Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuPatlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursu

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursu

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Nedir?

Tamamen sivil amaçlı kullanıma açılan patlayıcı maddelerin mühimmat imali ve depolanması ile ilgilenen meslek elemanları mevcuttur. Meslek elemanları; patlayıcı madde üretim veya depolanması tesislerinde görev alırlar. Patlayıcı madde, mühimmat imali ve depolama süreçlerinde de gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almış olurlar. Meslek elemanlarının yaptığı işlere yönelik bilgi kaynaklarından biri de patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kursudur. Kurs programı, ilgili işlemler ve gerekli iş sağlığı-güvenliği önlemleri hakkında bilgi aktarma amacı taşır.

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursu Nedir?

Hazırlanan patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kursu, temel olarak bu alanda yapılan işleri tanıtır. Kursu, genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri verir. Belirli bir talebe göre açılabilen patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kursu, kursiyerin patlatıcı madde üretimi hakkında bilgi ve fikir sahibi olmalarına önayak olur.

Genel olarak patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kursunun dersleri şöyledir:

 • Patlayıcı Madde Çeşitleri
 • Patlayıcı Maddelerin Özellikleri Nelerdir?
 • Patlatıcı Madde Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Patlayıcı Madde Hangi Alanlarda Kullanılır?
 • Patlayıcı Maddelerinin Üretiminde Kullanılan Ekipmanlar
 • Patlatıcı Madde Üretimi, Mühimmat İmali ve Depolamasında İSG Önlemleri

Derslerin sona ermesinin ardından kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına geçilir. Yapılan sertifika sınavı, kurs merkezinin sınav politikasına göre şekillenir. Kursiyer, geçme notunun üstünde puan alması durumunda katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanır.

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursu Ders Süresi

Kurs, tehlikeli işi kapsadığından en az 40 saatlik ders süreci içermektedir.

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursuna Kimler Katılabilir?

Kursa, bu alanda bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla beraber ilgili alanda yer alacak kişilerin işin icra edilişine engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaları gerekir. Ayrıca iş tehlikeli ve çok tehlikeli iş kapsamında yer aldığı için de sağlık raporu temini gerekecektir.

Online Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursu Var Mı?

Patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Kalite kontrol aşamalarını ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online eğitim, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online patlatıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursu Faydalı mıdır?

Online patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla iş esnasında dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Kursu Kazanımları

Patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Patlayıcı madde üretimi ve depolanmasında yer alan meslek elemanlarının görevlerini,
 • Patlayıcı madde ve mühimmatların özelliklerini,
 • Patlayıcı maddelerin hangi alanlarda kullanıldığını,
 • Patlayıcı madde üretimi ve depolanmasında alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Patlayıcı madde üretiminde kullanılan ekipmanları öğrenmiş olurlar.

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, kişinin patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması alanına aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Patlayıcı Madde, Mühimmatın İmali ve Depolanması Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan patlayıcı madde, mühimmatın imali ve depolanması kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle Milli Eğitim Bakanlığı veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.