı sunduğuna işaret eden Özer, “Gerekli önlemler alınarak ve elektronik takip sistemini yürürlüğe sokarak, sınıf bazlı kapatmaları gerçekleştirerek okulların, olağanüstü koşullarda bir toplumdaki en güvenli ortamlar olduğunu gösterdik ve o nesli tekrar uzaktan eğitime mahkum etmeyerek kurtarmış olduk. Bu ülkenin geleceği için çok kritik bir hamleydi.” ifadelerini kullandı.

Özer, eğitimin kesintiye uğramaması için kararlı şekilde çalıştıklarını dile getirerek, 2022-2023 eğitim öğretim yılına da iyi şekilde hazırlandıklarını kaydetti.

“İlk kez tüm okullarımıza bütçe gönderdik”

Ücretsiz 153 milyon ders kitabı ve 160 milyon yardımcı kaynağın tüm illere ulaştırıldığını anlatan Özer, okullara gönderilen bütçelere de değindi.

Özer, “İlk kez tüm okullarımıza bütçe gönderdik. Bütçe gönderilmeyen tek bir okul kalmadı. Şu ana kadar okullarımıza 6 milyar 200 milyon lira bütçe gönderdik.” diye konuştu.

Eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranının artırıldığını, “başörtüsü yasağı” ve “kat sayı” gibi antidemokratik uygulamaların kaldırıldığına dikkati çeken Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her eğitim kademesinde öğrenci sayısını artırıyoruz ama öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltıyoruz. Aynı zamanda PISA ve TIMSS’deki başarıyı da artırıyoruz. Bu üçünü bir arada yapabilen ülke çok nadirdir. Onun için son 20 yıl, gerçekten eğitimde fırsat eşitliğinin maksimum düzeye çıktığı, beşeri sermayenin verimliliğinin de maksimum olarak arttığı bir döneme tekabül ediyor. Bunun için devasa yatırımlar yapıldı. 2000’li yıllarda 500 binlerde olan öğretmen sayısı 1,2 milyona ulaştı. Bunun büyük bir çoğunluğu da kadınlarımızdan oluşuyor. Devasa bütçeler… İlk kez Türkiye, artık problemleri çözüp niteliği artırmayla ilgili yoğunlaşabilme imkanına kavuşmuş oldu. Bu sürecin lideri olan Sayın Cumhurbaşkanı’mıza eğitime vermiş olduğu değer, her yıl bütçede eğitime en büyük payı ayırmadaki pozitif ayrımcılığından dolayı Hatay’dan şükranlarımı sunuyorum.”

“Meslek liseleri ilk defa yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci almaya başladı”

Milli Eğitim Bakanı Özer, meslek liselerinin üretim kapasitesinin artırıldığına işaret ederek, 2021’i 1 milyar 162 milyon liralık gelirle kapattıklarını, 2022’de gelirin 1,5 milyar lira olduğunu bildirdi.

“Muhtemelen 2022’yi 2 milyar lirayla kapatacağız. O sektörle yaptığımız iş birliği bir anda akademik olarak başarılı öğrencileri meslek liselerine çekmeye başladı. Yani 28 Şubat sürecinin uzaklaştırdığı o akademik başarılı öğrenciler, tekrar meslek liselerine gelmeye başladı. Meslek liseleri ilk defa yüzde 1’lik başarı diliminden öğrenci almaya başladı.” ifadelerini kullanan Özer, öğretmen ve öğrencilerin üretime katkıları ölçüsünde pay aldıklarını aktardı.

“Bu sene öğrencinin aldığı pay 100 milyon liraya yaklaşmaya başladı”

Özer, “Geçen sene 50 milyon lira civarında öğrencilerimiz, 112 milyon lira civarında da öğretmenlerimiz döner sermayeden pay alırken bu sene öğrencinin aldığı pay 100 milyon liraya yaklaşmaya başladı. Öğrenci eğitim alırken artık cebine para girmeye başladı.” şeklinde konuştu.

Bakanlığın geçmişte yaklaşık 3 olan ürün tescil sayısını artırmaya başladıklarını, bu yıl şu ana kadar 8 bin 300 ürünün tescilini aldıklarını dile getiren Özer, öğrencilerin ticarileşen ürünlerin patentlerini de satmaya başladığını belirtti.

Özer, meslek liselerinin ihracat yapar hale geldiğini söyledi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/bakan-ozer-cirak-ve-kalfa-sayisinda-1-milyon-15-bin-ile-hedefimizi-astik/2737961

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler