Ana SayfaHaberlerASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yüzde 0.44 Dilimden Öğrenci Aldı

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yüzde 0.44 Dilimden Öğrenci Aldı

Aselsan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, LGS tercih döneminde yüzde 0.44 dilimden öğrenci yerleşti. Okul, savunma sanayisinin nitelikli iş gücü kapasitesini geliştirme amacıyla kurulmuştu.

Okul, Sektöre Nitelikli Eleman Kazandırmayı Hedefliyor

Kurulduğu yıl olan 2019’da ilk yüzde 1’lik dilimden yüzde 0,46 oranında öğrenci alan ASELSAN MTAL; 2020’de yüzde 0,33, 2021 yılında yüzde 0,55 dilinden öğrenci almıştı. Lise, Savunma Elektrik Sistemleri ve Savunma Mekanik Sistemleri olmak üzere iki alanda, 5 yıllık eğitim sunuyor.

İki eğitim alanının da öğretim programları, ASELSAN ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün çalışma ekibiyle özel olarak oluşturulmuştu. Sektöre nitelikli insan kaynağı desteği sunmayı hedefleyen okul, İngilizce hazırlık sınıfına da yer veriyor. Ayrıca okulda, savunma sanayi odaklı laboratuvarlar ve atölyeler kurulması için de ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve MEB iş birliğiyle gerçekleşiyor.

ASELSAN MTAL Mezunlarına ASELSAN’da İş Fırsatı

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, alan eğitimlerini tamamlayan mezunlara da ASELSAN’da istihdam önceliği sağlıyor. Ayrıca mezunlar arasında uygun bulunanlara, araştırma üniversitelerinin ASELSAN’ın ilgi alanında olan mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri durumunda eğitim gördükleri süreçte burs verilmesi gibi hususlar da planlanıyor. Öğrencilerin dünyayla uyumlu bir vizyona sahip olabilmeleri için de hazırlık sınıfında haftada 24 saatlik İngilizce dersleri hazırlanıyor. Yine okul müfredatı gereğince 10. sınıfta öğrencilere staj programı hazırlanıyor.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/aselsan-mesleki-ve-teknik-anadolu-lisesine-yuzde-0-44luk-dilimden-ogrenci-alindi/2646634

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler