Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeResepsiyonist Kursu Sertifika Programı

Resepsiyonist Kursu Sertifika Programı

Resepsiyonist Kimdir?

Resepsiyonist, farklı sektörlerde müşteri karşılama ve giriş çıkış işlemlerini yapma görevleri yürüten meslek elemanıdır. Resepsiyonistler, çoğunlukla konaklama alanında çalışırlar. Otel, spa merkezi ve pansiyon gibi işletmelerde resepsiyonistlere ihtiyaç duyulur. Hastaneler ve kurumsal firmaların karşılama bölümleri de resepsiyonistlerin çalışma alanlarından biridir.

Resepsiyonist Kursu Nedir?

Resepsiyoniste ihtiyaç duyulan yerler genellikle büyük ölçekli işletmelerdir. Dolayısıyla bu görevi yapacak kişilerin eğitim almış kişiler olmaları beklenir. Resepsiyonist kursu, resepsiyonist olmak isteyenlere hitap eden bir meslek edindirme kursudur. Resepsiyonist eğitimi, söz konusu işletmelerde oryantasyon eğitimi olarak da verilebilir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

 • Temel Bilgisayar Bilgisi
 • İş Ortamında Protokol
 • Ekip Yönetimi
 • Rezervasyon İşlemleri
 • Rezervasyon Sürecinde Kullanılan Ekipmanlar

Resepsiyonist Kursuna Kimler Katılabilir?

Resepsiyonist kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin rezervasyon sertifika programına katılmamaları gerekir. Resepsiyonist olarak çalışmayı planlayan kişilerin şu özelliklere sahip olmaları gerekir:

 • Koordinasyon ve organizasyon becerisi yüksek
 • Sonuç odaklı düşünebilen
 • Zamanı ve stresi yönetebilen
 • Öğrenmeye açık
 • Sorumluluk ve disiplin sahibi       

Online Resepsiyonist Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Resepsiyonist kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir. Online eğitim programları yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve temel bilgiler aktarılır.

Online Resepsiyonist Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Resepsiyonist Kursu Kazanımları

Meslek kursları arasında yer alan resepsiyonist kurs programıile kursiyerlerin resepsiyonist olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Seyahat acenteleri ile konaklama tesisleri arasında yapılabilecek anlaşmalar nelerdir?
 • Konaklama tesislerinde hangi bilgilerin bilgisayara kaydedilmesi gerekir?
 • Ziyaretçi kartlarının yönetiminde nelere dikkat edilmelidir?
 • Resepsiyon işlemleri sırasında çalışma alanında mutlaka bulunması gereken araç gereç veya ekipmanlar nelerdir?
 • Randevuları zamanlarken nelere dikkat etmek gerekir?
 • Rezervasyon iptal işlemi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Resepsiyonist Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Resepsiyonist elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Resepsiyonist Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için resepsiyonist sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Resepsiyonist Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Resepsiyonist sertifikası, bireyin ziyaretçi veya müşteriyi karşılama ve yönlendirme işlemini yürütebilecek yeterliliğe sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Resepsiyonist sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Resepsiyonist Kursu Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı resepsiyonist sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.