Ana SayfaHaberlerBakan Özer, 17 Ülke Mevkidaşını Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Zirvesine Davet Etti

Bakan Özer, 17 Ülke Mevkidaşını Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Zirvesine Davet Etti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 9-10 Şubat tarihlerinde İstanbul’da yapılacak zirveye, 17 ülkenin Milli Eğitim Bakanını da davet etti. Zirve kapsamında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve niteliğinin artırılması hedefiyle yapılacak çalışmalar, “2023 Erken Çocukluk Eğitimi Vizyonu” ile ele alınacak.

Özer, 17 Ülkenin Eğitim Bakanına Mektup Gönderdi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, erken çocukluk eğitiminin uluslararası arenada ele alınacağı zirve öncesinde, 17 ülkenin eğitim bakanına davet mektubu gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirecek zirve, Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi: Gelenekten Geleceğe Erken Çocukluk Eğitiminin İnşası olarak adlandırılacak. Zirve dahilinde Türkiye’nin son yıllardaki öncelikli eğitim politikaları arasındaki okul öncesi eğitiminin yaygınlaştırılması ve niteliğin de artırılması amacıyla hataya geçirilen çalışmalar, 2023 Erken Çocukluk Eğitimi kapsamında ele alınacak.

UNICEF iş birliğindeki zirveye, birçok ülkenin de eğitim bakanı, erken çocukluk eğitiminde erişim, kapsayıcılık ve kalite alanlarında çalışmaları bulunan akademisyenler, STK temsilcileri ve eğitim uzmanları katılacak. Bakan Özer de bu kapsamda Azerbaycan, Çekya, Danimarka, Gürcistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Kosova, KKTC, Macaristan, Özbekistan, Pakistan, Portekiz, Romanya, Tayland ve Kazakistan eğitim bakanlarına davet mektubu gönderdi.

Zirvede Erken Çocukluk Eğitim Sistemi Tartışılacak

Bakan Özer gönderdiği davet mektubunda zirvenin kapsamına dair bilgiler sundu:

“Erken çocukluk eğitimi, bir çocuğun kimliği ve kişiliğinin inşasının temellerinin atıldığı, çocukların öğrenme becerileri ve ileriye dönük gelişimleri için güçlü zemin teşkil eden oldukça önemli bir dönemi kapsamaktadır. Erken çocukluk eğitimine yapılan yatırımın getirisi uzun vadede hem bireysel hem de toplumsal açıdan yüksektir. Bu nedenle, çocukların bilişsel ve sosyal gelişimlerini destekleyecek güvenli ve kaliteli öğrenme ortamlarına erişimlerini sağlamak, sadece çocuklar ve aileleri için değil, aynı zamanda daha eşit ve üretken bir toplum için de büyük önem arz etmektedir.

Söz konusu zirvede yenilikçi, duyarlı, destekleyici bir erken çocukluk eğitimi sistemi tartışılacaktır. Aynı zamanda katılımcı ülkeler, zirve vesilesiyle erken çocukluk eğitim sistemlerine ilişkin politikaları ve en iyi uygulama örneklerini tartışma ve paylaşma fırsatına sahip olacaklardır. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliği ile gerçekleştireceğimiz ‘Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi: Gelenekten Geleceğe Erken Çocukluk Eğitiminin İnşası Zirvesi’ne katılımınızdan memnuniyet duyacağımı ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Pakistan Eğitim Bakanı Rana Tanveer Hussain, davetten duyduğu memnuniyeti ifade ederek zirveye katılacaklarını bildirdi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/bakan-ozer-17-ulkeden-mevkidasini-uluslararasi-erken-cocukluk-egitim-zirvesine-davet-etti/2805943

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler